Négyszeresésre nőtt a társadalmilag felelős befektetések értéke Magyarországon

2022. 04. 11., 10:13

A pénzügyek területén is egyre népszerűbbek a lakossági fenntartható megoldások: a társadalmilag felelős befektetések értéke 2021-ben megnégyszereződött és elérte a 60 milliárd forintot a K&H-nál. Bár jelenleg a kezelt vagyon 8 százaléka van a fenntartható fejlődés alapokban, a pénzintézet szerint látszik, hogy egyre nyitottabbak a magyarok. A befektetések és megtakarítások mellett a lakossági hitelek is elindultak ezen az úton köszönhetően a Zöld Otthon konstrukcióknak.

A klímaváltozás elleni harc évek óta egyre fontosabb, így például a fenntartható mezőgazdaság és élelmiszertermelés biztosítása vagy éppen a megújuló energiaforrások szerepének fokozása. Ezek iránti igényt pedig tovább erősítette a koronavírus-járvány, az ellátási láncok akadozása, az energiaválság és az orosz-ukrán konfliktus gazdasági hatásai is.

A pénzügyi szektor is lépett, már a pénzügyeket is a környezetvédelem szolgálatába lehet állítani, sorra jelennek meg azok a lakossági konstrukciók, amelyek klímavédelmi célokat segítenek. Az egyre kedveltebb úgynevezett fenntartható fejlődés befektetési alapok például többek között pontosan a megújuló energiaforrásokkal foglalkozó vagy a fenntarthatóságot más módon támogató cégek részvényeibe és országok államkötvényeibe fektetnek, amelyek megfelelnek a környezetre, a társadalomra és a vállalat-irányítási rendszerekre vonatkozó szigorú kiválasztási kritériumnak.

A fenntarthatóságot szem előtt tartó lakossági befektetések aránya Magyarországon még viszonylag alacsony, de egyre nyitottabbak az emberek.

„A K&H már ma is az egyik legjelentősebb finanszírozó, ha fenntarthatóságról van szó. Természetesen nem állunk itt meg, és további hitelek és szolgáltatások fejlesztése is folyamatban van mind a lakossági, mind a vállalati ügyfeleink részére. Jelenleg azon dolgozunk, hogy a komplex szabályozói hátteret (EU Taxonómia, MNB Zöld Tőkekedvezmény Programok) ügyfélbarát termékekké, szolgáltatásokká tudjuk formálni. Folyamatosan bővítjük a fenntartható befektetési alapok kínálatát, ennek keretében nemrég indult el a K&H fenntartható fejlődés iram befektetési alap folyamatos forgalmazása. Ezeknek a befektetési formáknak a népszerűsége ráadásul dinamikusan növekszik ügyfeleink körében is: a társadalmilag felelős befektetések (SRI) értéke 2021-ben megnégyszereződött, tavaly elérte a 60 milliárd forintot” – mondta Suba Levente, a K&H fenntarthatósági vezetője.

Összességében a pénzintézetnél a kezelt vagyon 8 százaléka van SRI-alapokban, és az SRI értékesítési aránya elérte a közel 20 százalékot 2021-ben. Suba Levente hozzátette, hogy az adatokból látszik, egyre többen ismerik fel, hogy ha ilyen alapot vásárolnak, akkor a saját eszközeikkel valójában a fenntarthatóbb jövőért tesznek.

A befektetések, megtakarítások mellett a lakáshitel is szolgálhat ilyen célokat. 2021 októberében jelent meg a K&H NHP Zöld Otthon lakáshitele is, amelyet szintén környezetbarát célokra, azaz energiatakarékos új lakások vásárlására vagy építésére lehet igényelni kedvezményes kamatozással.

Ezzel pedig elindultak a lakossági hitelek is a környezetvédelmet szolgáló úton.

Suba Levente hozzátette, hogy mind a környezetbarát megoldásokat szolgáló hitelek, mind pedig a fenntartható fejlődés befektetések jó lehetőséget biztosítanak arra, hogy azok hosszú távon is hozzájáruljanak a környezet védelméhez. A pénzügyek zöldítését pedig a nemzetközi trendek mellett a Magyar Nemzeti Bank is ösztönzi, a jegybank a zöld kötvények piacának erősödését is elősegíti.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS