Már 33 milliárd forintnyi összeget helyezett ki a K&H Bank az NHP Hajrá keretében

2020. 06. 29., 21:30

A gazdaság újraindulása pozitív változásokat hozhat a cégek életében. Addig is azok számára, akik a koronavírus-járvány következtében likviditási nehézségekkel küzdenek, a Növekedési Hitelprogram (NHP) Hajrá konstrukció hatékony megoldást nyújthat. A K&H Banknál a gazdaság mielőbbi helyreállítása érdekében eddig 33 milliárd forint értékű szerződéskötés történt, amelyeknél a forgóeszköz finanszírozás és refinanszírozás a legnépszerűbb hitelcél.

A korlátozások feloldásával párhuzamosan fokozatosan újraindul a gazdaság, a koronavírus hatása azonban nem múlt el nyomtalanul, és részben még tovább érezteti magát.

„A vírusjárványnak két alapvető következménye érezhető most a cégek pénzügyeivel kapcsolatban. Egyrészt folyamatos költségracionalizálásra van szükség az eddig kiesett bevételek kompenzálására, másrészt a megrendelések volumene továbbra sem állt még teljesen vissza. A likviditási nehézségek áthidalására jelenleg az egyik legnépszerűbb konstrukció a Magyar Nemzeti Bank által indított NHP Hajrá, hiszen a jelenleginél alacsonyabb és fix kamatot tud biztosítani, akár hosszabb futamidőre” – nyilatkozta Hodina Péter, a K&H Vállalati értékesítési igazgatóság vezetője.

A legnépszerűbb hitelcélok: forgóeszköz finanszírozás és refinanszírozás

„A K&H aktívan szeretne hozzájárulni a gazdaság újraindításához, ezért az elsők között csatlakozott az NHP Hajrá programhoz. Azt tapasztaljuk, hogy kedvezőbb feltételei révén nagy az érdeklődés az NHP Hajrá iránt, ennek köszönhetően eddig már mintegy 33 milliárd forintnyi ügyletet szerződtünk a program keretében. Az igénybevevőknél nem beszélhetünk tipikus megoszlásról a vállalkozástípusok között. Talán valamivel több a mezőgazdasági és élelmiszeripari cég, de nem nagy a különbség. Ami a termékeket illeti, a refinanszírozás és a forgóeszköz finanszírozás egyértelműen a legnépszerűbb, azonban beruházások finanszírozására irányuló ügyféligények is egyre gyakoribbak már. A hosszabb futamidejű, nagyobb volumenű beruházási hitelek terén az ügyfelek egy része még kivár, hiszen túl nagy a bizonytalanság, inkább a középtávú beruházási hitelek hajtják a növekedést” – foglalta össze a tapasztalatokat Hodina Péter.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-10 10:10:10
A munkaviszony többféleképpen szűnhet meg. Lehet munkáltatói vagy munkavállalói felmondás, de a felek közös megegyezéssel is dönthetnek a munkakapcsolat végéről. Olyan is lehetséges, hogy felmondás közös megegyezéssel? Vagy itt már valami nem stimmel? – teszi fel (és válaszolja meg) a kérdést dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS