A ZTE szerint az 5G-vel megvalósulhat a 21. századi ipari forradalom, amely egyúttal a fenntartható fejlődést is biztosít. Mostantól az életünk minden területét áthatják az 5G megoldások.
Az első júliusi hétvégén ért véget a világ legnagyobb IT és mobil konferenciája Barcelonában. A Mobil Világkongresszus (MWC) a telekommunikációs ipar legjelentősebb eseménye, amelyen a szolgáltatóktól kezdve a gyártókon keresztül a potenciális ügyfelekig és a sajtó munkatársaiig százezres tömegben vannak jelen.
A pandémia miatt egy évvel elhalasztott esemény zárónapján a kínai ZTE Corporation vezérigazgatója, Xu Ziyang elmondta, hogy az 5G hálózatokkal az innováció iránya egyre inkább nyilvánvalóvá válik: eddig soha nem tapasztalt módon kerül összeköttetésbe és kapcsolatba a kommunikáció és az „érzékelés” – azaz a mindenütt jelenlévő szélessávú elérés, a mindent átható számítástechnikai alkalmazások és a többdimenziós konvergencia lehetővé teszi a valós idejű interakciót valamint az agilis, innovatív alkalmazásokat, ugyanakkor szavatolja a maximális erőforrás-hatékonyságot és a fenntartható fejlődést.
„Jelenleg több mint 1,1 millió 5G bázisállomás működik világszerte. Az 5G nemcsak jobb felhasználói élményt biztosít, de a vertikális területek digitális és intelligens átalakulását is előmozdítja. A ZTE 5G nanjingi intelligens gyártóbázisán percenként öt 5G bázisállomást gyártanak, amelyeket a világ minden tájára szállítanak. A felhőalapú AGV, a 8K gépi látás, a felhőalapú PLC, az intelligens raktározás, mind-mind segíti a hatékonyságot. Miközben munkaerőráfordítás 40 százalékkal, a hibaarány 20 százalékkal, a gyártási idő pedig 30 százalékkal csökkent, a gyártási hatékonyság 40 százalékkal növekedett” – fogalmazott beszédében a ZTE vezérigazgatója.
5G mindenhol a világban
Az 5G jelen van már Thaiföld gyáraiban, Belgium kikötőiben, Ausztria agrárgazdaságaiban, a kínai gépgyártásban, a közlekedésben, elektromos hálózatban és környezetvédelemben. „A digitális és a fizikai világ közötti határ fokozatosan elmosódik az új hálózatok és felhőszolgáltatások bevezetésének eredményeképpen. Az intelligens otthon megkönnyíti az életünket. AR/VR headsetet viselve otthonunk kényelméből élvezhetjük az utazás, a játék, a sportesemények és a koncertek magával ragadó élményét. A drónok működtetésével kiterjeszthetjük látókörünket. Az olyan alkalmazásokkal, mint a gépi látás, a kezelőszemélyzet nélküli gépi bányászat vagy a mentőrobotok, a tulajdonunk és az életünk is védettebbé válik” – folytatta Xu Ziyang.
5G telemedicina, távoktatás és közlekedés
A digitális szakadék áthidalásában, a fenntartható fejlődési célok elérésében szintén kulcsszerep van az 5G-nek. A vezető szerin a telemedicina lehetővé teszi az orvosok és szakemberek számára, hogy távolról diagnosztizálják a betegeket, így a kiváló minőségű orvosi erőforrások azonnal elérhetővé válnak. A szakemberek a holografikus technológia segítségével szemtől szembe kommunikálhatnak a pácienseiekkel.
Az 5G távoktatás pedig egyenlő lehetőségeket biztosít a különböző fejlődési stádiumban lévő régiók számára. „Az 5G FWA (Fixed Wireless Access) lehetővé teszi a szélessávú szolgáltatások gyors biztosítását egyes, korlátozott infrastruktúrával rendelkező területeken. Az emberek szabadon dolgozhatnak otthonról ugyanolyan hatékonyan, mint az irodában.
Az 5G Air-To-Ground technológiával a repülőgépek utasai ugyanolyan zökkenőmentesen élvezhetik a nagy sebeségű fedélzeti internetes szolgáltatásokat, mint a földön (a ZTE újításainak köszönhetően a zavartalan, 800 Mbps internetes ellátás mellett a légitársaságok gépei akár 1 200 km/ óra sebességgel is repülhetnek) Mint láthatjuk, az 5G csökkenti a távolságot az emberek között, és közelebb hozza a szíveket, ami egy harmonikusabb társadalomhoz vezet” – tette hozzá a ZTE első embere.
Xu Ziyang szerint a 21. századi ipari forradalom révén létrehozott intelligens termelés úgy csökkenti a költségeket, hogy közben javítja a hatékonyságot és a minőséget.
„Az intelligens közlekedési infrastruktúra elősegíti az alacsony szén-dioxid-kibocsátást és a hatékonyabb közlekedést. Az 5G segít megbízható, biztonságos, gazdaságos, hatékony és környezetbarát intelligens hálózatok kiépítésében azáltal, hogy kiterjedt összeköttetést valósít meg alacsony késleltetéssel és alacsony költséggel, ami végül a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését jelenti. Az 5G-vel az intelligens termelés a mezőgazdaságban is valósággá válik. Az 5G magasabb víz- és levegőminőséggel javítja a környezetünk minőségét, így elősegíti a fenntartható fejlődést” – mondta Xu Ziyang.
A ZTE vezérigazgatója úgy véli, hogy a továbbfejlesztett hálózat fejlődésének három alappillére a sávszélesség, az agilitás és az ütemezés.
„Bár az 5G már több mint két éve elindult a gyakorlatban is, még gyerekcipőben jár. Sikerének biztosítása érdekében együtt kell dolgoznunk az ökoszisztéma-fejlesztés és az üzleti modellek innovációján is. Az iparág és az ökoszisztéma fejlesztése iránt elkötelezett ZTE gazdag tapasztalatot szerzett az alaptechnológiák, az E2E DICT termékek és megoldások, a felhőalapú komponensek és az 5G innovációk terén. Hajlandóak vagyunk megnyitni ezeket a mögöttes képességeket minden iparági és ökoszisztéma-partner előtt. Izgatottan várom, hogy hová vezet minket ez a tendencia. Dolgozzunk együtt egy mindenki számára előnyös jövő érdekében” – zárta szavait a 2021-es WMC-n a ZTE vezérigazgatója.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.