Ezzel jár az alkatrészhiány a mobiltelefon-piacon

2021. 12. 07., 19:02

Az International Data Corporation (IDC) amerikai kutatócég rontotta az okostelefon-kiszállítások idei és jövő évi növekedésére vonatkozó előrejelzését a világban. Az IDC előrejelzése szerint 2021-ben 5,3 százalékkal, mintegy 1,35 milliárd darabra nő a globális okostelefon kiszállítás.

Az amerikai kutatócég jövőre további 3 százalékos bővülésre számít. Mindkét adat gyengébb az eddig becsültnél, a kutatócég szeptemberben ugyanis az idei évre még 7,4 százalékos, jövőre pedig 3,4 százalékos növekedést várt.

A felülvizsgálat hátterében az áll, hogy a harmadik negyedéves eredmények elmaradtak a várttól az ellátási láncok tartós problémái és az alkatrészhiány miatt. Ezek a gondok várhatóan csak valamikor a jövő év közepére enyhülnek – áll az intézet honlapjára felkerült jelentésben.

„Bár a harmadik negyedéves növekedés lassulására számítottunk a kiszállítások terén, a bővülés mérséklődése nagyobb volt a becsültnél, mivel az ellátási láncok és a logisztikai problémák az összes vezető piaci szereplőt érintették” – mondta Nabila Popal, az IDC kutatási igazgatója (a fotón).

A szakember szerint a hiány inkább a 4G modellekhez készült alkatrészeket érintette, nem pedig az 5G-s készülékekét. Emiatt az Android készülékek kilátásait jobban rontották, mint az iOS okostelefonokét, amelyek ma már többnyire 5G modellek.

„Pozitívum, hogy ez felgyorsítja az 5G modellekre való átállást, amelyek az előrejelzések szerint a globális kiszállításoknak már közel a 60 százalékát teszik majd ki jövőre ilyenkor” – vélte az IDC kutatási igazgatója.

Az IDC elemzői egyszámjegyű mobiltelefon-kiszállítási visszaesésre számítanak a folyó, negyedik negyedévben a legtöbb vezető régióban. Legjelentősebben az ázsiai és csendes-óceáni térségben (Kína és Japán nélkül) csökkennek a kiszállítások, 9,1 százalékkal, Kínában pedig 8,4 százalékkal.

Ennek ellenére az első félévi jó teljesítménynek köszönhetően 2021 végére Kína kivételével minden régióban növekedni fog az okostelefonok kiszállítása. Kínában az idén 0,2 százalékos, jövőre pedig 0,6 százalékos csökkenésre számít az IDC.

Szakértők szerint éves összevetésben 117 százalékkal nő az 5G modellek kiszállítása az idén. Ezeknek az eszközöknek az átlagos ára 643 dollár lesz, ami 1,7 százalékkal magasabb a tavalyinál az 5G-s iPhone 12 és 13 piacra dobása miatt. Az átlagár várhatóan 416 dollárra csökken öt éven belül.

A 4G okostelefonokból 22,5 százalékkal kevesebbet szállítanak ki az idén tavalyhoz képest, miközben az átlagár 204 dollár lesz, 26,5 százalékkal alacsonyabb 2020-hoz képest. Öt év múlva 109 dollárra csökken az átlagár ebben a szegmensben.

Kína részesedése az 5G modellek világpiacán idén 46,9 százalék lesz, amit az Egyesült Államok követ 16,1százalékkal, majd az ázsiai és csendes-óceáni térség (Japán és Kína kivételével) következik 12,8 százalékkal. A szakértők ugyanakkor arra számítanak, hogy 2025-re Kína részesedése 30,5 százalékra csökken az 5G modellek világpiacán. (MTI)

(Fotó: IDC)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-10-03 20:09:46
A SkillX szeptember végén tartott szakmai rendezvényén mutatták be a cég legfrissebb kutatásának eredményeit. Az eseményen szóba került több olyan aktuális kérdés is, amelyek jelentősen befolyásolhatják a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetet, a munkavállalói fejlődést, valamint a céges munkaerő-kiválasztási folyamatokat és a munkaerő megtartását.
2023-10-03 19:39:42
A Magyar Bankszövetség elkötelezett Magyarország pénzügyi stabilitása, a gazdaságfejlesztési megoldások támogatása és a gazdasági verseny élénkítése iránt – hangsúlyozta a bankszövetség, reagálva Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter önkéntes kamatplafon bevezetéséről szóló felhívására.
2023-10-03 15:09:00
Az Európai Parlament kedden 578 szavazattal, 24 ellenszavazattal és 19 tartózkodás mellett elfogadta azt az új kereskedelempolitikai eszközt, amely konkrét intézkedések meghozatalára jogosítja fel az EU-t arra az esetre, ha egy harmadik ország gazdasági eszközökkel próbálná rákényszeríteni az EU-t vagy valamelyik tagállamát adott szakpolitikájának vagy álláspontjának megváltoztatására.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem drága a csapatépítés, ha a dolgozók napi béréhez viszonyítjuk, de nem az étel, az ital és maga az esemény a fontos, hanem az, hogy mit hozunk ki a résztvevőkből. A látens távozóktól az elkerülhető fluktuáción át a jutalmazás-elismerés egyensúlyáig – íme, a recept ahhoz, hogy egy nyelvet beszéljen dolgozó és munkáltató. A következetes, tervszerű vállalati fejlődéshez vezető útról Kalmár Pétert, az [eureka] Consulting & Games alapító-vezérigazgatóját kérdeztük.
Egy igazán kreatív szakács, Szatmári Ferenc, alias Főzelékes Feri elárulja, hogyan építi forradalmi megoldásokkal a vállalkozását. A hartai gasztroblogger és influenszer több szakácskönyvvel a háta mögött, unokatestvérével közösen hívta életre a HIPPEACE főzelékbárt, amelynek alapjait a vásárlók is segítenek lerakni, közösségi finanszírozással. Ez az a helyzet, amikor a kedves vendég a receptet is hazaviheti az étteremből, de bőven van még újítás, amivel a franchise-ban szintén gondolkodó szakács előállt. Vigyázat, étvágygerjesztő epizód!
2023. 08. 06., 10:25
epizód: 2023 / 12   |   hossz: 28:19
Vajon hogyan vizsgázunk napjainkban stresszkezelésből és időmenedzsmentből – pont akkor, amikor a karrierünkre gazdasági nehézségek lehetnek hatással? Hogyan segíthet ezen az irányított játék, az ún. gamifikált fejlesztési folyamat, és hogyan gyógyít vele munkahelyi közösségeket, döntéshozó stratégiákat, karrier és magánélet egyensúlyában keletkezett zavarokat a „Mit játsszunk?” vlog egyik vezetője, Győri-Nádai Réka? A kreatív szakembert a vállalati soft skill tréningek és a játszva megoldható céges folyamatok sajátosságairól is faggattuk.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS