Mesterséges intelligenciával és robottal egyszerűsítik az agyműtéteket

Mesterséges intelligenciával és robottal egyszerűsítik az agyműtéteket
2023. 07. 18., 13:33

Kína AI-vezérlésű robot segíthet abban, hogy az agysebészeti beavatkozások minimálisan invazív jelleget kapjanak. A MicroNeuro névre keresztelt rendszer biztosítja a műtéti biztonságot és felszabadítja a sebészeket a terhelő feladatok alól.

A világon egy nap alatt kevesebb mint 3 műtétet végeznek robotok segítségével. Egyelőre. A sebészek által használt klinikai robotrendszerek leggyakrabban előforduló típusa egy kamerát és egy, vagy több mechanikus kart tartalmaz, rajta sebészi műszerekkel, amelyeket egy az egyben a szakorvos irányít az operáció alatt. Ez a felállás ma már bizonyítottan nagyobb pontosságot biztosít az eljárások során, és csökkenti az egészséges szövetek emberi hibából eredő károsodásának esélyét. Talán mondani sem kell, hogy ez olyan érzékeny sebészeti munka során, mint egy agyműtét, mekkora jelentőséggel bír.

Most egy hongkongi kutatóközpont – a Centre for Artificial Intelligence and Robotics (CAIR) – kifejlesztett egy olyan agysebészeti robotrendszert, ami a mesterséges intelligenciára támaszkodik, a minimálisan invazív idegsebészeti beavatkozások megvalósítása érdekében.

A MicroNeuro rendszer olyan technológiákat integrál, mint a rugalmas endoszkópia, a precíziós vezérlés és a mesterséges intelligencia, hogy megoldja a törékeny agyszövet, a szűk hely és a sebészeti manipuláció nehézségei okozta kihívásokat, áttörve ezzel a kéz, a szem és az agy képességeinek emberi határait.

„A MicroNeuro mélyen fekvő intrakraniális műtétek, például kamrai műtétek, a trigeminális neuralgia és az agyvérzés dekompressziója esetén alkalmazható, segítve ezzel betegek millióinak a fájdalom enyhítésében és életmentésben” – olvasható a CAIR közleményében, amit a South China Morning Post szemlézett

„Az agyműtét az a műtéttípus, amelynek a legnagyobb szüksége van a technológiára, mert nagyon veszélyes beavatkozás – érvelt Liu Hongbin, a központ ügyvezető igazgatója. – A sebészek nagyon is szeretnék használni a mesterséges intelligenciát és a technológiai innovációkat, hogy ezt a fajta beavatkozást a jelenleginél sokkal kevésbé invazívvá tegyék.”

Az emberi kéz-szem koordináció határait átlépve a MicroNeuro egy olyan rugalmas endoszkópot használ, ami nemlineáris sebészeti pályát előtt nyit utat, és a természetes agyüregeken keresztül, a lehető legkevésbé invazív módon éri el a műtét célzott helyét.

Liu hozzátette: a CAIR robotrendszere legalább 50 százalékkal csökkenti az agyszövet károsodásának esélyét. Ezt persze csak azután tudta teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy a hongkongi Prince of Wales Kórházban elvégezték a szükséges kísérleteket, agy közepén található daganatok operációi során.

A MicroNeurot kifejlesztő csapat most egy AI-képes, teljesen szenzoros, minimálisan invazív, rugalmas sebészeti robotot fejleszt idegsebészeti eljárásokhoz. A végső cél az lenne, hogy világszerte szabványosítsák a beavatkozásokat, és minden beteg számára elérhetővé tegyék a magas színvonalú orvosi szolgáltatásokat. A CAI munkáját a pekingi állami Kínai Tudományos Akadémia és a hongkongi InnoHK finanszírozza.

Gábor János

Főoldali kép: oonal

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS