Nemcsak azok maradnának a hitelmoratóriumban, akik ezt januártól megtehetik

2020. 11. 05., 17:30

Bár a meghosszabbított moratóriumot csak bizonyos társadalmi csoportok vehetik igénybe, a Bank360.hu felmérése szerint más adósoknak is szükségük lenne további segítségre.

A koronavírus-járvány miatt bevezetett általános hitelmoratórium idén év végéig érvényes, 2021 januárjától csak egyes kiemelt társadalmi csoportok és vállalkozások szüneteltethetik tovább hiteleik törlesztését újabb hat hónapon keresztül. Korábbi cikkünk szerint e védett társadalmi csoportok közé tartoznak az álláskeresők, a gyermeket nevelők, a nyugdíjasok, a közfoglalkoztatottak, továbbá az olyan vállalkozások is, amelyek igazoltan megsínylették a koronavírus-járványt.

A Bank360.hu 30 és 60 év közötti magyar Facebook-felhasználók körében végzett nem reprezentatív felmérése szerint azonban nemcsak azok szorulnak segítségre, akik maradhatnak a moratóriumban.

„A hitelmoratórium meghosszabbításával védett társadalmi csoportok körében is többségben vannak azok, akik maradnának a moratórium hatálya alatt, de érdekesség, hogy azok közül még többen maradnának a moratóriumban, akiknek erre az év végét követően már nem lesz lehetőségük” – mondta Veres Patrik, a Bank360.hu szakértője.

A kérdőívet kitöltő 151 hitellel rendelkező válaszadó 62 százaléka maradna januártól a moratórium hatálya alatt, azonban ha csak azokat vizsgáljuk, akiknek erre lehetősége is lesz (ők a kitöltők között 56-an voltak), akkor ez az arány 55 százalékra csökken, míg azok közül, akiknek január 1-jétől fizetniük kell a törlesztőket (78 fő), 67 százalék nyilatkozott úgy, hogy maradnának a moratóriumban.

„Bár a kutatás nem reprezentatív, a válaszok között megjelent az az igény, hogy a moratóriumot ne csak a védett társadalmi csoportokba tartozók vehessék igénybe januártól” – tette hozzá Veres.

Mi a helyzet most?

Ha azt vizsgáljuk, hogy jelenleg fizetik-e a hiteleiket a válaszadók, akkor kijelenthetjük, hogy túlnyomó többségük nem. A kérdőívet kitöltők 71 százalék nyilatkozott úgy, hogy hitelét jelenleg nem törleszti és csupán 23 százalék mondta azt, hogy a moratóriumból kilépett és jelenleg is rendesen törleszti a hitelét.

A válaszadók 57 százaléka rendelkezett személyi kölcsönnel, lakáshitele a válaszadók 46 százalékának volt, hitelkártya közel ötödük zsebében lapult (19 százalék), más típusú hitellel pedig kevesebb mint 18 százalék rendelkezett.

Mit kell tenni, ha nem fog menni a törlesztés?

A kutatásban arról is kérdezték a válaszadókat, hogy megítélésük szerint hogyan tudják majd folytatni januártól a törlesztést. Azok közül, akikre 2021 januárjától már nem vonatkozik majd a moratórium, 54 százalék nyilatkozott úgy, hogy ahhoz, hogy fizetni tudja a törlesztőket, egyéb kiadásokat kell majd csökkentenie. 17 százalék mondta, hogy kiadáscsökkentés nélkül is folytatni tudja majd a törlesztést, 13 százalék viszont úgy látja: nem fogja tudni fizetni a banki törlesztőket.

Amennyiben előreláthatólag problémát jelent majd valakinek januártól a törlesztők fizetése, érdemes lehet a hitelt folyósító bankkal felvenni a kapcsolatot.

„A bankok proaktívan is lépni fognak, de ha már tudjuk, hogy probléma lesz, érdemes előre jelezni, hogy minél több idő maradjon a mindkét fél számára megfelelő megoldás felkutatására. Megoldás lehet az adósságrendezés személyi kölcsönnel, a törlesztés szüneteltetése vagy a futamidő kitolása is” – hívta fel a figyelmet Veres Patrik.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS