Hogyan igazodhat el egy fiatal a befektetések között?

2023. 03. 24., 18:49

Kulcskérdés a megtakarítások esetében a kockázat, amire az adott befektetés árfolyamának ingadozása utal. Főszabály, hogy minél nagyobb a gyarapodás, annál magasabb a kockázat is. Erre is rávilágít a fiatalok számára útmutatót adó K&H Vigyázz, kész, pénz! vetélkedője.

Március elején fejeződött be a K&H Vigyázz, kész, pénz! vetélkedősorozat második fordulója, amelyben 1095 csapat mérte össze tudását. Innen régiónként és korcsoportonként a legjobb öt csapat kerül az áprilisi középdöntőbe, majd a legjobb csapatok a májusi döntőbe, amely egy személyes részvétellel megrendezett nagyszabású esemény lesz Budapesten. A győztes diákok, iskolájuk és felkészítőjük pedig értékes díjakat nyerhetnek, melyeknek összértéke 6,6 millió forint lesz.

A versenyhez készült oktatási anyag, valamint a versenyzők által megoldandó feladatok között kiemelt szerepet játszanak a megtakarítások. A diákok játékos formában kaphatnak információkat arról, hogyan lehet az inflációval felvenni a versenyt és a felnőtté válás után miként érdemes hosszú távon eredményesen takarékoskodni.

Fordult a kocka

A vetélkedő során nem véletlenül került a fókuszba ez a téma. Az elmúlt években ugyanis az alacsony kamatkörnyezet volt a jellemző, 2021 második felétől azonban felpörgött az infláció, ez pedig ráirányította a figyelmet a megtakarításokra.

„A 2022-es 14,5 százalékos éves átlagos infláció a gyakorlatban azt jelenti, hogy ennyivel csökkent a vásárlóerő. Másképpen fogalmazva, 100 ezer forintnyi vásárlóerőből egy év alatt 85 500 forint lett” – mondta Bánhalmi Gábor, a K&H alapok kezelőjének vezető stratégája. A szakértő szerint a mostani inflációs környezet miatt fel kell hívni a fiatalok figyelmét is a befektetések fontosságára és a kockázatokra.

Mit jelent a kockázat?

„A legkönnyebben úgy lehet bemutatni egy befektetés kockázatát, hogy milyen mértékben változik az árfolyama akár pozitív, akár negatív irányban. A kockázatosabb befektetéseknél nagyobb az ingadozás, mint a biztonságosabbaknál” – mondta Bánhalmi Gábor.

Fontos, hogy a rizikósabb befektetéseknél hosszabb távra kell tervezni, ami többéves, akár 5-7 éves időszakot is jelenthet. Távlati megközelítésben ugyanis ezek a befektetések kiegyenlítik az esetleges árfolyamcsökkenéseket és összességében gyarapodik a megtakarított összeg. Ilyen kockázatosabb befektetéseknek számítanak a részvények és a részvényalapok, amik a nagyobb kockázatvállalásért cserébe rendszerint magasabb hozamot nyújtanak.

A befektetéseknél a portfólió összetétele kiemelten fontos tényező. A megfelelően összeállított befektetési mix jobb a hozamot képes biztosítani, azaz nagyobb valószínűséggel gyarapodik a megtakarítás, mintha csak 1-2 eszközbe helyezné el a pénzét a megtakarító.

Hogyan érdemes belevágni?

Adódik a kérdés, hogy befektetési szempontból mi az eltérés a kamat és a hozam között. „Erre a legegyszerűbb válasz, hogy a kamat egy fix dolog, leginkább bankbetéteknél. Ezzel szemben a hozam változó mértékű, függően a befektetési hangulattól” – tette hozzá Bánhalmi Gábor.

A szakértő szerint lényegében bármilyen alacsony összeggel érdemes megkezdeni a takarékoskodást. Akár befektetési alapokon keresztül. Ezekből óriási a választék és megfelelően színes kombinációt, azaz portfóliót lehet választani. „Ez azt jelenti, hogy érdemes kötvény-, részvény- és vegyes alapokat is felvenni a palettára. Ezt diverzifikációnak hívják, így mérsékelhető a kockázat, miközben megmarad a hozampotenciál.”

Egy fiatal akár 10-100 ezres összeggel elkezdheti a takarékoskodást. Figyelni kell a befektetést, de nem szabad megijedni attól, ha esetleg a portfólióban szereplő egy-egy részvény vagy alap időszakosan negatív tartományba kerül. A szakember elmondta azt is: "Itt jön képbe az, hogy hosszú távra kell tervezni, azaz 5-10 évre, ezalatt ugyanis jó eséllyel pozitív lesz a megtakarítás eredménye.”

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.
2023-06-01 19:41:00
Megalakult a GINOP Plusz Monitoring Bizottság, ami a soron következő fontos lépés a 2021–2027 közötti uniós költségvetési időszak gazdaságfejlesztési operatív programjának végrehajtásában – tájékoztatott a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
2023-06-01 18:41:00
Az Atkins és a COVVI, egy leedsi székhelyű kézprotézis-fejlesztő olyan robotikai megoldást fejleszt, ami közel ugyanolyan kézügyességgel bír, mint az ember. A cél az, hogy erősen sugárzó környezetekben vegyék hasznát, távvezérlésű manipuláló eszközként.
2023-06-01 17:41:50
A családi cégek több mint fele súlyosabban éli meg a jelenlegi gazdasági helyzetet, mint a koronavírusjárványt. A teljes nagyvállalati szektorban még borúsabb a hangulat, itt a cégek majdnem kétharmada vélekedik így – derült ki a K&H családi vállalatok kutatásából.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS