Kína AI-vezérlésű robot segíthet abban, hogy az agysebészeti beavatkozások minimálisan invazív jelleget kapjanak. A MicroNeuro névre keresztelt rendszer biztosítja a műtéti biztonságot és felszabadítja a sebészeket a terhelő feladatok alól.
A világon egy nap alatt kevesebb mint 3 műtétet végeznek robotok segítségével. Egyelőre. A sebészek által használt klinikai robotrendszerek leggyakrabban előforduló típusa egy kamerát és egy, vagy több mechanikus kart tartalmaz, rajta sebészi műszerekkel, amelyeket egy az egyben a szakorvos irányít az operáció alatt. Ez a felállás ma már bizonyítottan nagyobb pontosságot biztosít az eljárások során, és csökkenti az egészséges szövetek emberi hibából eredő károsodásának esélyét. Talán mondani sem kell, hogy ez olyan érzékeny sebészeti munka során, mint egy agyműtét, mekkora jelentőséggel bír.
Most egy hongkongi kutatóközpont – a Centre for Artificial Intelligence and Robotics (CAIR) – kifejlesztett egy olyan agysebészeti robotrendszert, ami a mesterséges intelligenciára támaszkodik, a minimálisan invazív idegsebészeti beavatkozások megvalósítása érdekében.
A MicroNeuro rendszer olyan technológiákat integrál, mint a rugalmas endoszkópia, a precíziós vezérlés és a mesterséges intelligencia, hogy megoldja a törékeny agyszövet, a szűk hely és a sebészeti manipuláció nehézségei okozta kihívásokat, áttörve ezzel a kéz, a szem és az agy képességeinek emberi határait.
„A MicroNeuro mélyen fekvő intrakraniális műtétek, például kamrai műtétek, a trigeminális neuralgia és az agyvérzés dekompressziója esetén alkalmazható, segítve ezzel betegek millióinak a fájdalom enyhítésében és életmentésben” – olvasható a CAIR közleményében, amit a South China Morning Post szemlézett.
„Az agyműtét az a műtéttípus, amelynek a legnagyobb szüksége van a technológiára, mert nagyon veszélyes beavatkozás – érvelt Liu Hongbin, a központ ügyvezető igazgatója. – A sebészek nagyon is szeretnék használni a mesterséges intelligenciát és a technológiai innovációkat, hogy ezt a fajta beavatkozást a jelenleginél sokkal kevésbé invazívvá tegyék.”
Az emberi kéz-szem koordináció határait átlépve a MicroNeuro egy olyan rugalmas endoszkópot használ, ami nemlineáris sebészeti pályát előtt nyit utat, és a természetes agyüregeken keresztül, a lehető legkevésbé invazív módon éri el a műtét célzott helyét.
Liu hozzátette: a CAIR robotrendszere legalább 50 százalékkal csökkenti az agyszövet károsodásának esélyét. Ezt persze csak azután tudta teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy a hongkongi Prince of Wales Kórházban elvégezték a szükséges kísérleteket, agy közepén található daganatok operációi során.
A MicroNeurot kifejlesztő csapat most egy AI-képes, teljesen szenzoros, minimálisan invazív, rugalmas sebészeti robotot fejleszt idegsebészeti eljárásokhoz. A végső cél az lenne, hogy világszerte szabványosítsák a beavatkozásokat, és minden beteg számára elérhetővé tegyék a magas színvonalú orvosi szolgáltatásokat. A CAI munkáját a pekingi állami Kínai Tudományos Akadémia és a hongkongi InnoHK finanszírozza.
Gábor János
Főoldali kép: oonal
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Az idei első és a valaha mért legmagasabb bruttó rendszerterhelést regisztrálta a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. 2025. január 15-én.