Közel 15 százalékkal emelkedett a vidéki adásvételek száma tavalyhoz képest a hazai ingatlanpiacon, ahol az otthonteremtés ára közel 5 millió forinttal, 39,1 millióra nőtt a fővároson kívüli területek adatai alapján, a négyzetméterárak drágulása pedig 13–14 százalék közé tehető. Az ingatlanvásárlás során az átlag így meghaladta a 466 ezer forint/m2-t a Duna House szakértői szerint. A használt téglaépítésűeknél idén 2,1 millió forint/m2 volt a rekord, érdekesség, hogy a főváros mellett vidéken is egyre több panellakásért fizetnek millió feletti árat négyzetméterenként a vevők.
„A 2024-es év során beköszöntött ingatlanpiaci fordulat a tavalyihoz képest tranzakciószámokban közel 30 százalékos bővülést hozott a fővárosban, azonban a budapesti lakáspiac mellett a vidéki területeken sem volt hiány a vásárlási kedvet illetően, hiszen tavalyhoz képest 14–15 százalékkal több adásvétel zárult” – mondta el Máté Ferenc, a Duna House Vezérigazgató-helyettese. Az erősödő kereslet törvényszerűen az árak emelkedését is maga után hozta országszerte: az ingatlanközvetítő közreműködésével idén értékesített vidéki ingatlanok adatai alapján, az összes ingatlantípus (használt és új, ház és lakás) figyelembevételével számított, otthonteremtésre fordított átlagos összeg 2023-hoz képest 5 millió forinttal, 39,1 millió forintra emelkedett, míg az átlagos négyzetméterár szintén 13–14 százalékos drágulás után meghaladta a 466 ezer forint/m2-t.
A legkeresettebb vármegye a budapesti agglomerációt is magában foglaló Pest volt, a vidéki adásvételek csaknem negyede itt köttetett. Pest vármegyében volt a legkiemelkedőbb az ingatlanvásárlásra fordított átlagos összeg, amely az összes ingatlantípus figyelembevételével 56 millió forint volt, ezért a pénzért átlagosan 100 m2-es élettérrel rendelkező otthonokat vásároltak, négyzetméterenként tavalyhoz képest 12 százalékos drágulás után, 560 ezer forintos átlagáron. Baranyában 34,3 millió forintos átlagos kiadást jelentett a 76 négyzetméteres otthonok megvásárlása, négyzetméterenként 450 ezer forintot kóstáltak az ingatlanok a területen, ami 15 százalékos emelkedést jelez 2023-hoz képest. Ennél enyhébb mértékben, 5 százalékkal, 407 ezer forintra növekedett az átlagos egységár Bács-Kiskun vármegyében, ahol 84 négyzetméteres ingatlanra átlagosan 34,1 millió forintért szerződtek a Duna House ügyfelei.
Az otthonteremtésre fordított összeget illetően második helyre került, ugyanakkor négyzetméterárban rekorder lett idén a Kelet-Magyarország központjának számító Hajdú-Bihar vármegye, ahol átlagosan 47,8 millió forintos kiadást jelentett egy élhető, 74 négyzetméteres ingatlan megvásárlása. Négyzetméterárak tekintetében az előző évhez képest jelentős, 19 százalékos drágulást tapasztaltak a Duna House szakértői a területen, ahol átlagosan 645 ezer forintba került egy négyzetméter. A legalacsonyabb átlagos egységáron, 209–287 ezer forint/m2 között Nógrád, Tolna, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye kínálta a lakásokat, átlagos ingatlanértékben a legmegfizethetőbbnek a fenti vármegyék mellett még Borsod-Abaúj-Zemplén számított, az említett területeken 16,6–23,2 millió forint is elegendő lehetett az átlagosan 64–90 négyzetméteres otthonok megvásárlásához.
A vidéki területek használtingatlan-piacán a családi házakért fizetett átlagos négyzetméterárak terén volt a legjelentősebb, 14 százalékos áremelkedés, a saját kerttel rendelkező családi házakra átlagosan 390 ezer forintért szerződtek a Duna House ügyfelei. A téglaépítésű lakásokért kért egységár 13 százalékos növekedés után 607 ezer forint körül alakult vidéken, míg a legcsekélyebb mértékben, 11 százalékkal a panellakások drágultak, az értük kért átlag 542 ezer forint négyzetméterenként.
„Érdekesség, hogy a főváros mellett már vidéken sem elképzelhetetlen a millió forint körüli egységáron értékesített házgyári lakás. Az agglomerációs településeken, a Balaton környékén, valamint a fővárosi albérleti árakat kínáló Debrecenben is népszerűek a befektetők körében az ilyen típusú, jó állapotú vagy felújított ingatlanok” – árnyalta a képet a Máté Ferenc. Közülük a legmagasabb, 1,05 millió forintos négyzetméteráron egy gödöllői panel talált új tulajdonosra, az 59 négyzetméteres lakásért ráadásul alku nélkül, irányárat adott a vevő. Végső vételár tekintetében ennél is többet, 65 millió forintot is adott valaki egy debreceni, 83 négyzetméteres, nagyon jó állapotú panellakásért, míg Salgótarjánban 6 millió forintért is lehetett kisebb méretű, 28 négyzetméteres panelhez jutni, négyzetméterárak terén azonban a legalacsonyabb összeget, 128 ezer forintot egy 59 négyzetméteres, felújítandó, komlói lakásért fizettek.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.