Szennyvízből készül üzemanyag ezzel az új eljárással

Szennyvízből készül üzemanyag ezzel az új eljárással
2024. 01. 23., 13:10

Az eleve alkalmazott szennyvíztisztítás egyik melléktevékenysége a hidrogéntermelés lehet, ami óriási lökést adna a hagyományosan drága eljárás költséghatékonyságának és tovább erősítené a zéró emissziós célokat. A recept kész, már csak integrálni kell.

Ott tartunk, hogy egy ideális világban a közüzemi szolgáltatók nem csak hatékonyan megtisztítják a szennyezett vizet, hanem hozzájárulhatnak az egyre nagyobb igényű hidrogéntermeléshez is. A Worcester Polytechnic Institute (WPI) kutatói jelentős lépést tettek ennek a víziónak a megvalósítása felé: kifejlesztettek egy anyagot, ami eltávolítja a vízből a karbamidot és képes azt hidrogéngázzá alakítani.

A Xiaowei Teng, a WPI James H. Manning vegyészmérnök professzora által vezetett, a Journal of Physical Chemistry Lettersben publikált tanulmány ígéretes megoldást mutat be a karbamid-elektrolízis régóta fennálló kihívására.

A karbamid az emlősök fehérje-anyagcseréjének mellékterméke egy gyakran előfordul nitrogénben gazdag mezőgazdasági műtrágyában is, ezért környezeti problémákat vet fel, ha túlzott mennyiségben van jelen a vízben. A karbamidban gazdag mezőgazdasági szennyvízelvezetés és szennyvízkibocsátás hozzájárul a káros algavirágzásokhoz és a hipoxiás holt zónákhoz. Ez kedvezőtlenül hat a vízi környezetre és az emberi egészségre. Kell-e további ok arra, hogy ott előzzük meg a karbamid természetes környezetbe jutását, ahol csak lehetséges? Mert van még: jelentős hidrogéntartalma miatt kiválóan alkalmas anyaga lehet a hidrogénből származó, fenntartható üzemanyag előállításnak.

Így lesz belőle üzemanyag

A karbamid hidrogéntermelésre történő felhasználásának gyenge pontja eddig az volt, hogy nem álltak rendelkezésre olcsó és nagy hatékonyságú elektrokatalizátorok, amelyek víz nélkül és szelektíven oxidálják. A WPI csapata ezt úgy oldotta meg, hogy egyedi elektronszerkezetű, kölcsönhatásban lévő nikkel- és kobaltatomokból álló elektrokatalizátorokat hoztak létre. Ekkor felfedezték, hogy az elektronszerkezetek testre szabásával fokozni tudják a karbamid oxidációjának elektrokémiai aktivitását. A WPI professzora, Aaron Deskins számítógépes szimulációkkal támasztotta alá a kísérleti eredményeket. Arra jutott, hogy a nikkel- és kobalt-oxidok, valamint a hidroxidok homogén keveredése elősegítette az elektronok újraelosztását – optimálissá téve a katalizátorokat a karbamid- és vízmolekulák megkötésére.

Ennek az áttörésnek az alkalmazási területei igen széleskörűek. A karbamid jelentős nitrogénműtrágya- és takarmányadalék, amelyet évtizedek óta gyártanak: csak 2021-ben mintegy 180 millió tonnát hoztak belőle forgalomba a világon. A kutatócsoport eredményei forradalmasíthatják a karbamid felhasználását, és nemcsak a hulladékáramból állíthatnak elő hidrogén üzemanyagot, hanem hozzájárulhatnak az ökológiai rendszerek hosszú távú fenntarthatóságához is. A kutatás egészen biztosan új lehetőségeket nyit a víz és az energia kapcsolatában, ráadásul környezetbarát megközelítést kínál, mind a vízkezelés, mind a hidrogénelőállítás számára.

Gábor János

A főoldali kép illusztráció. Forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS