Így lehet elbukni a Babaváró hitelt

2020. 12. 11., 17:30

A Babaváró támogatás iránt érdeklődők csaknem 58 százaléka felel meg az összes igénylési feltételnek, míg 42 százalékuk valamilyen kritérium nem teljesítése miatt nem élhet a lehetőséggel – derül ki a Bankmonitor.hu Babaváró hitel kalkulátorának elmúlt hat hónapra vonatkozó adataiból. Pozitívum ugyanakkor, hogy sok esetben viszonylag egyszerűen orvosolható hiányosságokról van szó.

A Babaváró támogatást – más néven a Babaváró hitelt – 2019. július 1-től igényelhetik a feltételeknek megfelelő fiatal párok. A Babaváró hitel azért különleges, mert az első 5 évben kamatmentes, amennyiben pedig ezen idő alatt legalább egy gyermek születik, az „ingyenesség” a futamidő végéig megmarad, ráadásul a törlesztés három évre fel is függeszthető. A második gyermeknél ismét kérhető a három év szüneteltetés, valamint elengedik az aktuális tartozás 30 százalékát, míg a harmadik babánál a teljes fennálló adósságot elengedik.

Mint minden családi támogatás esetében, itt is számos feltételnek kell megfelelniük az igénylőknek, amelyek között különböző jellegű elvárások vannak:

  • Kizárólag házasok igényelhetik.
  • A házaspár mindkét tagja elmúlt 18. éves, de a feleség még nem töltötte be a 41. életévét.
  • Legalább a házaspár egyik tagjának van 3 év folyamatos társadalombiztosítási jogviszonya.
  • A pár mindkét tagja rendelkezik magyarországi lakcímmel.
  • Egyiküknek sincs a NAV-nál nyilvántartott köztartozása.
  • Egyikük sem szerepel a KHR rendszerben (régi nevén BAR lista) meg nem fizetett adósság, vagy bankkártyás visszaélés miatt.

A Bankmonitor Babaváró kalkulátor elmúlt fél éves adatai alapján a leggyakoribb nem teljesített feltétel a házasság (16,8 százalék), ám ez önmagában viszonylag egyszerűen orvosolható. Sokaknak jelent még nehézséget (16,2 százalék) a legalább 3 éves folyamatos Tb-jogviszonyra vonatkozó elvárás. Folyamatosnak minősül a Tb-jogviszony akkor is, ha az elmúlt 3 évben munkahelyet váltott valaki, de a két munkahely közötti időszak nem haladhatja meg a 30 napot.

A nappali felsőoktatási intézményben eltöltött tanulmányok is beleszámítanak a 3 éves Tb-jogviszonyba, ám az utolsó 180 napban munkaviszonyból, vagy vállalkozásból származó jövedelmet kell igazolni. Fontos, hogy ebben az esetben a felsőfokú tanulmányok befejezése és a munkába állás között legfeljebb 6 hónap telhet el. A külföldi Tb-jogviszony bár beleszámít a 3 évbe, ám az utolsó 90 napban már elvárás a magyar társadalombiztosítás. 

Sokan (13,5 százalék) azért nem igényelhetik a Babaváró támogatást, mert a mindenkori minimálbérnek megfelelő összeggel 90 napon túli csúszásban vannak a hiteleikkel, emiatt pedig bekerültek a „rossz adósokat” tartalmazó KHR adatbázisba.

Az előbbiekhez képest a többi feltétel nem teljesítése kevés esetben hiúsítja meg egy Babaváró igénylést, hiszen a Bankmonitor Babaváró hitel kalkulátort használók mindössze 2,3 százalékának volt NAV tartozása, de a nő életkora (2,5 százalék) és a magyarországi lakcím hiánya (0,6 százalék) ugyancsak kevés esetben jelentett akadályt. A párok 34 százaléka azonban több jogosultsági feltételnek sem felelt meg, sőt 10 százalékuk három vagy több elvárást nem teljesített, ezeket pedig már nehezebb orvosolni.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS