2019 októberében az ipari termelés volumene 6,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 6,4 százalékkal emelkedett – jelentette a KSH.
Az ipari export volumene 8,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 37 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 15,2, a 17 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 12,2 százalékkal emelkedett.
Az ipar belföldi értékesítése 4,1, ezen belül a feldolgozóiparé 5,3 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest.
Az iparon belül a döntő súlyt (96 százalék) képviselő feldolgozóipar termelése 6,1, míg a csekély súlyú bányászaté 8,4 százalékkal emelkedett. Az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 29 százalékát képviselő járműgyártásban a kibocsátás 9,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi termelési szintet. A közúti gépjármű gyártásának volumene 9,6, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 8,7 százalékkal bővült.
A feldolgozóipari termelés mintegy 13 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 7,3 százalékkal nőtt. A két legjelentősebb alágazat közül az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 25, a híradástechnikai berendezés gyártása 2,0 százalékkal emelkedett.
A feldolgozóipari termelésből 11 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 7,8 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva, mind a hazai, mind a külpiaci eladások kedvező alakulásának köszönhetően. Az alágazatok közül a legnagyobb súlyt (26 százalék) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 4,1, míg a második legjelentősebb italgyártás 16,8 százalékkal emelkedett. Három alágazatban csökkent a termelés, közülük a csekély súlyú dohánygyártás esett vissza a legnagyobb mértékben (13,1 százalékkal).
A két közepes súlyú alág teljesítménye eltérően alakult: a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 4,0 százalékkal emelkedett, ugyanakkor a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 3,4 százalékkal csökkent.
Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 22 százalékkal a kisebb súlyú villamos berendezés gyártása haladta meg az egy évvel korábbit, mindkét értékesítési irányban bővültek az eladások.
Folytatódott a csökkenő tendencia a legkisebb súlyú textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártásában: októberben a kibocsátás 8,0 százalékkal visszaesett.
A legnagyobb mértékben, 8,9 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártása maradt el az egy évvel korábbitól, nagyrészt a jelentős súlyt képviselő műanyagalapanyag-gyártás visszaesése miatt.
Az ipari termelés a régiók közül csak Észak-Magyarországon csökkent (1,2 százalékkal) az előző év azonos időszakához képest A legnagyobb mértékben, 16,7 százalékkal Pest régióban bővült a volumen, a többiben 0,7 és 12,1 százalék közötti növekedést mértünk.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 0,9 százalékkal nagyobb volt a 2018. októberinél. Az új belföldi rendelések 2,4, az új exportrendelések 0,7 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány október végén 10,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Január–október
Az év első tíz hónapjában az ipari termelés 6,3 százalékkal emelkedett éves összevetésben. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 7,4, a 36 százalékot képviselő hazai értékesítésé 6,2 százalékkal bővült.
Magyarország minden régiójában nőtt a termelés, a legnagyobb mértékben Pest régióban (10,1 százalék), a legkevésbé Észak-Magyarországon (0,3 százalék).
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.