Padlón maradt a lakáshitel, de a személyi kölcsönt drágán is viszik

2023. 05. 08., 22:28

Márciusban sem tért magához a lakáshitelpiac, a babaváró is éppen csak éledezik. A személyi kölcsönt viszont többen vettek fel, mint egy éve, pedig a kamatok továbbra is nagyon magasak – derül ki a Bank360.hu friss adatok alapján készült elemzéséből.

Márciusban sem állt fel a padlóról a jelzáloghitel-piac, bár valamivel nőtt a felvett lakáshitelek összege az előző havi 33,08 milliárd forintos mélyponthoz képest. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerinti 41,59 milliárd forint továbbra is elmarad a korábban megszokott értékektől, mindössze a 30 százaléka a tavaly márciusi folyósításnak. Ez a 41,59 milliárd forint arra sem volt elég, hogy felülmúlja a szabad felhasználású személyi kölcsönök eredményét. A szerződött lakáshitelek zöme piaci kamatozású volt, 32,88 milliárd forintot tett ki ez a kölcsöntípus, míg az államilag támogatott lakáshitelekből 8,53 milliárd forintot helyeztek ki a bankok. 

A lakáshitel-szerződések száma márciusban 4315 volt, ami 20 százalékkal haladta meg az előző havit. Az előző évre jellemző 8-10 ezres közötti szerződésszámtól azonban ez is jelentősen elmarad. Az átlagos hitelösszeg márciusban 9,64 millió forint volt. 

Az átlagos hitelköltség mutató továbbra is 10 százalék felett jár a lakáshiteleknél, márciusban 10,52 százalék volt. 

A babaváró csak árnyéka régi önmagának

A babaváró hitel is csak keresi régi önmagát, a tavaly decemberi 70 milliárd forintos csúcs óta lassan nő iránta a kereslet, és ezt a Bank360.hu szakértői szerint csak részben magyarázzák az év végi hajrában előrehozott igénylések. Márciusban 18,33 milliárd forintra kötött szerződést 1861 fiatal házaspár, ami azt jelenti, hogy a többség fel tudta venni a maximális, 10 millió forintos hitelösszeget. Az indulás óta a babaváró hitelből összesen közel 2135 milliárd forint fogyott, amit 218 843 házaspár vett fel. 

A személyi kölcsön nem vesz tudomást a válságról

A népszerű lakossági hitelek közül a személyi kölcsön továbbra is tartja magát, márciusban 42,70 milliárd forintra kötöttek szerződést az igénylők. Az egy évvel ezelőtti eredménytől ez ugyan 12 százalékkal elmarad, a többi lakossági kölcsön helyzetéhez képest viszont nagyon jól áll, a márciusi volumen még a lakáshitelek szerződéses összegét is meghaladta, ami egyáltalán nem jellemző. 

Érdekesség, hogy hiába a kisebb volumen, a szerződések száma nőtt a tavaly márciusi eredményhez képest: akkor 19 547 szerződést kötöttek, idén márciusban ugyanez a szám 20 031 volt. Az előző hónaphoz képest közel 22 százalékkal nőtt a szerződések száma, az átlagosan felvett hitelösszeg 2,1 millió forint volt. 

Az átlagos hitelköltség mutató a személyi kölcsönöknél 18,98 százalék volt, ami mindössze 0,04 százalékpontos csökkenés az előző hónaphoz képest. 

Tovább nőttek a betétek kamatai

A lekötött betétek átlagos kamatlába 2023. márciusban 12,67 százalék volt, ezen belül a lakossági betéteknél 8,66 százalékos kamattal lehetett számolni. A háztartások által lekötött betétek szerződéses összege rekordot döntött az MNB statisztikája alapján, ez márciusban 1109,4 milliárd forint volt (szezonális igazítás után 1050,6 milliárd forint volt ez az összeg). Ezen belül a lakossági betétek volumene 385,8 milliárd forint volt. 

A látra szóló és folyószámlabetétek szerződéses összege valamelyest csökkent az előző hónaphoz képest, márciusban 8554,7 milliárd forintja volt ebben a formában a magyar háztartásoknak. 

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS