Kedvező változások a HIPA által nyújtott támogatások rendszerében

2024. 01. 22., 09:10

Az EKD rendelet módosításainak célja egyrészt az Európai Unió megváltozott állami támogatási szabályainak a hazai jogrendbe történő átültetése, másrészt olyan új támogatási konstrukciók bevezetése, amelyek tovább javítják a magyarországi üzleti környezet versenyképességét.

A beruházás-ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló 210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelet („EKD rendelet”) módosításáról szóló 632/2023. (XII. 23.) Korm. rendelet alapján 2023. december 24-étől újabb jelentős módosítások bevezetésére került sor.

Az ún. általános csoportmentességi rendelet (651/2014/EU bizottsági rendelet) legutóbbi változása tette szükségessé az EKD rendelet módosítását az alábbiak szerint:

  • A regionális beruházási támogatásra vonatkozó bejelentési értékhatár a korábbi 100 millió euróról 110 millió euróra emelkedik (elszámolható költség), emiatt változtak a nemzeti hatáskörben odaítélhető támogatások maximális támogatási intenzitásai is. A regionális támogatási térkép alapján, nagyvállalkozások esetében így a következő maximális támogatási összegek alkalmazandók:
    – 50 százalékos maximális regionális támogatási intenzitás esetén 41,25 millió euró, amely irányadó Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Tolna vármegyére, valamint Pest tervezési-statisztikai régióra;
    – 30 százalékos maximális regionális támogatási intenzitás esetén 24,75 millió euró, amely irányadó Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém, Vas és Zala vármegyére;
    – 60 százalékos maximális regionális támogatási intenzitás esetén 49,5 millió euró, amely irányadó Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyére.
  • A kutatás-fejlesztési támogatások esetén 15 millió euróról 25 millió euróra emelkedett az odaítélhető támogatás mértéke, így – a kutatási tevékenység tartalmától függően – akár 50 százalékos támogatási intenzitás is elérhető lehet.
  • Képzési támogatási jogcímen 3 millió eurónak megfelelő forintösszegre nőtt az odaítélhető támogatás mértéke.

További fontos módosítás, hogy a Shared Service Center (SSC) típusú beruházások esetén 50 főről 25 főre csökkent a magas hozzáadott értékű munkahely teremtésre vonatkozó követelmény.

Hangsúlyos változás a „profitrepatriálás támogatása”, amellyel a külföldi leányvállalattal rendelkező hazai nagyvállalatok számára kerül bevezetésre új, kedvezményes támogatás.

Végül az ún. „eredmény alapú EKD támogatás” bevezetésével a támogató az üzleti környezetben a globális minimumadó bevezetésével kapcsolatban bekövetkező hatásokat kívánja kiküszöbölni.

A rendeletmódosítás a Magyar Közlöny 2023. évi 189. számában érhető el.

A cikk megírásában az Üzletem.hu együttműködő partnere a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség volt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.