Ezzel jár az alkatrészhiány a mobiltelefon-piacon

2021. 12. 07., 19:02

Az International Data Corporation (IDC) amerikai kutatócég rontotta az okostelefon-kiszállítások idei és jövő évi növekedésére vonatkozó előrejelzését a világban. Az IDC előrejelzése szerint 2021-ben 5,3 százalékkal, mintegy 1,35 milliárd darabra nő a globális okostelefon kiszállítás.

Az amerikai kutatócég jövőre további 3 százalékos bővülésre számít. Mindkét adat gyengébb az eddig becsültnél, a kutatócég szeptemberben ugyanis az idei évre még 7,4 százalékos, jövőre pedig 3,4 százalékos növekedést várt.

A felülvizsgálat hátterében az áll, hogy a harmadik negyedéves eredmények elmaradtak a várttól az ellátási láncok tartós problémái és az alkatrészhiány miatt. Ezek a gondok várhatóan csak valamikor a jövő év közepére enyhülnek – áll az intézet honlapjára felkerült jelentésben.

„Bár a harmadik negyedéves növekedés lassulására számítottunk a kiszállítások terén, a bővülés mérséklődése nagyobb volt a becsültnél, mivel az ellátási láncok és a logisztikai problémák az összes vezető piaci szereplőt érintették” – mondta Nabila Popal, az IDC kutatási igazgatója (a fotón).

A szakember szerint a hiány inkább a 4G modellekhez készült alkatrészeket érintette, nem pedig az 5G-s készülékekét. Emiatt az Android készülékek kilátásait jobban rontották, mint az iOS okostelefonokét, amelyek ma már többnyire 5G modellek.

„Pozitívum, hogy ez felgyorsítja az 5G modellekre való átállást, amelyek az előrejelzések szerint a globális kiszállításoknak már közel a 60 százalékát teszik majd ki jövőre ilyenkor” – vélte az IDC kutatási igazgatója.

Az IDC elemzői egyszámjegyű mobiltelefon-kiszállítási visszaesésre számítanak a folyó, negyedik negyedévben a legtöbb vezető régióban. Legjelentősebben az ázsiai és csendes-óceáni térségben (Kína és Japán nélkül) csökkennek a kiszállítások, 9,1 százalékkal, Kínában pedig 8,4 százalékkal.

Ennek ellenére az első félévi jó teljesítménynek köszönhetően 2021 végére Kína kivételével minden régióban növekedni fog az okostelefonok kiszállítása. Kínában az idén 0,2 százalékos, jövőre pedig 0,6 százalékos csökkenésre számít az IDC.

Szakértők szerint éves összevetésben 117 százalékkal nő az 5G modellek kiszállítása az idén. Ezeknek az eszközöknek az átlagos ára 643 dollár lesz, ami 1,7 százalékkal magasabb a tavalyinál az 5G-s iPhone 12 és 13 piacra dobása miatt. Az átlagár várhatóan 416 dollárra csökken öt éven belül.

A 4G okostelefonokból 22,5 százalékkal kevesebbet szállítanak ki az idén tavalyhoz képest, miközben az átlagár 204 dollár lesz, 26,5 százalékkal alacsonyabb 2020-hoz képest. Öt év múlva 109 dollárra csökken az átlagár ebben a szegmensben.

Kína részesedése az 5G modellek világpiacán idén 46,9 százalék lesz, amit az Egyesült Államok követ 16,1százalékkal, majd az ázsiai és csendes-óceáni térség (Japán és Kína kivételével) következik 12,8 százalékkal. A szakértők ugyanakkor arra számítanak, hogy 2025-re Kína részesedése 30,5 százalékra csökken az 5G modellek világpiacán. (MTI)

(Fotó: IDC)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS