NHP fix: új gépek és berendezések finanszírozására igényelnének hitelt a kkv-k

2019. 05. 07., 19:05

Főként új gépek és berendezések beszerzésére vennék igénybe a kkv-vezetők a megújult Növekedési Hitelprogramot (NHP), amely januárban indult el NHP fix néven – derült ki a Budapest Bank 300 cégvezető körében elvégzett kutatásából.

Az igénylésen gondolkodó hazai cégeknek átlagosan 40 millió forintra lenne szükségük fejlesztési céljaik megvalósításához, és átlag 5 és fél évet szánnának a törlesztésre. A Budapest Bank 2019 első negyedévében jelentős érdeklődést tapasztalt a program iránt kkv-k részéről, és az év hátralevő részében is az igénylési kedv fennmaradására számít.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2013-ban indította el Növekedési Hitelprogramját, amelynek célja a hazai vállalatok finanszírozási lehetőségeinek javítása volt kedvező, refinanszírozott banki hitelek segítségével. Idén januárban a jegybank újabb alacsony és fix kamatozású hitelprogramot indított NHP fix néven. A jegybank célja a konstrukcióval, hogy a hazai mikro-, kis- és középvállalatok alacsony kockázatú és hosszú távon kiszámítható hitelhez juthassanak új beruházásaik megvalósításához.

Szintet léphetnek a vállalatok

A jegybanki adatok szerint az előző szakaszokban 40 000 mikro-, kis- és középvállalatok jutott kedvező finanszírozáshoz több mint 2800 milliárd forint összegben, döntően beruházási, illetve eszközbeszerzési célra. A Budapest Bank felmérése alapján a korábbi igénylők több mint 90 százaléka tekintette komoly segítségnek az NHP-t, továbbá hetedük azt vallotta, hogy a konstrukciónak köszönhetően tudott szintet lépni vállalatuk. A hitelprogram neve tehát jól cseng a kkv-k számára, így nem meglepő, hogy a termék újraindulása azonnal felkeltette az érdeklődést.

Azok a cégvezetők, akik gondolkodnak az idei évtől elérhető NHP fix igénylésében, elsősorban új gépek és berendezések beszerzését jelölték meg célként, átlagosan közel 40 millió forint értékben. A hitel törlesztésére pedig jellemzően az 5, illetve 5 és fél éves futamidőt tartják a legideálisabbnak a megkérdezettek. A bank saját ügyfélkörében egyébként az eddigi tapasztalatok alapján ennél magasabb, 106 millió forint az NHP fix keretében igényelt átlag hitelösszeg, az átlag futamidő pedig 7,5 év. A lízing esetében pedig alacsonyabb, 21 milliós átlag hitelösszeg jellemző 4,2 év átlag futamidővel.

Kiderült, mennyi a vonzó kamat

A kutatás eredményei alapján azok, akik nem szeretnének az NHP fix nyújtotta lehetőséggel élni, ezt elsősorban azzal indokolják, hogy nem terveznek semmilyen beruházást a közeljövőben. Szintén kiderült, hogy a hazai kkv-k többsége 2 százalék vagy 3 százalék körüli kamatot tart kedvezőnek egy 5 éves, fix kamatozású beruházási hitel esetében, így az NHP fix a nagy többség számára ebből a szempontból is kedvező. Kelet-Magyarországon egyébként inkább a 2 százalékos kamatot tartják elfogadhatónak, míg Nyugat-Magyarországon akár a 3-4 százalékos kamatot is.

„Bár a Monetáris Tanács 2019 első negyedévében változatlanul hagyta az alapkamatot, számos elemző szerint akár még idén megkezdődhet a kamatemelési ciklus. A hosszú lejáratú hiteleknél ez a vállalatok számára kockázatot hordozhat, ezért banki oldalon mi is arra ösztönözzük őket, hogy éljenek az olyan kiszámítható finanszírozási lehetőségekkel, mint az NHP fix” – mondta el Váczi Dávid, a Budapest Bank vállalati értékesítés támogatási vezetője.

A banktól várnak hiteles tájékoztatást

A hazai, 10-249 főt alkalmazó kkv-k vezetőinek többsége (77 százalék) az elmúlt évek során már hallott a Növekedési Hitelprogramról, míg a 2019 januárjában induló NHP fixről a kkv-k vezetők közel 40 százaléka értesült eddig. Az új konstrukcióról főként a 700 millió forint feletti bevétellel rendelkező, illetve a 2019-ben beruházást tervező vállalatoknak van tudomása.

Kiderült továbbá, hogy a cégvezetők a bankokat tartják a legfontosabb és messze a leghitelesebb információforrásnak finanszírozási és hitelezési kérdésekben. Első helyen a banki kapcsolattartók szerepelnek, ezt követik a banki honlapok és bankoktól kapott elektronikus üzenetek. Ennek köszönhetően az NHP-ről és az NHP fixről is elsősorban a banki szakemberektől értesültek a kkv-k tulajdonosai. Legtöbben nem tudják még, hogy mikor nyújtják be hitelkérelmüket, viszont kevés kivétellel a főbankhoz fognak fordulni az igénylés során.

„A Budapest Bank csoport NHP fix keretében leszerződött hitel- és lízingállománya az év első 3 hónapjában meghaladta a 12 milliárd forintot, és ezután is jelentős érdeklődésre számítunk. Bankunk kiemelt célcsoportként tekint a magyar kkv-szektorra, 200 milliós éves nettó árbevétel felett dedikált kapcsolattartóinkkal és minden esetben az adott vállalkozásra szabott, egyedi finanszírozási konstrukciók kialakításával járulunk hozzá a hazai kis- és középvállalatok fejlődéséhez – fűzte hozzá Váczi Dávid.

A kutatás

A kutatást a Budapest Bank megbízásából a Scale Research végezte 2019. február 22-e és március 5-e között, 300 db, magyarországi telephellyel rendelkező, 200 millió és 10 milliárd forint közötti nettó árbevétellel, 10-249 fős létszámmal rendelkező kis- és középvállalat tulajdonosa/ügyvezetője körében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS