Ez lehet a végső megoldás a műanyag ellen: sosem látott, tiszta módszerrel lebontható

Ez lehet a végső megoldás a műanyag ellen: sosem látott, tiszta módszerrel lebontható
Gábor János  |  2025. 03. 13., 11:05

Ma még hihetetlennek tűnik, de sikerült megoldani: költséges, mérgező és szennyező megoldások helyett a műanyag alkotóelemeire bontható a levegő páratartalmának segítségével.

Az eljárást az amerikai Northwestern Egyetem kutatói fejlesztettek ki, és nem elég, hogy olcsó, illetve környezetkímélő, még rendkívül egyszerű is. A műanyag a levegő nedvességtartalmát kihasználva bontható szét, hogy aztán az alkotóelemeit újrahasznosítva további termékek készüljenek belőle.

A folyamat a ma ismert lebontó eljárásokhoz képest környezetbarát, oldószermentes és egyáltalán nem mérgező. Egy olcsó katalizátorral először megbontják a poliészterek leggyakrabban használt műanyagtípusának, a polietilén-tereftalátnak (PET) a kémiai kötéseit, majd a szétbomlott anyagot egyszerűen környezeti levegőnek teszik ki, kvázi szellőztetik egy kicsit. A levegőben nyomokban jelen lévő nedvesség hatására a PET monomerekre bomlik, amelyek újrahasznosíthatók új PET-termékek vagy más, akár értékesebb műanyag elemek előállítására.

„Az Egyesült Államok az egy főre jutó műanyagszennyezésben az első helyen áll, és ezeknek a műanyagoknak csupán öt százalékát hasznosítjuk újra, tehát nagy szükség van olyan technológiákra, amelyek különböző műanyaghulladékokat képesek feldolgozni – idézi az egyetem közleménye a kutatás egyik vezetőjét, Yosi Kratish-t. A jelenlegi módszerek általában megolvasztják a műanyag palackokat, majd gyengébb minőségű termékekké alakítják őket. A mi kutatásunk különlegessége, hogy a levegő nedvességtartalmát használjuk a műanyag lebontására, így rendkívül tiszta és szelektív folyamatot érünk el.”

Egyszerűbb és környezetbarátabb megoldás a műanyag ellen

A plasztikok lebontásának jelenlegi módszerei magas hőmérsékletet, nagy energiafelhasználást és oldószereket igényelnek, ezáltal mérgező melléktermékekkel járnak, ráadásul a használt katalizátorok gyakran drágák és mérgezőek, illetve növelik a hulladék mennyiségét.

„A mi megközelítésünk ehhez képest oldószermentes, és a levegő nedvességtartalmára támaszkodik. Ez nemcsak környezetbarát, hanem a gyakorlatban is könnyen alkalmazható – mutatott rá Naveen Malik, a témáról publikált tanulmány vezető szerzője.

A kutatók bőségesen rendelkezésre álló, olcsó és nem mérgező anyagokat, molibdén katalizátort és aktivált szenet használtak. Összekeverték velük a PET-et, majd felmelegítették. A folyamat során a kötések rövid idő alatt felbomlottak, ezután a lebontott anyagot levegőnek tették ki. A levegőben lévő kis mennyiségű vízpára hatására az anyag tereftálsavvá (TPA) alakult, amely a poliésztergyártás értékes alapanyaga. Az egyetlen melléktermék az acetaldehid lett, ami viszont könnyen eltávolítható ipari vegyület.

„A levegő jelentős mennyiségű nedvességet tartalmaz, így könnyen hozzáférhető és fenntartható forrást biztosít a kémiai reakciókhoz – magyarázta Malik. Még viszonylag száraz körülmények között is körülbelül 10–15 ezer köbkilométernyi víz található a légkörben. Ennek a nedvességének a felhasználása lehetővé teszi, hogy ne legyen szükség nagy mennyiségű oldószerre, csökkentsük az energiafelhasználást és elkerüljük az agresszív vegyi anyagok alkalmazását.”

Bíztató eredmények után ipari felhasználás

A kutatók négy óra alatt visszanyerték a kísérlet során használt TPA 94 százalékát. A módszert tesztelték valódi tárgyakon – például műanyag palackokon, pólókon és vegyes műanyaghulladékon -, és ezekkel ugyanolyan hatékonynak bizonyult. Még a színezett műanyagokat is lebontotta tiszta, színtelen TPA-ra.

A kísérletek bebizonyították, hogy katalizátor tartós és újra felhasználható, így többszöri alkalmazás után sem veszít hatékonyságából. A módszer a vegyes műanyagok esetében ugyancsak működik, vagyis nincs szükség az anyagok előzetes szétválogatására, ami jelentős gazdasági előnyt jelent az újrahasznosító ipari szereplők számára. A következő lépés az ipari méretekre való skálázás. A kutatók célja, hogy optimalizálják a folyamatot, és biztosítsák, hogy nagy mennyiségű műanyaghulladékot is kezelni tudjon.

Címlapkép: Muntaka Chasant - Wikipedia

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 22., 09:05
A társadalmi egyeztetésre bocsátott törvénytervezet alapján eddig példa nélküli felhatalmazást kapnak az önkormányzatok a betelepülések szabályozására, ami a helyi és környékbeli lakóingatlan-piacokra is hatással lehet – olvasható az ingatlan.com elemzésében, amely a várhatóan július 1-től életbe lévő jogszabály lehetséges lakáspiaci hatásait mutatja be.
2025-04-22 23:05:00
Tájékoztató kampányt indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózata. Az „Erdőgazdálkodás változó környezetben: eszmecsere a lehetőségekről és a kihívásokról” című rendezvénysorozat célja, hogy segítse az EU Közös Agrárpolitika erdészeti támogatásainak hatékony felhasználását, valamint fórumot teremt a klímaváltozás erdőkre és az erdészeti ágazatra gyakorolt hatásainak megvitatására.
2025-04-22 22:40:04
A tengerészeti iparág referenciaeseményét, a Maritime Business Weeket 2025. május 20-23. között rendezik meg a Konstancai Ipari, Kereskedelmi, Hajózási és Mezőgazdasági Kamara szervezésében.
2025-04-22 20:10:00
A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma – amelynek tagjai a CBRE, a Colliers, a Cushman & Wakefield, az Eston International, az iO Partners és a Robertson Hungary – közzétette 2025 első negyedévére vonatkozó irodapiaci jelentését.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.