Így dübörgött az ipar Magyarországon 2018-ban

2019. 07. 05., 14:44

2018-ban a GDP negyedét adó ipar termelésének volumene 3,6 százalékkal tovább emelkedett – derül ki a statisztikai hivatal friss elemzéséből.

A KSH „Helyzetkép az iparról, 2018” című elemzésének legfontosabb megállapításai:

  • 2018-ban az ipari termelés növekedése folytatódott: a kibocsátás 3,6 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, elsősorban a feldolgozóipar legnagyobb súlyú alágai közül az élelmiszer, ital, dohánytermék és a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának köszönhetően.
  • A külpiaci eladások 2018-ban 1,4 százalékkal nőttek. Az ipar hazai értékesítése 6,8 százalékkal emelkedett. Húsz évre visszatekintve a belföldi eladások aránya most először nőtt az összes értékesítésen belül.
  • A feldolgozóipar 2018-ban 3,7 százalékkal bővült. A három legnagyobb alág közül a legjelentősebb járműgyártás kibocsátása gyakorlatilag stagnált, ugyanakkor a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 6,8, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásáé 4,9 százalékkal nőtt.
  • Az ipari termelésből mindössze 0,5 százalékkal részesedő bányászat termelése 54 százalékkal emelkedett 2017-hez viszonyítva, míg a 4,0 százalékos súlyú energiaipar kibocsátása 3,3 százalékkal csökkent.
  • Az ipari termelés minden régióban emelkedett, a legnagyobb mértékben Pest régióban (9,5 százalék), a legkevésbé Nyugat-Dunántúlon (0,5 százalék).
  • Az iparban beruházásokra 2018-ban 2607 milliárd forintot fordítottak, összehasonlító áron 10,0 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.
  • Az ipari termelői árak 2018-ban az előző évihez képest 5,5 százalékkal magasabbak voltak.
  • 2018-ban az iparban alkalmazásban állók száma – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál – 738 ezer fő volt, 2,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-19 19:19:00
Az ingatlanbiztosítások általában tartalmaznak alapfedezetet árvízkárokra, de érdemes kiegészítő biztosításokat is kötni ingóságok és egyéb eszközök védelmére; az ártéri vagy belvízkárokra a biztosítók jellemzően nem nyújtanak fedezetet – hívja fel a figyelmet a Netrisk.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.