Figyelem, magyarok! Meglehet a 600 milliárd forint!

2019. 12. 05., 13:15

Rekord várható az idén a személyi kölcsönök piacán: a teljes piacon az új hitelek összege elérheti az 550-570 milliárd forintot, ami 25-26 százalékos növekedést jelentene éves szinten – közölte a K&H. A bank nem tart a lakosság túlzott eladósodásától, a személyi kölcsönöknél pedig szerintük nincs elszívó hatása a júliustól elérhető babaváró kölcsönnek. A növekedés jövőre is folytatódhat, igaz, az eddiginél lassabban bővülhet a piac: 2020-ban az új személyi kölcsönök összege átlépheti a 600 milliárd forintot.

Folytatódhat a személyi kölcsönök rekordsorozata: 2019-ben az új folyósítások összege a teljes magyarországi piacon várhatóan 550-570 milliárd forint lesz, ez 25-26 százalékkal, azaz 100-120 milliárddal haladja meg az egy évvel korábbi szintet, egyúttal az elmúlt 10 év messze legmagasabb értéke. A személyi kölcsönök piaca évek óta jelentős növekedést mutat: 2016 óta minden évben 100-150 milliárddal nő az új folyósítások összege.

„A K&H-nál is nagy a kereslet: az év első kilenc hónapjában 33,3 milliárd forintos összegben folyósított személyi kölcsönöket a bank, ez pedig 51 százalékos, piaci átlagot meghaladó növekedést jelent” - mondta Rajna Gábor, a K&H lakossági értékesítési igazgatója. Ebből is látszik, hogy a hitelezési fordulat után tartóssá vált a növekedés, ez egyébként a lakáshiteleknél is látható.

Rajna Gábor hozzátette, hogy a piaci növekedés több tényezőnek köszönhető. A nettó reálbérek tempós emelkedése, a lakosság pénzügyi mozgásterének javulása, a magas foglalkoztatottsági ráta és az alacsony munkanélküliség, a GDP-növekedés, valamint a tartósan alacsony kamatkörnyezet, mind-mind segíti a bővülést.  Az alacsony kamatokra utalva azt is elmondta, hogy a személyi kölcsönök sokkal olcsóbbak lettek, 2012-hez képest a felére, 14 százalékra csökkent a személyi kölcsönök átlagos hitelköltség-mutatója. Bár a júliustól elérhető állami támogatással igénybe vehető babaváró kölcsön kétségtelenül kedvező konstrukció, a K&H szerint ennek nincs elszívó hatása, azaz emiatt nem torpant meg a személyi kölcsönök iránti kereslet.

Hódít az online kölcsön

A K&H személyi kölcsönöknél elért 51 százalékos növekedéshez nagyban hozzájárult az online értékesítés. A bank egy évvel ezelőtt vezette be a teljesen online igényelhető személyi kölcsönt, amely az idén szeptemberben már a folyósítások 25 százalékát adta. Ráadásul a folyósított kölcsönök felét okostelefonról adták le” az érintettek.

Vannak azonban eltérések az online és a hagyományos úton, azaz a fiókban igénylők között. Az online személyi kölcsönösök általában kisebb összeget vesznek fel: 60 százalékuk 1 millió forintnál alacsonyabb összeget kért, míg a bankfiókban értékesítettnek csak a 45 százalékára igaz ez. A neten keresztül folyósított személyi kölcsönök átlagos összege 1,25 millió forintot tett ki az idén, míg a fióki csatorna esetében 1,5 millió forint az átlag.

Az online igénylések 59 százaléka köthető 40 év alattiakhoz, az igénylők többsége férfi és átlag életkoruk 35 év. A fiókos személyikölcsön-kérelmek esetében a 40 év alatti igénylők aránya némileg kisebb, 53 százalékot tesz ki.

Az új személyikölcsön-felvételek 34 százaléka mögött egyébként gépjárművásárlás, 25 százaléka mögött a lakásfelújítás vagy –vásárlás, 18 százaléka mögött pedig hitelkiváltás állt 2019 első 9 hónapjában. 

Vannak fékek a rendszerben

A lakossági hitelek felfutásánál adódik a kérdés, hogy a növekedés nem eredményez-e túlzott eladósodást. „Akadnak kockázatok, de egyelőre a lakossági hitelállomány növekedését megfelelőnek látjuk, részben a rendszerben lévő fékek miatt. A jövedelemarányos törlesztési mutató ugyanis nem engedi, hogy egy-egy háztartás túlságosan nagy terhet vegyen a vállára. A fix kamatozású konstrukciók pedig kiszámíthatóvá teszik a törlesztést. Ugyanakkor figyelni kell a piaci folyamatokra, ha a lakosság elkezd hitelből előre fogyasztani, az középtávon komoly rizikót jelent. Fontos azonban, hogy egyelőre erről még nincs szó” - tette hozzá Rajna Gábor.

Lassabban, de meglehet a 600 milliárd

Bár 2020-ban a gazdasági növekedés lassulhat, ennek ellenére ezen a piacon folytatódhat a növekedés. Az idén várható 550-570 milliárd forint után jövőre jóval visszafogottabb emelkedésre számít a bank, de az új folyósítások összege így is elérheti a 600 milliárd forintot. A teljesen online igényelhető személyi kölcsönök pedig még nagyobb szeletet kaphatnak K&H-nál, 2020-ban már 32-38 százalékos lehet az arányuk.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS