Napenergia és szennyvíz: így lesz a hulladékiszapból hidrogén és takarmány

Napenergia és szennyvíz: így lesz a hulladékiszapból hidrogén és takarmány
ESGHírek  |  2025. 03. 17., 14:05

A szennyvíziszap a legnehezebben kezelhető hulladéktípusok egyike. Legalábbis eddig az volt, mert megterveztek egy fenntartható eljárást, amivel hidrogén és egy állati takarmányhoz szükséges anyag nyerhető ki belőle.

A szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem (NTU) kutatói kifejlesztettek egy új, napenergiával működő eljárást, amellyel a szennyvíz mellékterméke zöld hidrogén és állati takarmányként hasznosítható egysejtű fehérje forrása lehet. Az NTU e témából írt tanulmánya a Nature Waterben jelent meg, és láthatólag két globális problémára is megoldást nyújt: a hulladékkezelésre és a fenntartható erőforrások előállítására.

Az ENSZ becslése szerint 2050-re kb. 2,5 milliárd ember él majd városokban, ami a szennyvíziszap mennyiségének folyamatos növekedéséhez vezet. A szervezet úgy számol, hogy évente több mint 100 millió tonna szennyvíziszap keletkezik, amelyet hagyományosan égetéssel vagy lerakással ártalmatlanítanak. Ezek a módszerek idő- és energiaigényesek, ráadásul jelentős környezetszennyezést okoznak.

Az NTU kutatócsoportja a szennyvíziszap globális problémájára dolgozott ki egy háromlépéses, napenergiával működő, fenntartható folyamatot.

Első lépésben a szennyvíziszap mechanikai lebontása történik meg, majd jön egy kémiai kezelés a nehézfémek eltávolítására, miközben a fehérjék és szénhidrátok megmaradnak. Ezután egy elektrokémiai folyamat olyan értékes termékekké alakítja a szerves anyagokat, mint az élelmiszer- és gyógyszeriparban használt ecetsav vagy hidrogén. A folyamat végén fénnyel aktivált baktériumokat adnak a kezelt folyadékhoz, amelyek így egysejtű fehérjét állítanak elő, ami takarmány előállításához használható tovább.

Rendkívül hatékony módon lesz a szennyvízből például hidrogén

A kutatók szerint az új módszer hatékonyabb, mint az anaerob lebontás, amely során baktériumok bontják le a szerves anyagokat biogáz előállítása céljából. Az NTU eljárása a szennyvíziszap szerves széntartalmának 91,4 százalékát nyeri vissza, és 63 százalékát alakítja egysejtű fehérjévé. Az energiahatékonyság 10 százalékos, és óránként akár 13 liter hidrogént képes előállítani napfény segítségével, ami 10 százalékkal hatékonyabb a hagyományos hidrogéntermelési módszereknél.

„A módszerünk a hulladékot értékes erőforrássá alakítja, csökkenti a környezeti károkat, miközben megújuló energiát és fenntartható élelmiszert hoz létre. Ez jól példázza a körforgásos gazdaság elvét, és hozzájárul egy zöldebb jövőhöz”idézi a Science Daily Li Hong docenst.

Az új eljárás a szén-dioxid-kibocsátást 99,5 százalékkal, az energiafelhasználást 99,3 százalékkal csökkenti a hagyományos módszerekhez képest. Emellett teljes mértékben eltávolítja a szennyvíziszapban található káros nehézfémeket, így környezetbarát alternatívát kínál.

„Reméljük, hogy a módszerünk bemutatja, milyen lehetőségek rejlenek a hulladék fenntartható kezelésében, és megváltoztatja a szennyvíziszapról alkotott képet, hiszen mostantól nem hulladékként, hanem értékes erőforrásként tekinthetünk rá” – nyilatkozta Zhao Hu, az NTU Gépész- és Repülőmérnöki Karának kutatója.

A szingapúriak szerint bár az eljárás ígéretes, további vizsgálatokra lesz szükség a skálázhatóság meghatározásához. Az egyik fő kihívás az elektrokémiai folyamat költsége, valamint egy ilyen összetett rendszer bevezetése a szennyvíztisztító telepeken.

A címlapkép illusztráció. Forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.