A zöld hitel éve lehet 2022

2022. 01. 14., 18:11

A kamatemelkedések nagy nyertese lehet 2022-ben a kedvezményes zöld hitel, mert aki ezt fel tudja venni az új lakásához vagy házához, az sokkal olcsóbban juthat kölcsönhöz. A bankoknál már az októberi indulás óta nő az érdeklődés, és a folyósítások még csak az idén indulnak be igazán.

 A lakáshitelekre 2021 utolsó két hónapjában már érzékelhető hatást gyakorolt a Magyar Nemzeti Bank által októberben elindított Zöld Otthon Program, amelynek a keretében a bankok által kínált zöld hitel igen alacsony, 2,5 százalékos kamattal vehető fel új és magas energiahatékonyságú ingatlanok vásárlására és építésére. Az MNB közlése szerint december 31-ig 753 zöld hitelt kötöttek meg a bankok 22 milliárd forint összegben, amiből 8 milliárdot folyósítottak az év végéig. 

A Bank360.hu körkérdésére a programmal kapcsolatban a bankok magas és emelkedő keresletről adtak számot, és többen is további növekedésre számítanak, részben a kamatemelkedésekkel magyarázva a várakozást. A Takarékbank például arról számolt be, hogy az igénylések száma októberről novemberre megduplázódott, míg december első két hetében közel annyi igénylés érkezett hozzájuk, mint egész novemberben.

 

Az OTP Bank szerint az indulás óta jelentős az ügyfelek érdeklődése a zöld hitel iránt, amit bizonyít az is, hogy november 30-ig 25 milliárd forint értékben fogadott be a bank kölcsönkérelmet. Sokan a kamattámogatott Zöld CSOK igénybevételével szeretnék megvalósítani lakhatási céljaikat. A hitelkérelmek egyharmadát új lakás vásárlására, kétharmadát építésre igényelték az ügyfelek. 

Az Unicreditnél is hasonló a helyzet: a zöld hitelt az igénylők 79 százaléka építésre, 21 százaléka új lakás vásárlására kívánja felhasználni. A bank folyamatos érdeklődésről számolt be, és az Erste is azt válaszolta, hogy továbbra is jelentős a kereslet a zöld hitelek iránt.

A K&H várakozásai szerint a zöld hitelnek az idén lesz komolyabb szerepe a lakásfinanszírozásban, a megemelkedett kamatkörnyezet is arra sarkallhatja az ügyfeleket, hogy lehetőség szerint éljenek a különböző állami vagy jegybanki kedvezményes konstrukciókkal.

Új lakás vásárlására vagy építésére alapvetően zöld hitelt keresnek az ügyfelek a Budapest Banknál, ahol felfutó trendet tapasztaltak. A lakásvásárlásnál a kínálati piac beszűkülése hathat erre kedvezőtlenül, hiszen csak hosszú építési, átadási idő elfogadása mellett lehet az energetikai feltételeknek megfelelő új lakóingatlant vásárolni.

Az MKB Banknál is egyre inkább keresik az ügyfelek a zöld hitelt, a folyamatban lévő vásárlások és építkezések növekvő számban érnek abba a szakaszba, amikor már hiteligénylésre is sor kerül.

Az érdeklődés és az igénylés a zöld hitelnél időben is jelentősen elválhat egymástól, hiszen az eddigi tapasztalatok szerint az ügyfelek gyakran szembesülnek azzal, hogy az új ingatlan megvásárlásáról a beruházóval kötött előszerződés nem elég a banknak, a hitelszerződéshez és a kölcsön folyósításához végleges adásvételi szerződésre van szükség. Erre a helyzetre a Bank360.hu már decemberben felhívta a figyelmet

A bankoknak ez az elvárása nem tér el a más lakáshiteleknél alkalmazottól. A problémát itt az jelenti, hogy a támogatott zöld hitelnek az MNB által meghatározott keretösszege van. Márpedig, ha valakinek ennek kimerüléséig nem sikerül végleges adásvételi szerződést kötnie, akkor nem tudja megvalósítani a lakásvásárlást a kamatemelések hatására egyre kedvezőbb feltételű zöld hitelből.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-02 15:20:00
A Duna House Cégcsoport havi tranzakciószám becslése szerint 2023 novemberében országosan 8800 lakóingatlan cserélt tulajdonost; a cégcsoport pénzügyi márkája, a Credipass hazai adatai szerint a hónap folyamán 55 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
2023-12-02 11:20:00
2023 III. negyedévében hazánkban a helyközi személyszállítás teljesítménye 8,4 százalékkal nőtt, az áruszállításé 11 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS