A járvány felgyorsította az 5G és Wi-Fi 6 fejlesztéseket

2021. 05. 11., 19:10

A járvány hatására globális szinten nőttek a fejlett vezeték nélküli szolgáltatásokba történő befektetések, a vállalatok világszerte az 5G és a Wi-Fi 6 felé fordították figyelmüket, felgyorsítva ezzel az innovációt és digitális átalakulást – áll a Deloitte legutóbbi felmérésében.

A pandémia arra ösztönzi a nagyvállalatokat világszerte, hogy az olyan újgenerációs vezeték nélküli technológiák felé fordítsák figyelmüket, mint az 5G és a Wi-Fi 6, ezáltal biztosítva munkavállalóik, gépeik és ügyfeleik globális összeköttetését. Hogy globális képet kapjunk a fejlett vezeték nélküli szolgáltatások bevezetéséről a Deloitte 2020 negyedik negyedévében felmérést végzett kilenc ország (Kína, India, Japán, az Egyesült Királyság, Németország, Portugália, Brazília, és Ausztrália) hálózatépítésért felelős vezetői körében.

A pandémia miatt megváltoztak az üzleti prioritások

A COVID-19 válság miatt felgyorsult a vezetéknélküli kapcsolatokba történő befektetés. A válaszadók szerint ez a jövőbeli fennakadások elkerülése, és új megoldások és szolgáltatások bevezetése miatt van. A megkérdezettek 50 százaléka számít arra, hogy nő az ezekbe a szolgáltatásaikba történő befektetések mennyisége, míg csupán kevesebb, mint 25 százalékuk számolt be visszaesésről. A megkérdezettek 67 százaléka vagy próbaprojekteket indít, vagy Wi-Fi 6 megoldásokat alkalmaz, míg 58 százalékuk 5G megoldásokkal teszi ugyanezt, sok esetben mindkét technológiát alkalmazzák egyszerre. A válaszadók 81százaléka szerint ezek a technológiák három éven belül elengedhetetlenné válnak.

„Azok a vállalkozások, amelyek a fejlett vezeték nélküli technológiákat nemcsak figyelembe veszik vagy átgondolják, hanem infrastrukturális és innovációs stratégiájuk fontos részévé teszik, hatalmas növekedési potenciálhoz juthatnak, és ennek megfelelően a világpiacon is jobb versenyhelyzetbe kerülnek” – mondta Major Dóra, a Deloitte Üzletviteli tanácsadás üzletágának szenior menedzsere.

Átalakulnak az iparágak, jól járnak a partnerek is

Az új generációs vezeték nélküli szolgáltatások lesznek a kulcsai azon technológiák bevezetésének, amelyek szükségesek a digitális transzformáció megteremtéséhez. 10-ből 8 megkérdezett vezető arra számít, hogy az új generációs vezeték nélküli hálózatok bevezetése három éven belül megváltoztatják vállalkozásukat, 10-ből 7-en pedig úgy gondolják, hogy ugyanennyi idő alatt ezek a technológiák az egész ágazatot megváltoztatják majd, az értékesítés módját is beleértve. 10-ből legalább nyolcan elengedhetetlennek tartják a vezeték nélküli szolgáltatásokat ahhoz, hogy vállalkozásuk be tudja vezetni ezeket az új technológiákat. A válaszadók 76 százaléka szerint vállalkozása versenyelőnyre tehet szert a fejlett vezeték nélküli technológiák előnyei segítségével.

Az innováció és a digitális átalakulás a munkavállalók, ügyfelek és a partnerek számára is hatalmas előnyökkel járnak: a Deloitte felmérése azt mutatja, hogy az 5G és Wi-Fi 6 technológiákat bevezetők számos okból használják ezeket a szolgáltatásokat úgy az irodában, mint azon kívül, de a munkahelyi kommunikáció, együttműködés és produktivitás javítása különösen időszerű és releváns, mivel a jelenlegi járványhoz hasonló válság idején a távoli munkavégzéshez és az üzletfolytonossághoz elengedhetetlen a konnektivitás.

Komplex ökoszisztéma alakul ki

A Deloitte felmérése arra is rámutatott, hogy a fejlett vezeték nélküli technológiákat körülvevő ökoszisztéma komplex, változó, és folyamatosan növekszik. A technológiákat bevezető vállalkozások számos telekommunikációs és technológiai beszállítót szerződtetnek, átlagosan kilencből nyolc beszállító típust foglalkoztatnak, például alkalmazás- és felhőszolgáltatókat, vezeték nélküli szolgáltatókat, tanácsadókat és integrátorokat, készülék gyártókat, valamint infrastruktúra-szolgáltatókat. A technológiákat bevezetők kétharmada lehetőség szerint az elérhető legjobb alkatrészeket vásárolja, és sokan kérnek közülük segítséget az integrációhoz, 10-ből heten pedig nyitottak új beszállítói kapcsolatok kialakítására is.

„A kutatással összhangban a hazai szereplők is látják az 5G-ben rejlő lehetőségeket, a szolgáltatók már számos helyszínen elérhetővé tették a szolgáltatást és az 5G koalíció keretében az állami és privát szektor főbb képviselői közös programot dolgoztak ki” – tette hozzá Simonyi Dénes, a Deloitte Technológiai tanácsadás üzletágának menedzsere.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS