Az EU által az Oroszország ukrajnai inváziójára adott válasz részeként az Európai Bizottság hivatalosan bejelentette a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramon belül a Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) részét képező MSCA4Ukraine program elindítását.
Az új konstrukció a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő ukrajnai kutatókat támogatja tudományos munkájuknak az Európai Unió tagállamaiban, illetve a Horizont Európa társult országaiban történő folytatásában.
Az MSCA4Ukraine Fellowships konstrukció leírását az MSCA 2021–2022-re vonatkozó módosított munkaprogramja tartalmazza. A kutatóknak nyújtott támogatás részét képezik a képzési tevékenységek, amelyek mind a kutatással kapcsolatos, mind a kulcsfontosságú átadható készségek és kompetenciák fejlesztésére összpontosítanak. Az MSCA többi alprogramjához hasonlóan a rendszer külön támogatást biztosít a kutatók családjai számára.
A 25 millió eurós keretösszegű ösztöndíjprogram megvalósítására nem külön pályázati felhívás során kerül sor, hanem „MSCA for Researchers at Risk” (H2020-MSCA-RR-2018, HORIZON-MSCA-2021-RR-01) pályázatán nyertes konzorcium bonyolítja majd azt le. A doktorjelöltek és a doktori fokozattal rendelkező kutatók fogadásának finanszírozására vonatkozó részletesebb információk az érdeklődő szervezetek számára várhatóan 2022 őszétől lesznek elérhetők az Európai Bizottság „Funding & Tenders” portálján.
Az Európai Bizottság ukrajnai kutatókat támogató további kezdeményezése az EURAXESS platform keretében működő „European Research Area for Ukraine” (ERA4Ukraine), ami egyablakos információs és támogató szolgáltatási felületet biztosít az ukrajnai kutatók és az Ukrajnából menekülő kutatók számára.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.