Januártól jöhetnek a 37 százalékos személyi kölcsönök és az 52 százalékos hitelkártyák

2022. 12. 01., 09:51

Január elsejétől 37 százalékra emelkedik a személyi kölcsönöknél a maximum teljes hiteldíjmutató, a hitelkártyák esetén pedig 52 százalékot is elérheti ez a mutató.

A törvény szerint a hitelező pénzintézetek a fogyasztóknak nem nyújthatnak olyan hitelt, amelynek teljes hiteldíjmutatója (thm) meghaladja a jegybanki alapkamat 24 százalékponttal növelt mértékét. Ez az érték jelenleg 29,9 százalék, a 2022. június 1-jén érvényben lévő jegybanki alapkamat alapján. Ez az érték januártól jelentősen emelkedni fog, mivel az alapkamat a legutóbbi forduló óta több mint 7 százalékponttal lett magasabb, szeptember 27. óta 13 százalék. E szerint 2023 első félévében a személyi kölcsönöknél a maximum thm akár 37 százalék is lehet. Egy évvel ezelőtt a hitelkártyák költségei voltak hasonló szinten, januártól viszont akár a személyi kölcsönök kamatai is erre a szintre ugorhatnak. 

A hitelkártyáknál 50 százalék fölött lesz a maximum

Hitelkártyák, folyószámlahitelek, áruhitelek és kézizálog fedezete mellett nyújtott kölcsönök esetén a teljes hiteldíjmutató nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat 39 százalékponttal növelt mértékét. Ezeknél a hiteltípusoknál jelenleg 44,9 százalék a maximum thm. Januártól ez a plafon viszont már 52 százalékra nő, így akár eddig is elmehetnek a bankok. A legmagasabb költségekre általában a hitelkártyáknál számíthatunk. A Bank360.hu kalkulátora szerint a hitelkártyák thm-e jelenleg a 42-43 százalék közötti ajánlatokat tekintve megközelíti az aktuális maximumot. 

A verseny segít, különösen a népszerű személyi hiteleknél

A törvényi maximum jelentős emelkedése nem feltétlenül jelenti a hitelek hasonló ívű drágulását. A személyi hiteleknél, dacára a közel 30 százalékos thm-plafonnak az ajánlatok többsége még mindig 20 százalék alatti thm-mel érhető el, mindössze egy-két kisebb hitelintézet kínálja drágábban a kisebb összegű, szabad felhasználású kölcsönöket. Az elmúlt hónapokban lezajlott drágulás azonban így is szembetűnő, egy éve ugyanis még a 10 százalék alatti thm-mel elérhető ajánlatok sem voltak ritkák a piacon, ma pedig csak elvétve találhatunk olyan kölcsönt, ahol a thm nem haladja meg a 15 százalékot.

A jelenlegi maximum és a januártól érvényes maximum közötti különbséget figyelembe véve egy 1 millió forintos, 60 hónapra felvett személyi kölcsön esetén körülbelül negyedmillió forint a különbség a teljes visszafizetendő összeget nézve. Ha a jelenlegi, 29,9 százalékos thm-mel számolunk, akkor a havi törlesztőrészlet 32 292 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 1 937 520 forint. A januártól életbe lépő maximum thm 37 százalék lesz, eszerint a havi törlesztőrészlet 36 781 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 2 206 830 forint lenne.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS