Az inflációtól tartanak leginkább, az energetikai átállást pedig gyorsítanák az európaiak

2023. 02. 24., 12:43

Az európai polgárok többsége továbbra is elégedett az Európai Uniónak az Ukrajna elleni orosz invázióra adott válaszával – derül ki a legfrissebb Eurobarométer-felmérésből.

  • Továbbra is erős szolidaritást tanúsítanak az európaiak Ukrajna iránt, és támogatják az országot és népét segítő intézkedéseket.
  • Az uniós polgárok támogatják az energetikai átállás felgyorsítását: a megújuló energiába történő beruházásokat és az EU orosz energiaforrásoktól való függőségének csökkentésére irányuló intézkedéseket.
  • Bár az infláció jelenleg is komoly aggodalomra ad okot az európaiak számára, az euró támogatottsága továbbra is nagyon magas.

A 2022–2023 téli Standard Eurobarométer felmérés (EB 98) 2023. január 12. és február 6. között folytatott személyes és online interjúk alapján készült. A 27 tagállamban 26 468 uniós polgárt kérdeztek meg.

Határozottan támogatják az Ukrajna elleni orosz invázióra adott uniós választ

Az uniós polgárok továbbra is megingathatatlan szolidaritást tanúsítanak Ukrajna iránt. A válaszadók 91 százaléka egyetért a humanitárius segítségnyújtással, és 88 százalékuk támogatja a háború elől menekülő emberek uniós befogadását. Ukrajna pénzügyi támogatását 77 százalékuk helyesli, miközben az orosz kormányt, vállalatokat és magánszemélyeket sújtó gazdasági szankciókkal a megkérdezettek 74 százaléka ért egyet. Az európaiak továbbra is túlnyomórészt támogatják az orosz állami tulajdonban lévő média műsorszórására vonatkozó tilalmat (67 százalék), valamint a katonai felszerelések Ukrajna számára történő beszerzésének és szállításának uniós finanszírozását (65 százalék).

Összességében az európai polgárok többsége (56 százalék) továbbra is elégedett az Európai Uniónak az Ukrajna elleni orosz invázióra adott válaszával.

Az uniós válaszadók 77 százaléka (ugyanaz az arány, mint tavaly nyáron) támogatja az uniós tagállamok közös védelmi és biztonságpolitikáját, míg 16 százalék ellenzi. Ezen túlmenően 80 százalékuk úgy véli, hogy a katonai felszerelések tagállamok általi beszerzését jobban össze kellene hangolni, és 69 százalékuk úgy véli, hogy az EU-nak meg kell erősítenie a katonai felszerelések gyártására szolgáló kapacitását.

Az energetikai átállás elsöprő támogatása

Az uniós polgárok nagy többsége (84 százalék) egyetért abban, hogy az EU-nak a lehető leghamarabb csökkentenie kell az orosz energiaforrásoktól való függőségét. Túlnyomórészt egyetértenek abban is, hogy az EU-nak támogatnia kell a zöld átállást azáltal, hogy jelentős mértékben beruház a megújuló energiákba (86 százalék). Az európaiak 85 százaléka meg van győződve arról, hogy az épületek, a közlekedés és az áruk energiahatékonyságának növelése csökkenteni fogja az Unión kívüli energiatermelőktől való függőségünket. 82 százalékuk támogatja, hogy az uniós tagállamok közösen vásároljanak energiát más országokból, hogy jobb árat tudjanak elérni. Emellett 81 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy lépéseket tett saját energiafogyasztásának csökkentése érdekében.

Aggályok az infláció és a gazdaság miatt, ugyanakkor az euró erős támogatottsága

Az uniós polgárok úgy vélik, hogy az árak/az infláció/a megélhetési költségek emelkedése jelenti jelenleg az EU előtt álló két legfontosabb kérdés egyikét (32 százalék, mínusz 2 százalékpont), amelyet a nemzetközi helyzet (28 százalék, stabil) és az energiaellátás (26 százalék, mínusz 2 százalékpont) követ.

Az európai gazdaság helyzetének megítélése 2022 nyara óta változatlan: 40 százalék „jónak”, 51 százalék pedig „rossznak” értékelte. 2022 nyara óta a nemzetgazdasági helyzet megítélése is viszonylag stabil maradt, jelenleg 35 százalék jónak ítéli, 63 százalék pedig rossznak tartja.

Ebben az összefüggésben az euró támogatottsága továbbra is nagyon magas szintű az EU egészében (71 százalék, a valaha mért második legmagasabb szint), és még inkább az euróövezetben (79 százalék).

Emellett a válaszadók több mint fele (54 százalék) úgy véli, hogy a NextGenerationEU helyreállítási terv hatékony válasz lehet a jelenlegi gazdasági kihívásokra. 63 százalékuk gondolja úgy, hogy uniós szinten közpénzeket kellene felhasználni a magánszektor beruházásainak ösztönzésére.

Az európaiak továbbra is optimisták az EU jövőjét illetően

Az európaiak 47 százaléka bízik az EU-ban, míg 32 százalékuk bízik a nemzeti kormányokban. Az európaiak 45  százalékában pozitív kép él az EU-ról, 36  százalékuk semlegesen viszonyul az EU-hoz, és 18  százalékuknak van negatív véleménye. Végül 62 százalék nyilatkozott úgy, hogy optimista az EU jövőjét illetően (mínusz 3 százalékpont 2022 nyarához képest, de hasonló a 2022 februárjában, Oroszország Ukrajna elleni agressziója előtt mért szinthez).

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 20., 12:40
2025. június 20-tól kedvezőbbé válik a részletfizetés. Az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, már kétmillió forintos adótartozásig is kérhető. A Magyar Közlönyben megjelent az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény, amelynek számos szabálya már június 20-án hatályba lépett.
2025-06-20 19:05:00
Ötven százalékkal magasabb összegben vehetik igénybe a családok 2025. július 1-től a családi kedvezményt. Az emelés automatikus, teendőjük csak azoknak van, akik az adóelőleg-nyilatkozatban összegszerűen, és nem a gyermekek száma szerint kérték a kedvezményt.
2025-06-19 20:05:00
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A tavaszi hónapokban Budapesten tovább csökkent a rés a hirdetési és az eladási árak között, ami jól mutatja a lakáspiaci tendenciákat, hiszen közben a községekben továbbra is jelentős az alku lehetősége.

  Rovathírek: HIPA

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS