Újabb jelzáloghiteleseket is mentenek a júniusig kitolt kamatstoppal

2022. 10. 14., 23:23

Kamatstoppal menti az ötéves kamatperiódusú jelzáloghiteleseket is a kormány az új rendelete szerint. Ebben hivatalossá tette a kamatstop meghosszabbítását jövő június végéig – írja a Bank360.hu.

A péntek este közzétett rendeletében a kormány egyrészt a korábbi bejelentését foglalja jogszabályban. Azt ugyanis már szeptember közepén közölték, hogy a jelzáloghitelekre legutóbb 2022. december 31-ig meghosszabbított kamatstopot 2023. június 30-ig kitolják. 

Ez alapján a referenciakamathoz kötötten változó kamatozású lakáshitelek kamatát csak a 2021. október 27-i referenciakamat mértékének megfelelően lehet emelni. Ez azokat a jelzáloghiteleket érinti, amelyek kamatperiódusa egyéves vagy annál rövidebb, és a BUBOR a referenciakamata. Az ilyen hitelt törlesztőknél a kamatfordulókor csak a tavaly október végi referenciakamatokat alkalmazhatják, így a törlesztőrészlet csak kisebb mértékben emelkedhet.

A rendeletnek ez a része nem tartalmaz újdonságot, a korábbi bejelentésnek megfelelően rögzíti a kamatstop hosszabbítását. Az új jogszabály másik passzusa azonban ki is terjeszti az eddigi kamatstopot olyan hitelekre, amelyekre eddig nem vonatkozott. A rendelet ugyanis kimondja, hogy a kamatstop szabályait a lakáscélú állami támogatásnak minősülő, fogyasztóknak nyújtott kamattámogatott jelzáloghitel-szerződésekre, a lakáscélú pénzügyi lízingszerződésekre, valamint 2022. november 1-től a legfeljebb 5 éves kamatperiódusokban rögzített hitelkamattal nyújtott nem kamattámogatott jelzáloghitelszerződésekre is alkalmazni kell – derül ki a Bank360.hu ismertetéséből.

A kamatstop eddig az utóbbi, ötéves kamatperiódusú, nem kamattámogatott jelzáloghitelekre azért nem vonatkozott, mert ezeknek a változó kamatát nem a referenciakamathoz, hanem valamelyik kamatváltoztatási mutatóhoz kötötték. A kamatstop kihirdetésekor ez nem tűnt lényeges dolognak, hiszen csak fél évre, 2022. június végéig tervezték azt. Az azóta végrehajtott újabb féléves, majd a mostani további féléves hosszabbítással viszont egyre több ilyen jelzáloghitelnek is erre az időszakra esik a kamatfordulója. A mostani módosítás nélkül az ilyen, például ötéves kamatperiódusú lakáshiteleknél beállna a magas kamat, miközben a referenciakamatos, rövidebb kamatperiódusú adósok továbbra is élveznék a védelmet.

A mostani változtatással lényegében az összes olyan jelzáloghitelesre kiterjesztik a kamatstop védelmét, akinek ezután lesz a kamatfordulója 2023. június 30-ig - írja a Bank360.hu.  

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS