Az EKD rendelet módosításainak célja egyrészt az Európai Unió megváltozott állami támogatási szabályainak a hazai jogrendbe történő átültetése, másrészt olyan új támogatási konstrukciók bevezetése, amelyek tovább javítják a magyarországi üzleti környezet versenyképességét.
A beruházás-ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló 210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelet („EKD rendelet”) módosításáról szóló 632/2023. (XII. 23.) Korm. rendelet alapján 2023. december 24-étől újabb jelentős módosítások bevezetésére került sor.
Az ún. általános csoportmentességi rendelet (651/2014/EU bizottsági rendelet) legutóbbi változása tette szükségessé az EKD rendelet módosítását az alábbiak szerint:
További fontos módosítás, hogy a Shared Service Center (SSC) típusú beruházások esetén 50 főről 25 főre csökkent a magas hozzáadott értékű munkahely teremtésre vonatkozó követelmény.
Hangsúlyos változás a „profitrepatriálás támogatása”, amellyel a külföldi leányvállalattal rendelkező hazai nagyvállalatok számára kerül bevezetésre új, kedvezményes támogatás.
Végül az ún. „eredmény alapú EKD támogatás” bevezetésével a támogató az üzleti környezetben a globális minimumadó bevezetésével kapcsolatban bekövetkező hatásokat kívánja kiküszöbölni.
A rendeletmódosítás a Magyar Közlöny 2023. évi 189. számában érhető el.
A cikk megírásában az Üzletem.hu együttműködő partnere a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség volt.
A HIPA munkáját és hazánk befektetési környezetét negyedik alkalommal ismerték el az Annual Investment Meeting éves kongresszusán Dubajban, idén már Európa legjobb befektetési ügynökségeként.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.