Ez lehet a végső megoldás a műanyag ellen: sosem látott, tiszta módszerrel lebontható

Ez lehet a végső megoldás a műanyag ellen: sosem látott, tiszta módszerrel lebontható
Gábor János  |  2025. 03. 13., 11:05

Ma még hihetetlennek tűnik, de sikerült megoldani: költséges, mérgező és szennyező megoldások helyett a műanyag alkotóelemeire bontható a levegő páratartalmának segítségével.

Az eljárást az amerikai Northwestern Egyetem kutatói fejlesztettek ki, és nem elég, hogy olcsó, illetve környezetkímélő, még rendkívül egyszerű is. A műanyag a levegő nedvességtartalmát kihasználva bontható szét, hogy aztán az alkotóelemeit újrahasznosítva további termékek készüljenek belőle.

A folyamat a ma ismert lebontó eljárásokhoz képest környezetbarát, oldószermentes és egyáltalán nem mérgező. Egy olcsó katalizátorral először megbontják a poliészterek leggyakrabban használt műanyagtípusának, a polietilén-tereftalátnak (PET) a kémiai kötéseit, majd a szétbomlott anyagot egyszerűen környezeti levegőnek teszik ki, kvázi szellőztetik egy kicsit. A levegőben nyomokban jelen lévő nedvesség hatására a PET monomerekre bomlik, amelyek újrahasznosíthatók új PET-termékek vagy más, akár értékesebb műanyag elemek előállítására.

„Az Egyesült Államok az egy főre jutó műanyagszennyezésben az első helyen áll, és ezeknek a műanyagoknak csupán öt százalékát hasznosítjuk újra, tehát nagy szükség van olyan technológiákra, amelyek különböző műanyaghulladékokat képesek feldolgozni – idézi az egyetem közleménye a kutatás egyik vezetőjét, Yosi Kratish-t. A jelenlegi módszerek általában megolvasztják a műanyag palackokat, majd gyengébb minőségű termékekké alakítják őket. A mi kutatásunk különlegessége, hogy a levegő nedvességtartalmát használjuk a műanyag lebontására, így rendkívül tiszta és szelektív folyamatot érünk el.”

Egyszerűbb és környezetbarátabb megoldás a műanyag ellen

A plasztikok lebontásának jelenlegi módszerei magas hőmérsékletet, nagy energiafelhasználást és oldószereket igényelnek, ezáltal mérgező melléktermékekkel járnak, ráadásul a használt katalizátorok gyakran drágák és mérgezőek, illetve növelik a hulladék mennyiségét.

„A mi megközelítésünk ehhez képest oldószermentes, és a levegő nedvességtartalmára támaszkodik. Ez nemcsak környezetbarát, hanem a gyakorlatban is könnyen alkalmazható – mutatott rá Naveen Malik, a témáról publikált tanulmány vezető szerzője.

A kutatók bőségesen rendelkezésre álló, olcsó és nem mérgező anyagokat, molibdén katalizátort és aktivált szenet használtak. Összekeverték velük a PET-et, majd felmelegítették. A folyamat során a kötések rövid idő alatt felbomlottak, ezután a lebontott anyagot levegőnek tették ki. A levegőben lévő kis mennyiségű vízpára hatására az anyag tereftálsavvá (TPA) alakult, amely a poliésztergyártás értékes alapanyaga. Az egyetlen melléktermék az acetaldehid lett, ami viszont könnyen eltávolítható ipari vegyület.

„A levegő jelentős mennyiségű nedvességet tartalmaz, így könnyen hozzáférhető és fenntartható forrást biztosít a kémiai reakciókhoz – magyarázta Malik. Még viszonylag száraz körülmények között is körülbelül 10–15 ezer köbkilométernyi víz található a légkörben. Ennek a nedvességének a felhasználása lehetővé teszi, hogy ne legyen szükség nagy mennyiségű oldószerre, csökkentsük az energiafelhasználást és elkerüljük az agresszív vegyi anyagok alkalmazását.”

Bíztató eredmények után ipari felhasználás

A kutatók négy óra alatt visszanyerték a kísérlet során használt TPA 94 százalékát. A módszert tesztelték valódi tárgyakon – például műanyag palackokon, pólókon és vegyes műanyaghulladékon -, és ezekkel ugyanolyan hatékonynak bizonyult. Még a színezett műanyagokat is lebontotta tiszta, színtelen TPA-ra.

A kísérletek bebizonyították, hogy katalizátor tartós és újra felhasználható, így többszöri alkalmazás után sem veszít hatékonyságából. A módszer a vegyes műanyagok esetében ugyancsak működik, vagyis nincs szükség az anyagok előzetes szétválogatására, ami jelentős gazdasági előnyt jelent az újrahasznosító ipari szereplők számára. A következő lépés az ipari méretekre való skálázás. A kutatók célja, hogy optimalizálják a folyamatot, és biztosítsák, hogy nagy mennyiségű műanyaghulladékot is kezelni tudjon.

Címlapkép: Muntaka Chasant - Wikipedia

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 20., 12:40
2025. június 20-tól kedvezőbbé válik a részletfizetés. Az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, már kétmillió forintos adótartozásig is kérhető. A Magyar Közlönyben megjelent az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény, amelynek számos szabálya már június 20-án hatályba lépett.
2025-06-20 19:05:00
Ötven százalékkal magasabb összegben vehetik igénybe a családok 2025. július 1-től a családi kedvezményt. Az emelés automatikus, teendőjük csak azoknak van, akik az adóelőleg-nyilatkozatban összegszerűen, és nem a gyermekek száma szerint kérték a kedvezményt.
2025-06-19 20:05:00
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A tavaszi hónapokban Budapesten tovább csökkent a rés a hirdetési és az eladási árak között, ami jól mutatja a lakáspiaci tendenciákat, hiszen közben a községekben továbbra is jelentős az alku lehetősége.

  Rovathírek: HIPA

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS