A Magyar Nemzeti Bank „Új Otthon Program” bevezetésével támogatná az új, „zöld” lakások vásárlását, építését. Ezen program keretében kamatmentes lakáshitelt is lehetne igényelnie a családoknak közvetlenül a jegybanktól, melyet új építésű lakások vásárlására, lakásépítésre lehetne fordítani. De akár a kivitelezők is részesülhetnek a kedvező konstrukció előnyeiből. A Bankmonitor elemzése.
Matolcsy György szerint az MNB elkötelezett a lakáspiaci fordulatban. A jegybank elnöke szerint a lakáskínálatot kellene erősíteni oly módon, hogy piacon megjelenő új lakások „zöldek” és energiatakarékosak legyenek. Ennek jegyében 0 százalékos kamatozású lakáshitelek bevezetését javasolja az MNB.
Az új konstrukció eddig ismertetett részletei
Miben tér el az új kamatmentes lakáshitel a jelenleg igényelhető konstrukcióktól?
Természetesen a legszembeötlőbb, hogy a jegybank által tervezett új konstrukció kamatmentes. Ez jelentős előnyt jelenthet az eddigi a piacon elérhető lakáshitelekkel szemben. A Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátora szerint a legolcsóbb 10 éves kamatperiódusú lakáshitel 3,24 százalékos induló kamaton érhető el, de az igen kedvező CSOK hitelnek is – családi otthonteremtési kedvezmény mellé igényelhető támogatott kamatozású hitelkonstrukció – 3 százalék a teljes futamidő alatt a kamata.
A jegybanki „ingyen” hitel futamideje azonban 10 év, ennél jóval hosszabb futamidőre is fel lehet venni jelenleg egy lakáshitelt. A CSOK hitel maximális futamideje 25 év, de egy piaci lakáshitel akár 30 évre is igényelhető. A hosszabb futamidő a törlesztőrészleteket is befolyásolja, egy 10 milliós kölcsönnél 35–40 ezer forinttal is kisebb lehet egy piaci lakáshitel törlesztője az MNB kamatmentes kölcsönének havi részleténél.
Az új konstrukcióhoz nem lenne szükség ingatlanfedezetre, a jegybanknak biztosítékul valamilyen törlesztési biztosítás szolgálna, ennek díja tovább növelheti az igénylők havi kiadásait. Ugyanakkor ez egyfajta védelem az adósok számára is, hiszen a biztosító bizonyos “káresemények” bekövetkeztekor kifizeti helyettük a törlesztőrészletet a hitelezőnek.
A magasabb törlesztőrészletek ellenére természetesen a kamatmentes kölcsönre kell visszafizetni a legkevesebbet – 10 millió forint hitelösszeg esetében – , akár 4-5 millió forintot is megtakarítható a tervezett, új konstrukció választásával.
Az „Új Otthon Program” keretében javasolt konstrukció – kamatmentessége miatt – talán a Babaváró hitelre hasonlít a leginkább. Vannak azonban eltérések: míg előbbi kifejezetten lakáscélú, addig utóbbi szabad célra igényelhető. Emellett mindkét esetben az ingatlanfedezet helyett egy alternatív fedezetet vár el a hitelező: ez a Babavárónál az állami kezességvállalás, az új konstrukciónál pedig a tervek szerint egy piaci biztosítás lenne.
Valószínűleg az új hitel – a maximális összege miatt – nem fogja teljes egészében helyettesíteni a meglévő lakáscélú támogatásokat és hiteleket. Inkább kiegészítője lehet a meglévő konstrukcióknak a megfelelő energiatakarékosságú, új építésű lakások vásárlásakor.
Jelenleg az MNB kamatmentes lakáshitele egy javaslat, bevezetésére nem került sor. Éppen ezért a fent leírt feltételek, kondíciók még nagymértékben változhatnak.
Ha most szeretnél lakáshitelt igényelni, akkor a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorával megnézheted a számodra elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.