Uniós támogatással, 10 milliárd forintból indul új projekt az illegális hulladéklerakók felszámolására

2025. 03. 12., 09:25

Több mint 10 milliárd forintból, uniós támogatással indulhat el Magyarországon egy „légi távérzékelési technológián alapuló, az illegális hulladéklerakók felszámolását támogató rendszer és informatikai fejlesztés”.

Már elérhető a Digitális Megújulás Operatív Program (DIMOP) Plusz keretében megjelent, „Légi távérzékelési technológián alapuló, az illegális hulladéklerakók felszámolását támogató rendszer és informatikai fejlesztés” című (DIMOP_PLUSZ-2.4.1-25) felhívás kitöltőprogramja, ami azt jelenti, hogy a Lechner Tudásközpont által vezetett konzorcium (amelynek egyetlen tagja a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft.) már beadhatja „támogatási kérelmét” az – Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése által „társfinanszírozott – 10,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra.

„A felhívás célja egy olyan egységes alapokon álló, akár nemzetközi együttműködésben is felhasználható informatikai-szolgáltatási rendszer kialakítása, amely teljeskörűen támogatja az illegális hulladéklerakók felkutatását, elemzésekkel, térképes megjelenítéssel segít az illegális hulladék újbóli megjelenésének megakadályozásában. Az illegális hulladéklerakók felkutatása légitávérzékelési módszerek segítségével költséghatékonyan valósítható meg, az így felvett adatok elemzése és feldolgozása mesterséges intelligencia felhasználásával történik” – olvasható a hivatalos pályázati portálon közzétett felhívásban.

Illegálisan elhelyezett hulladék: hatalmas, megoldatlan probléma

A települési hulladékgazdálkodással kapcsolatos hazai rendszerek jelenleg nem kellő hatékonysággal működnek, ami egyrészt a jelenleg érvényben lévő szabályozási és végrehajtási intézkedések hiányosságaira, másrészt a lakossági tájékozottság alacsony mivoltára, valamint a gazdaság és társadalom érintett szereplői által követett rossz gyakorlatra vezethető vissza – ismeri el a kormány a felhívás indokoltságáról szóló fejezetben. Az illegális lerakást az elmúlt években a jogszabály által felhatalmazással rendelkező szervezetek és felelősök eseti jelleggel, tettenérést vagy képi rögzítést követően, bizonyító erejű dokumentumok és felvételek birtokában tudták szankcionálni.

Az illegálisan elhelyezett hulladék felszámolása jelenleg ad-hoc módon, elsősorban bejelentés alapján történik. Az elszállított, korábban illegálisan elhelyezett hulladék mennyisége 2020 óta több mint 235 000 tonna, ezen belül 2022-ben az önkormányzatok és egyes kiemelt közreműködő szervezetek csak illegálisan elhelyezett hulladék ügyében több, mint 40 ezer bejelentést kezeltek, a lakossági bejelentés alapján elszállított mennyiség meghaladta az 5000 tonnát.

Az illegális hulladéklerakók sikeres felszámolásához szükséges a hulladék keletkezésének és kezelésének pontosabb ismerete, a hulladékáramok nyomon követése, majd az erre adott megoldások kialakítása a hulladékgyűjtő infrastruktúra digitalizációt érintő fejlesztésével és intelligens, távérzékeléssel összekapcsolt rendszerek alkalmazásával. Az irányvonal egyik alappillére a megfelelő informatikai és technológiai háttér megteremtése – olvashatjuk a felhívásban.

A fejlesztés iránya

A tervezett fejlesztés a tettenérést nem, de a szennyező pontok rendszerszintű felmérését, az ott termelődő hulladék dokumentálását – ezáltal az illegális lerakóhelyek felszámolását – „adminisztratív és folyamat szemléletű eszközökkel és megoldásokkal” támogatja. Az illegálisan elhelyezett hulladék felderítésének és felszámolásának eszközei lehetnek távérzékelési és térinformatikai megoldások az ehhez szükséges földi és légi megfigyelőközpontokkal, integrált adatgyűjtéssel, képi megfigyelő eszközök alkalmazásával, adatbányászati megoldásokkal.

Támogatott „tevékenységek”

Ezekhez a nemes célokhoz kíván hozzájárulni a DIMOP Plusz felhívás, amely szerint a Lechner Tudásközpont az alábbi „tevékenységekre” költhet el 10 milliárd forintot:
– előkészítés;
– felmérések, tanulmányok, hatásvizsgálat – a projekthez kapcsolódó előzetes igény- és szükségletfelmérés, egyéb háttértanulmányok elkészítése;
– szoftverfejlesztés – légi és mobil távérzékelésen alapuló államiszolgáltatási képesség kialakítása;
– környezet felmérése, kialakítása, módosítása – közigazgatási folyamatfejlesztés és kapcsolódó alrendszerének kialakítása;
– módszertani fejlesztés – előrejelzési és információszolgáltatási képességek létrehozása;
– nemzetközi együttműködés;
– célcsoport tájékoztatása, kommunikáció;
– projektmenedzsment;
– informatikai fejlesztési folyamat minőségbiztosítása, szakmai előrehaladás nyomonkövetése.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 21., 13:45
A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége, valamint a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. együttműködésének köszönhetően a biztosítási ügynöki és brókeri tevékenységet folytató vállalkozások számára is megnyílt a lehetőség, hogy részt vegyenek a Széchenyi Kártya Programban. A változás lehetővé teszi számukra, hogy kedvezményes, államilag támogatott hitelekhez jussanak – amire korábban nem volt lehetőségük.
2025. 03. 24., 09:05
Egy hete maradt a hazai lakástulajdonosoknak arra, hogy eldöntsék, váltanak-e lakásbiztosítást a márciusi lakásbiztosítási kampány során. Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint az ügyfelek 96 százaléka, vagyis szinte mindenki találhat a jelenleginél kedvezőbb feltételű biztosítást. A legtöbbet azok takaríthatnak meg, akik legalább három éve nem változtattak a szerződésükön: ők a mostani kampányban a jelenlegi biztosításukénál 35–40 százalékkal alacsonyabb díj mellett tudnak váltani.
2025-03-24 19:15:00
Minden korábbinál több, közel 18 millió turista érkezett a hazai szálláshelyekre tavaly, közülük pedig mintegy 9,3 milliónyian magyarországi utazók voltak. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint a legmesszebbre a Békés és Nógrád vármegyeiek hajlandók utazni, ha pihenésről van szó. A 4–5 csillagos hoteleket Győr-Moson-Sopron vármegye turistái választották a legnagyobb arányban – tájékoztatott a Visit Hungary.
2025-03-24 17:05:00
A végrendeletnek vannak olyan típusai, amelynek érvényességéhez tanúk alkalmazása szükséges. Mire érdemes odafigyelni a végrendelet tanúzásával kapcsolatban? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS