2021 májusában tovább folytatódott az év elejétől emelkedő trend: a kínálati lakbérek országosan 1,0, Budapesten 1,1 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest, azonban továbbra is elmaradtak az egy évvel ezelőtti árszinttől. A kerületcsoportok közül a pesti belső kerületek kínálati lakbére a tavaly áprilisi mélypont szintjén volt, a budai egyéb kerületekben 2,0 százalékkal meghaladta azt – derül ki a KSH–ingatlan.com-lakbérindex legfrissebb adataiból.
Országosan és a fővárosban is tovább emelkedtek az árak
A lakbérek 2020 augusztusától az év végéig tartó folyamatos mérséklődése 2021 elején emelkedésbe fordult át. 2021 májusában országosan 1,0, Budapesten 1,1 százalékkal nőttek a lakbérek az előző hónaphoz képest. Az előző év azonos időszakitól az országos index 2,0, a budapesti 3,8 százalékkal maradt el. 2021 májusában az országos index a 2015. évi bázisidőszaki 132, a fővárosi annak 125 százalékát érte el.
A főváros valamennyi kerületcsoportjában emelkedtek az árak az előző hónaphoz képest. A budai oldalon a hegyvidéki kerületekben 1,7, a budai egyéb kerületekben 0,5 százalékkal, a főváros pesti oldalán a belső és átmeneti kerületekben 1,8, illetve 0,3, a pesti külső kerületekben 1,4 százalékkal nőtt az albérletek kínálati ára.
A 2020. áprilisi mélyponthoz mérten a legnagyobb elmaradás továbbra is a pesti külső kerületekben figyelhető meg, ahol 3,8 százalékkal voltak alacsonyabbak a lakbérek. A pesti belső kerületekben az árak elérték a tavaly áprilisi szintet, a budai egyéb kerületekben pedig 2,0 százalékkal meg is haladták azt. Budapest egészét tekintve a kínálati árak alapvetően elérték a tavaly áprilisi szintet.
A kiadó lakások kétharmadát a fővárosban hirdették meg
A felhasznált adatok területi megoszlására továbbra is a nagyvárosokban történő koncentráció, azon belül a főváros erőteljes túlsúlya a jellemző. Az előző hónapokhoz viszonyítva az arányokban nem történt jelentős elmozdulás: a 2021 január–májusában figyelembe vett hirdetések 66 százaléka fővárosi, 23 százaléka megyei jogú városban lévő lakásra vonatkozott.
Az év első öt hónapjában a kiadásra meghirdetett lakások alapterülete Budapesten átlagosan 53, a megyei jogú városokban 56 m2 volt, így a kiadásra kínált lakások átlagmérete nem változott szignifikánsan az előző hónapokhoz képest. A kisebb településeken – a nem megyei jogú városokban és községekben – általában nagyobbak a kiadó lakások, átlagos alapterületük ugyanebben az időszakban 64 m2 volt. A legnagyobb alapterületű (átlagosan 71 m2) albérleteket továbbra is Pest megyében hirdették.
A főváros dominanciája miatt a megfigyelt hirdetések túlnyomó többsége (95 százaléka) többlakásos épületben lévő lakásokra vonatkozott, a fennmaradó 5,4 százalék esetében családi házakat hirdettek meg. Budapesten a kiadó lakások mindössze 2,7 százaléka volt családi ház.
2021 január–májusában Budapesten a hirdetések 36, országosan 38 százaléka származott magánszemélyektől. Az év eddig eltelt időszakában a hirdetések magánhirdetők és ingatlanközvetítők közötti megoszlása a 2020. évi átlaghoz képest érzékelhetően utóbbiak irányába tolódott el. (KSH)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.