A járvány kezdetéhez képest jobbnak érzékelik anyagi helyzetüket a hazai kis- és középvállalkozások a K&H júniusi ügyfélfelmérése szerint. A vállalkozások 40 százaléka ugyanis úgy véli, hogy saját finanszírozását tekintve nem kell további lépéseket bevezetnie az év végéig. Az NHP Hajrá iránt nagy a kereslet, a várakozások javulásával együtt egyre nő a beruházási hitelek népszerűsége.
A K&H Bank áprilisban készített felmérést saját kkv ügyfelei körében a vírusjárvány gazdasági következményeinek vizsgálatára, amelyet júniusban megismételt. A kutatás arra is kitért, hogy miként alakultak a cégek pénzügyei a korlátozások feloldása óta. „Saját megítélésük szerint áprilishoz képest jobb anyagi helyzetben vannak a kkv-k, ugyanis a résztvevők majdnem fele (46 százalék) rendelkezik pénzügyi tartalékkal, és közel minden ötödik cégvezető (18 százalék) tervezi, hogy növeli a már meglévő megtakarításokat. A vállalkozások biztosabbnak tűnnek saját finanszírozásukat tekintve is, amelyet az is mutat, hogy az előző felméréshez képest több mint kétszer annyi válaszadó gondolja, hogy finanszírozás tekintetében nincs szüksége további lépésekre az év végéig. Jelentősen, 41 százalékról 20 százalékra csökkent azon vállalkozások száma is, akiknek saját tartalékból, befektetésből, megtakarításból kell finanszírozni működésüket az év fennmaradó részében” – hangsúlyozta Kökény Roland, a K&H kkv szegmens marketing vezetője.
Népszerűek a beruházásra fordított hitelek
Az áprilisi elképzelésekhez hasonlóan, közel minden ötödik cég (18 százalék) tervezi, hogy rövid vagy hosszú lejáratú forrást vesz igénybe az év végéig. Ez inkább a nagyobb, 301 millió forint feletti éves árbevételű kis- és középvállalkozások körében (36 százalék), a szektorok közül pedig a kereskedelem (25 százalék) illetve az ipar, építőipar, gyártás (24 százalék) területén jellemző. A nagy népszerűségnek örvendő NHP Hajrá-ról a cégek közel fele hallott (49 százalék), közülük több mint minden harmadik cég (38 százalék) fontolóra is veszi a program igénybevételét.
„Az ügyfélkutatás eredményeit, valamint saját adatainkat nézve is azt tapasztaljuk, hogy a hitelcélokban változás mutatkozik a program indulása óta. A július végi adataink alapján még mindig a legnépszerűbb a forgóeszközhitel, ám ennek aránya jelentősen csökkent az áprilisi eredményekhez képest. A munkabér és egyéb kiadásokra a kkv-k 23 százaléka venne fel kölcsönt, ami az első kutatáshoz képest 13 százalékpontos visszaesést jelent. A beruházási hitelek iránt érdeklődők száma viszont megnövekedett, fokozódott a vállalkozások beruházási kedve. Az NHP Hajrá iránt továbbra is jelentős érdeklődést tapasztalunk, és a program keretében összességében július végéig több mint 75 milliárd forint értékben kötöttünk szerződést” – ismertette a legfrissebb eredményeket Hodina Péter, a K&H Vállalati értékesítési igazgatóság vezetője.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.