Ingatlanvásárlás: millióktól eshet el, aki nem ügyel a pontos feltételekre

2024. 02. 28., 10:10

Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés az ügyfelek körében az állami lakástámogatások kapcsán a társadalombiztosítási jogviszonyt érinti. A szabályozás változásai, valamint a támogatásonként eltérő elvárások megnehezítik a pénzügyekben kevésbé jártas igénylők helyzetét. A nyitott kérdések tisztázása érdekében a Credipass szakértői összegyűjtötték a legfontosabb tudnivalókat.

Az új CSOK Plusz, falusi csok és Babaváró kölcsön kapcsán visszatérő és tisztázandó kérdés a tb jogviszony: mennyi időt kell igazolni a támogatások igénybevételéhez és mi számít egyáltalán biztosítotti jogviszonynak? A tb jogviszony sarkalatos pontja a hiteligénylés sikerességének, így érdemes előre tájékozódni a részletek kapcsán, hogy ezen semmiképpen se bukjon el a folyamat.

„A CSOK Plusz és a Babaváró esetén is szigorítások léptek életbe idén januártól: a CSOK Plusznál a meglévő és vállalt gyermekek számától függetlenül, minden esetben 2 éves folyamatos tb jogviszony igazolása szükséges minimum az egyik igénylő fél esetén, amelyben legfeljebb 30 nap megszakítás lehet” – mondta Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.

„Ugyanez, a Babaváró esetén minimum 3 év, ugyanígy maximum 30 napos megszakítással, kivéve abban az esetben, ha felsőoktatási jogviszony is érvényben volt a 3 év során. Nagyon fontos feltétele még a Babaváró igénylésének, hogy ebből a 3 éves jogviszonyból a kölcsönkérelem benyújtása előtti 180 napot magyar tb jogviszonnyal kell igazolni minimum az egyik igénylőnek” – tette hozzá.

A tb jogviszony alapvetően akkor keletkezik és fogadható el, amennyiben az igénylő alkalmazotti munkaviszonyban, egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonyban, vagy megbízási szerződés alapján végez munkát, illetve, ha nyugdíjasként kiegészítő keresőtevékenységet végez és így keletkezik jogviszonya. Amennyiben az ügyfél a tb-t saját maga után fizeti, az nem számít bele az említett 2 és 3 éves jogosultsági időszakba. Azonban jó tudni, hogy a CSOK Plusz esetén beleszámít a 2 éves időszakba az álláskeresési támogatás, ismertebb nevén a munkanélküli segély időszaka is. Ez természetesen nem a teljes kép a tb jogosultak köréről: hogy pontosan kik esetében fogadható el, arról tanácsos tájékozódni a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő oldalán, illetve profi pénzügyi szakértő segítségét is igénybe venni az értelmezéshez.

„Elengedhetetlen bekérni a jogviszonyról szóló igazolást, az úgynevezett hatósági bizonyítványt a területileg illetékes kormányhivataltól. Arra is mindenképp ki kell térni a kérelem leadásakor, hogy milyen célból kérjük az igazolást, hiszen más és más típusú igazolást állít ki a hivatal a különböző hitelek, támogatások esetében, amelyek igazodnak a banki elvárásokhoz is. A tb jogviszonyról szóló hatósági bizonyítvány online, e-papírként is igényelhető, amelynek ügyintézésében szintén készséggel segítenek pénzügyi szakértőink, hogy egyszerűbben és gyorsabban menjen a folyamat” – mondta Fülöp Krisztián.

A Credipass ügyfeleinél gyakran felmerülő kérdés az is, hogy mi a helyzet a felsőoktatásban tanuló vagy már végzős hallgatók esetén. A Babaváró kölcsönt illetően, a felsőoktatási intézményben végzett hallgatóknál a hallgatói jogviszony megszűnése után 6 hónap szünet is lehet a tb jogviszonyban, mielőtt munkába áll az illető, így részükre kiállítható a tb igazolás. Azonban ez a CSOK Plusznál eltérően működik, ebben az esetben a hallgatókra a maximum 30 napos tb jogviszony megszakítás alkalmazható a jelenlegi szabályozás szerint. Azt is fontos tudni, hogy alapjáraton a szabályozásban az szerepel, hogy a tanulói vagy hallgatói jogviszony megszűnését követő 45 napban még alapellátásra lesz jogosult a fiatal, azonban ez nem azonos a tb jogviszonnyal!

Ez az időszak az egészségügyi ellátásra való jogosultságot jelenti, vagyis egyenértékű azzal, mint amikor valaki befizeti maga után a havi 11 300 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot.  Ez azonban nem keletkeztet tb jogviszonyt, erre tehát érdemes odafigyelni a szakértők szerint. Összefoglalva: aki CSOK Pluszt szeretne igényelni, de megszűnik a hallgatói jogviszonya, annak 30 nap áll a rendelkezésére munkát találni, vagy pl. vállalkozást indítani, míg a Babaváró igénylők esetében erre 6 hónapja van a leendő igénylőknek.

A szakértők szerint azzal is érdemes tisztában lenni, hogy tb jogviszony keletkezhet részmunkaidőben történő foglalkoztatás esetén is, így akár heti 1, 4, vagy 6 órás munkaviszonynál is. A lényeges pont az, hogy ebben az esetben nem a jövedelem számít, hanem hogy a járulékokat minimum a minimálbér 30 százaléka után meg kell fizetni, akkor is, ha a munkabér nem éri el a minimálbér 30 százalékát. Ez jelenleg havi 37 107 Ft államnak befizetendő járulékot, adót jelent az érvényben lévő jogszabály szerint.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS