Új személyi kölcsönök: elhanyagolható a THM-plafon jelentősége

2020. 11. 20., 15:00

Egyre inkább elveszíti jelentőségét a 2020 december 31-ig érvényes THM-plafon a személyi kölcsönöknél, hiszen aki most venne fel ilyen hitelt, az gyakorlatilag decemberben élvezhetné csak az ebből adódó alacsonyabb törlesztő előnyeit, míg a futamidő fennmaradó részére a „normál” fizetnivaló vonatkozna rá. A Bankmonitor hitelszakértői szerint éppen ezért hitelfelvételkor mindenképpen a 2021-től fizetendő törlesztőkre kell koncentrálni.

Ha valaki még 2020-ban venne fel személyi kölcsönt, akkor rá is érvényes lesz az a szabály, miszerint december 31-ig legfeljebb 5,75 százalék lehet a személyi hitelek THM-e, vagyis teljes hiteldíj-mutatója. Ez úgy jön ki, hogy a március 19. után felvett személyi kölcsönök THM értéke 2020. december 31-ig nem haladhatja meg 5 százalékpontnál nagyobb mértékben az aktuális félév első napján érvényes jegybanki alapkamatot, ami július 1-jén 0,75 százalék volt.

Mivel azonban ez a megkötés csak december 31-ig érvényes, a felvett hitelek kamata és havi törlesztője 2021-től nőni fog. Amennyiben valaki például november végén vesz fel 5 éves futamidőre személyi kölcsönt, akkor már csak egyetlen hónapra, decemberre fizeti a maximum 5,75 százalékos kamatot, míg a további 59 hónapra a magasabb kamat, ezzel együtt pedig a nagyobb törlesztő lesz rá érvényes. Éppen ezért nem szabad az induló díjból kiindulni, hanem a későbbi pénzügyi terhek alapján kell dönteni a hitelfelvételről, illetve arról, hogy milyen havi törlesztőrészleteket tud biztosan bevállalni valaki.

Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátor szerint például egy 3 millió forint összegű, 5 évre felvett hitelnek – 300 ezer forint nettó jövedelem igazolásával – 57 500 forint lesz idén a havi törlesztője, míg 59 hónapon keresztül 59 300 forintot kell fizetni rá. Ez a havi 1800 forintos különbség nem tűnhet jelentősnek, ám a teljes futamidő alatt már több mint 100 ezer forint plusz fizetési kötelezettséget jelent.

Értelemszerűen minél nagyobb felvett hitel összege, annál nagyobb a különbség az idei és a jövő évtől érvényes havi törlesztők között. 5 millió forintos hitelnagyságnál – ugyancsak 5 éves futamidőnél és 300 ezer forint nettó jövedelem igazolásával – például az induló törlesztő 95 600 Ft, míg 2021-től 100 000 forint lesz a havi penzum, ami havi szinten 4400 forint, míg 5 év alatt összesen 260 ezer forint feletti plusz költséget jelent.

Szigorúbb a bírálat

A hiteligénylést tervezőknek a jövő évtől érvényes havi hiteltörlesztőkön túl azzal is tisztában kell lenniük, hogy a bankok jelenleg szigorúbb feltételekkel adnak személyi kölcsönt, mint a járvány előtti időszakban. Nagyrészt ennek is betudható, hogy a második negyedévben mintegy 63 százalékkal kevesebb személyi kölcsön szerződést kötöttek a bankok, mint egy évvel korábban.

A szigorítás érzékenyen érinti például a határozott munkaszerződéssel foglalkoztatottakat: van bank, amelyik egyáltalán nem hitelezi őket jelenleg, de olyan is akad, amelyiknél a futamidő nem nyúlhat túl a munkaszerződés lejártának dátumán. A határozatlan idejű szerződéssel foglalkoztatottak azt tapasztalhatják, hogy már nem feltétlenül elég a legalább 3 hónapos folyamatos munkaviszony megléte, sokszor 6 hónap az elvárás, amiből az utolsó 3 hónap egy munkahelyen kell, hogy legyen. Ezen kívül a felvehető hitelösszeg maximumát is csökkentette a bankok egy része, emiatt 5-6 millió forintos hitelnagyság felett erősen leszűkül a szóba jöhető ajánlatok száma.

Nagy a különbség a hitelek között

A hiteleknél, akár csak más termék vagy szolgáltatás esetében, jelentős árkülönbségek lehetnek a költségeket illetően, ami különösen a 2021-től esedékes havi törlesztőkben érezhető. Egy 3 millió forint összegű, 5 éves futamidejű személyi kölcsön havi törlesztője például a legjobb esetben 59 300 Ft lehet 2021-től, míg a legdrágább ajánlatnál 73 200 forint ugyanez, vagyis 13 900 a különbség havi szinten. Ez nem csak jelentős plusz kiadást jelenthet, hanem akár magát a hitelfelvételt is meghiúsíthatja, hiszen az igénylő jövedelme meghatározott összegű havi hiteltörlesztőt „bír csak el”. Az adósságfék szabály szerint ugyanis 500 ezer Ft nettó jövedelem alatt a fizetésnek legfeljebb 50 százaléka fordítható hiteltörlesztésre, míg efölött 60 százalék a plafon.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS