Továbbra is az FC Barcelona a leggazdagabb futballklub

2021. 01. 27., 17:00

Eddig 1,1 milliárd euró bevételkiesést szenvedett el a világ 20 leggazdagabb labdarúgó klubja a koronavírus járvány miatt, ám mivel a szurkolók még mindig nem térhettek vissza a stadionokba, a kiesés a 2020/2021-es szezon végéig elérheti a 2 milliárd eurót is. A nehézségek azonban nem rendezték át a leggazdagabb klubok rangsorát, amelyet 714,1 millió euró bevétellel továbbra is az FC Barcelona vezet a Real Madrid és a Bayern München előtt.

Komoly veszteségek

A világ 20 legtehetősebb labdarúgó klubja 1,1 milliárd eurós bevételkiesést szenvedett el a 2019/2020-as csonka szezonban. Összesített árbevételük így „csak” 8,2 milliárd euró volt - derül ki a Deloitte Sport Business Group által készített, Football Money League című kiadványból. A 2018/2019-es teljes évadhoz mért 12 százalékos csökkenésnek több oka is van. A televíziós közvetítésekből származó bevételek 937 millió euróval estek vissza, a meccsnapon elkönyvelt bevételek pedig (jegyek, vendéglátás) 257 millió eurós csökkenést mutattak.

A visszaesést csak némileg tudta ellensúlyozni a kereskedelmi bevételek (pl. mez- és emléktárgy eladások) enyhe, 105 millió eurós emelkedése. Az egy klubra jutó átlagos bevétel így 409 millió euró volt 2019/2020-ban, szemben a 2018/2019-es 464 millió euróval.

„A visszaesést egyértelműen a COVID-19 járvány által okozott globális gazdasági és társadalmi nehézségek okozták. A 2019/2020-as szezon egy időre félbeszakadt egyes mérkőzéseket elhalasztottak, másokat töröltek, végül a legtöbb nemzetközi és hazai bajnokság zárt kapuk mögött folytatódott. Emiatt a stadionokból származó bevételekről a csapatoknak végérvényesen le kellett mondaniuk. Valamivel jobb volt a helyzet a televíziós közvetítések esetén, mert ott csak a bevételek egy része esett ki, a zártkapus meccseket már közvetítették a tévétársaságok és a tőlük származó bevételek egy része a 2020/2021-es szezonban befolyik a csapatok kasszájába” – mondta Pósfay László, a Deloitte sporttanácsadási csoportjának igazgatója.

A leggazdagabb futballklubok rangsora

Jóllehet abszolút értéken számolva a leggazdagabb 20 csapat közül az FC Barcelona szenvedte el a legnagyobb kiesést, 715,1 millió eurós bevételével továbbra is a katalán klub a listavezető 2019/2020-ban.

A második helyezett, alig valamivel lemaradva, 714,9 millió euró árbevétellel a Real Madrid, amelyik a nehéz helyzetben is 8 százalékkal tudta növelni kereskedelmi bevételeit. A harmadik helyen, a ranglista első tíz helyezettje közül a legkisebb csökkenéssel büszkélkedő Bayern München található 634,1 millió euró bevétellel.

A 2019/2020-as szezonban elért árbevétel alapján a világ tíz leggazdagabb labdarúgóklubja:

  1. FC Barcelona:715,1 millió euró
  2. Real Madrid: 714,9 millió euró
  3. Bayern München: 634,1 millió euró
  4. Manchester United: 580,4 millió euró
  5. Liverpool:558,6 millió euró
  6. Manchester City: 549,2 millió euró
  7. Paris Saint-Germain:  540,6 millió euró
  8. Chelsea: 469,7 millió euró
  9. Tottenham Hotspur: 445,7 millió euró
  10. Juventus: 397,9 millió euró

Mit hoz a jövő?

Az árbevétel csökkenés a 2020/2021-es szezonban is tovább folytatódhat, így a 20 legtehetősebb klub az évad végéig összesen 2 milliárd eurós bevételcsökkenést szenvedhet el a pandémia miatt. A veszteségek zömét a kieső meccsnapi bevételek jelenthetik, hiszen aligha képzelhető el, hogy a szurkolók a szezon vége előtt tömegesen térhetnek vissza a stadionokba. A labdarúgás korábbi években tapasztalt lendületes gazdasági fejlődése emiatt megtorpanhat, ráadásul a bizonytalanság miatt a műsorszolgáltató és a kereskedelmi partnerek is újragondolhatják a megállapodásaikat.

„Minden azon múlik, a szurkolók mikor térhetnek vissza a stadionokban, az ott keletkező bevételek jelentik ugyanis a klubok üzleti modelljének egyik alappillérét. Az, hogy a futball végül mekkora pénzügyi veszteségekkel hagyja maga mögött ezt a nehéz időszakot, egyértelműen ennek az időzítésétől is függ” – tette hozzá Pádár Péter, a Deloitte sporttanácsadási csoportjának vezetője.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-11 21:11:00
Kilencedik alkalommal adták át a K&H családi vállalatok kiválósági díjat azoknak a családi tulajdonú magyar cégeknek, amelyek példamutató eredményeket értek el a hosszú távú stratégia, a generációváltás, a környezeti fenntarthatóság vagy az innováció területén.
2024-09-11 11:11:00
Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára szeptember 15-i hatállyal államtitkárrá nevezte ki Szabados Richárdot, aki a nemzetgazdasági miniszter irányításával a hazai kis és középvállalkozások fejlesztése mellett a technológiáért fog felelni.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS