Cölöpverő robot segítségével gyorsabban telepíthetők a napelemparkok

Cölöpverő robot segítségével gyorsabban telepíthetők a napelemparkok
2023. 03. 18., 10:25

A San Francisco-i Built Robotics olyan tempóban telepíti a napelemparkokat, ahogy senki más – köszönhetően az RPD 35 építőipari robotnak, ami teljesen automatizálja a tartóoszlopok telepítését.

A Built Robotics rendszere a cölöpverési folyamat minden lépését – a felméréstől az elosztáson át a cölöpök leveréséig, a fúrásig és az ellenőrzésig – egyetlen csomagban egyesíti, úgy, hogy azzal teljesíti a piacon elérhető legszigorúbb tűréshatárokat is – osztotta meg a The Robot Report.

A napelemek tartóoszlopai általában acél H-gerendák, amelyek 4-5 méter hosszúak és kb. 90 kilogrammot nyomnak. Nagy és nehéz eszközök tehát, amelyekből naponta akár több százat is telepíteni kell a napelemparkok építési területein. Erre az összetett tevékenységre a Built eszközével elég tud lenni csupán egy technikus, aki a szükséges beállítások után csak felügyeli a munkát, mivel a hatalmas robot teljesen önállóan és pontosan képes elvégezni a munkát, kb. háromszor gyorsabban mint egy hagyományos cölöpverő géppel felszerelt csapat.

Minden egyes cölöpöt – amiből egy kiterjedt napelempark megépítéséhez akár több tízezerre is szükség van – legalább két méter mélyre kell leverni a földbe. Ezeknek az alapelemeknek a pozícionálásnál néhány centiméteres pontossággal kell dolgozni, hogy később a telepek felszerelése is gördülékenyen, hiba nélkül történjen.

A Built szerint az RPD 35 segítségével egy kétszemélyes team naponta több mint 300 cölöpöt tud telepíteni (az eddigi száz helyett), miközben a piac által elvárt lejtőtűrésnek is megfelel. Ezt a Built szoftvere egyedi cölöpkazettás rendszerrel és fejlett érzékelőkkel, például RTK GPS-szel dolgozva éri el.

„A napelemes cölöpözés kemény, monton munka, szóval kiválóan alkalmas az automatizálásra – nyilatkozta Noah Ready-Campbell, a Built Robotics alapító-vezérigazgatója. – A cölöpverő robotjaink drámaian javítják a terepen dolgozó munkások hatékonyságát, ami kritikus fontosságú a krónikusan szűkös építőipari munkaerőpiacon. Ugyanilyen fontos, hogy az embereket kivonjuk a veszélyes feladatokból, miközben csökkentjük a zajterhelést, illetve a gázolás és becsípődés kockázatát.”

A 2018-as első bevetés óta a vállalat robotjai kb. 2 GW összteljesítményű napelempark telepítésében segítettek az Egyesült Államok területén – ezzel több mint 400 ezer otthon ellátásához szükséges energiakapacitás építéséhez járultak hozzá.

Az év elején a Built felvásárolta a Roin Technologiest, egy hároméves mérnöki céget, ami robotizált betonfeldolgozó rendszereket tervezett és gyártott. A vezérigazgató szerint ez az akvizíció tette lehetővé a vállalat számára azt, hogy megnövelje az automatizált építőipari berendezések jelenlegi teljesítményét. Az RPD 35 egyébként a vállalat második kereskedelmi célú rendszere. Az első az Exosystem volt, ami a beszerelést követően szinte bármilyen kézi vezérlésű kotrógépet autonóm robottá alakít.

Gábor János

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 18:05:00
Április 2-tól lehet beadni a támogatási kérelmeket új erdőtelepítési pályázatra, a Közös Agrárpolitika keretében megjelent felhívás keretösszege 64 milliárd forint.
2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS