Hogyan támogathatók a kkv-k fenntarthatóságot célzó beruházásai?

2023. 01. 04., 16:17

A fenntarthatósági beruházások finanszírozásának rendelkezésre állása szükséges, de nem elégséges feltétele annak, hogy a kkv-k ilyen beruházások iránti keresletét ösztönözzük – mondta Gerhard Huemer, az SMEunited gazdaságpolitikai igazgatója a kkv-k fenntarthatósági finanszírozásával foglalkozó OECD-platform decemberi konferenciáján.

Az SMEunited az európai kisiparosok és kkv-k érdekeit képviselő munkaadói szervezet, amely több mint 30 európai ország mintegy 70 tagszervezetét tömöríti; Magyarországot az Ipartestületek Országos Szövetsége képviseli.

A kkv-k energiahatékonysági és energiatakarékossági beruházásainak legerősebb „motivációja” az energiaárak emelkedése. Az ilyen beruházásokat azonban számos tényező akadályozhatja: az ellátási láncok zavarai, a szabályozó környezet hiányosságai, a bonyolult engedélyezési eljárások, a szükséges készségek hiánya, a nehézkes beszámolási előírások és természetesen a finanszírozáshoz való hozzáférés problémái – sorolta Gerhard Humer. A szakember szerint a fenntartható beruházásokat ezért a következő szakpolitikai lépésekkel lehetne leginkább támogatni:

1. Az energiatakarékossági és energiahatékonysági beruházások ösztönzése úgy, hogy közben a kkv-k számára támogatást nyújtanak az emelkedő energiaárak okozta gondok csökkentésére.

2. A kkv-k fenntartható beruházásainak finanszírozását szolgáló pénzügyi eszközök (InvestEU, nemzeti gazdaságélénkítési és alkalmazkodóképességi tervek stb.) bővítése.

3. A szabályozói környezet stabilitásának biztosítása és az engedélyezési eljárások egyszerűsítése annak érdekében, hogy a kkv-k fenntarthatósági beruházási döntései kevesebb kockázattal és költséggel járjanak.

4. A megújuló energiával kapcsolatos beruházások szempontjából fontos ellátási láncok helyreállítása és diverzifikálása.

5. A kkv-k fenntarthatósági beruházásainak megvalósításához szükséges készségek fejlesztésének támogatása (a vállalkozói szövetségek vagy gazdasági kamarák közös szakképzési kezdeményezéseinek támogatása).

6. A kkv-k számára egyszerű és arányos fenntarthatósági jelentéstételi követelmények.

7. Olyan antitröszt-szabályozás, amely megengedi a körforgásos gazdaságot és a közös innovációs projekteket előmozdító együttműködési megállapodásokat.

Forrás: KAVOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS