Lakáshiteles dilemmák: érdemes megvárni a sokkal kisebb THM-et?

2024. 09. 20., 17:20

Nehéz döntés előtt állnak azok, akik most akarnak lakáshitelt felvenni vagy kiváltanák a korábban felvett drága kölcsönüket. Ha ugyanis a bankok hajlandóak lesznek levinni a THM-jeiket a jelenlegi 6,5–7,5 százalékról a Nagy Márton miniszter által kért 5 százalék alá, akkor egy átlagos lakáshitelnél hónapokon belül 15–25 ezer forintot spórolnak a törlesztőrészletekből a mostani ajánlatokhoz képest – derül ki a Bank360.hu számításaiból.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter arra kérte a Bankszövetségen keresztül a pénzintézeteket, hogy a lakáscélú hitelek teljes hiteldíj mutatóját (THM) önkéntes alapon szorítsák 5 százalék alá. Ez nagyon messze van a jelenlegi szinttől, hiszen a Bank360.hu összegzése szerint most a piaci ajánlatok közül a legalacsonyabb is 6,5 százalék körüli, és csak néhányan kínálnak jelzálogkölcsönt 7 százalék alatti THM-mel az átlagügyfeleknek. A bankok többsége már 7 százalék feletti THM-mel hitelez, nem ritka a korábbi, június végén megszűnt önkéntes kamatplafon 7,3 százalékos szintje fölötti ajánlat sem.

A Nagy Márton által kért THM-szinthez a hitelintézeteknek nagyon sokat kellene engedniük az ajánlataikból, hiszen ennél még a felszámított kamat is jóval magasabb a legolcsóbb lakáskölcsönnél is. (Jelenleg a lakáshitelek árazását befolyásoló referenciakamatok is jóval 5 százalék felett vannak.) A miniszter két hónapot adott arra, hogy a bankok letegyék az asztalára a javaslatukat. Addig ugyan csökkenhetnek a referenciakamatok, de annyira aligha, hogy a pénzintézeteknek érdemes legyen 5 százalékos THM-mel lakáshitelt adni az ügyfeleknek.

A Bank360.hu kiszámolta, hogy a jelenlegi helyzethez képest mennyi spórolnának az ügyfelek az 5 százalékos THM-mel. Lakáshitel kalkulátorának aktuális ajánlatai szerint egy átlagosnak mondható, 20 millió forintos jelzálogkölcsönt 20 éves futamidőre legjobb esetben 6,47 százalékos a THM-mel kaphat meg egy átlagügyfél. Ebben az esetben 146 370 forint lesz a havi törlesztőrészlete, és a teljes futamidő alatt 35,15 millió forintot kell visszafizetnie. Ennél azonban jellemzőbbek a banki ajánlatok között a 7 százalék feletti THM-mel kínált lakáskölcsönök. A június végéig élő, 7,3 százalékos önkéntes THM-plafon közelében lévő, 7,22 százalékos ajánlatnál a törlesztőrészlet már 154 888 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 37,2 millió.

Ehhez képest egy ugyanekkor összegű lakáshitelnek 5 százalékos THM-mel 130 779 forint lenne a havi törlesztőrészlete, és 20 év alatt 31,4 millió forintot kellene visszafizetni az adósnak. Ez 15–25 ezer forintos megtakarítást jelentene a havi törlesztésben a jelenlegi ajánlatokhoz képest, így aki most tervez jelzálogkölcsönt felvenni, és megteheti, annak érdemes lehet kivárnia, hogy sikerül-e lenyomnia a kormánynak a THM-eket még az idén.

Az elmúlt években nagyon magas kamattal jelzálogkölcsönt felvevőknek is ugyanez lehet most a dilemmájuk, hiszen már a jelenlegi THM-ekkel is sokat spórolhatnak egy lakáshitel hitelkiváltással, de ha rövid időn belül jóval lejjebb mennek a THM-ek, akkor érdemes várniuk még néhány hónapot.

A Bank360.hu szakértői emlékeztetnek rá, hogyha valaki 2022 végén 20 millió forint lakáshitelt vett fel 20 évre 10,33 százalékos THM-mel, akkor a havi törlesztőrészlete 197 397 forint, a fennálló tőketartozása pedig még több mint 19 millió forint. Akkoriban az ennél drágább lakáscélú kölcsönök is mindennaposak voltak: 11,86 százalékos THM-mel ugyanekkora lakáshitelnek a havi törlesztőrészlete 218 268 forint. Ehhez képest már most is 150 ezer forint körüli összegre vihetik le az adósok a törlesztőrészletüket, de 5 százalékos THM-nél még 20 ezret spórolhatnának.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS