Magyar világújdonság segíti a látássérülteket az Etele Plazában

2021. 09. 02., 19:00

Magyarország első okosplázájában a hazai tervezésű, világújdonságot jelentő rendszer, az Ariadné is segíti majd a látássérült és vak látogatókat a tájékozódásban. Az Etele Plaza az arany fokozatú Access4you Design & Building minősítést is megszerezte, ennek megfelelően az egész épület akadálymentes, hozzáférhető környezetet biztosít a speciális igényű emberek, közöttük a fogyatékossággal élők számára. Az Etele Plaza szeptember 17-én nyitja meg kapuit a közönség előtt Budapest legnagyobb multimodális közlekedési csomópontjában.

A tervezők az Óbudai Egyetemen kifejlesztett Ariadné elektronikus vakvezető rendszert is beépítették és elérhetővé tették az Etele Plaza szinte egész területén a fehér bottal közlekedő látássérült és vak emberek számára. Az innovatív informatikai és mechanikai megoldásnak ez lesz a világpremierje is, hiszen első alkalommal működik majd kereskedelmi környezetben.

A találmány lényege, hogy a járófelület alatt egy olyan vezetősávot helyeztek el, amelyet egy speciálisan erre a célra tervezett fehér „okosbot” érzékel, a botban lévő eszköz pedig rezgéssel jelzi a vezetővonal irányát. A rendszer tesztelésében és optimalizálásában a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) is részt vett.

Az Ariadné megvalósításához a beruházó az Etele Plaza épületében a járólapok alatt összesen 4 km hosszúságú passzív jeladó vezetéket fektetett le, ami minden üzlethelyiséghez befut. Az RFID technológiával működő, aktív érzékelővel ellátott „okosbot”-ot a pláza két bejáratánál elhelyezett, egyedi fejlesztésű automata használatával lehet előzetes regisztrációt követően felvenni és letenni.

A fejlesztés következő fázisa, hogy a teljeskörű használatot lehetővé tevő alkalmazás segítségével úgy lehessen felprogramozni az okosbotot, hogy a célállomást beállítva kitérők nélkül vezesse el a használóját a kiválasztott üzletbe. Az új megoldás további előnye, hogy kiváltja a hagyományos, azaz a burkolaton elhelyezett taktilis vezetősávokat és figyelmeztető jelzéseket, ezért nem lehet benne megbotlani, illetve még a takarítás is egyszerűbb.

„A látássérültek többsége a fehér bot használatához szokott hozzá, ehhez alkalmazkodik a fejlesztés is, amely a maga nemében egyedülállónak számít a világon. Kiemelten fontosnak tartjuk a fogyatékkal élők életminőségének javítását, több mint 10 éve működik az erre célra kialakított informatikai labor az Óbudai Egyetemen. Ez a fejlesztés azt a célt szolgálja, hogy a látássérültek biztonsággal mozoghassanak ebben a komplex belső térben. Nagy megtiszteltetés számunkra és büszkék vagyunk rá, hogy a Futureal partnere lehetünk ebben a komoly ingatlanfejlesztési projektben”– mondta dr. Felde Imre, az Óbudai Egyetem rektorhelyettese.

Hozzátette: „az Óbudai Egyetem három munkatársa jegyzi az intézmény saját forrásaiból megvalósított fejlesztést, az ötlettől az Etele Plazában debütáló késztermék elkészítéséig mindössze egy évre volt szükség”.

Az 55 ezer négyzetméteres központ az arany fokozatú Access4you Design & Building minősítést is megszerezte, így az egész épület akadálymentes, hozzáférhető környezetet biztosít a speciális igényű emberek, közöttük a fogyatékossággal élők számára.

„Az Etele Plaza megalkotásánál kiemelten figyeltünk arra, hogy mindenki számára hozzáférhetővé tegyük. Ezért volt fontos számunkra, hogy a magyar fejlesztésű Ariadné rendszert a világon elsőként alkalmazzuk az épületben. Már nagyon várjuk, hogy szeptember 17-én megmutathassuk a nagyközönségnek is Magyarország első okosplázáját” – mondta Balástyai Márk, az Etele Plaza projektigazgatója.

A Futureal által fejlesztett Etele Plaza szigorú környezettudatossági szempontok szerint valósul meg. Budapest legnagyobb multimodális közlekedési csomópontjában, az Etele térnél található bevásárló- és szórakoztatóközpont már a tervezési fázisban megszerezte a BREEAM Very Good minősítést, amely a fenntarthatóság egyik legmagasabb szintjét képviseli. Ennek megfelelően alakítják ki a komplexum zöldfelületeit is.

A BREEAM minősítéssel összhangban külön figyelmet kap a könnyű megközelíthetőség biztosítása, a fényszennyezés, valamint a közvetlen környezeti terhelés minimalizálása, az időtálló anyagok beépítése és a hulladék újrafelhasználásának elősegítése is.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS