Még másfél hónapig tart a felnőttek kompetenciáit vizsgáló PIAAC-felmérés

2022. 11. 11., 13:19

A Központi Statisztikai Hivatal megbízásából december 31-ig kérdezőbiztosok kereshetik fel mindazokat, akik bekerültek a felnőttek alapkompetenciáit – az olvasási, a hétköznapi számolási és az adaptív problémamegoldó képességeket, valamint ezek munkaerőpiaci hasznosulását – vizsgáló PIAAC-felmérés mintájába. A nemzetközi kutatást az OECD koordinálja, Magyarország részt vesz majd a felmérés második ciklusában is.

Szeptember 1-jén indult és december 31-ig tart a PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies – Felnőttek Képesség- és Kompetenciamérése Program) -felmérés, amely olyan alapvető készségeket vizsgál, amelyek az egyén számára napjainkban nélkülözhetetlenek a hétköznapi és munkahelyi kihívások sikeres teljesítéséhez. Ezek az alapkészségek – az olvasási és a hétköznapi számolási készség, valamint az adaptív problémamegoldás – azért lényegesek, mert más, magasabb szintű képességek alapjait jelentik. A programban több mint 9000, tudományosan megalapozott, statisztikai módszerrel véletlenszerűen kiválasztott, magyarországi lakcímmel rendelkező, 16 és 65 év közötti lakost kérnek fel a kérdezőbiztosok a részvételre. A felmérés két részből áll: egy háttérkérdőívből, valamint számítógépen megoldható feladatokból.

A nemzetközi felmérés elsősorban arra szolgál, hogy információt szerezzünk arról, hogy az egyes országok polgárai mennyire képesek reagálni a tudásalapú társadalom újabb és újabb kihívásaira. A felnőttkorban végzett közvetlen képességfelmérésnek számtalan előnye van: az esetenként sok-sok éve megszerzett diploma vagy más, végzettséget igazoló irat nem ad pontos képet az egyén képességeiről és a benne rejlő potenciálról. A PIAAC nemcsak feltérképezni szeretné az egyéni képességeket, de igyekszik az egyén, valamint az adott ország gazdasági és társadalmi eredményei közti összefüggéseket is értékelni.

A kompetenciák mérésén kívül a PIAAC olyan, alapvető demográfiai adatokra is rákérdez, mint az életkor, a képzettségi szint vagy a megkérdezett személy foglalkozási helyzete. A munkavállalók ezenkívül a munkakörükkel, a munkahelyi környezetükkel, valamint a munkájuk során alkalmazott készségeikkel kapcsolatban is átfogó kérdéseket kapnak. A kapott adatok alapján felismerhetők a felnőttek képességeit és készségeit befolyásoló tényezők.

Az adatgyűjtésben való részvétel önkéntes. Aki bekerült a felmérésbe, annak nem kell tartania attól, hogy adatait vagy tesztjeinek eredményeit nyilvánosságra hozza a KSH, ezeket a hivatal kizárólag statisztikai céllal, összesítve publikálja. A mintába kiválasztott személyek egy olyan, egyedülálló adatfelvétel sikerességéhez járulnak hozzá, ami a magyar felnőtt népesség kompetenciáit és képességeit nemzetközi szinten is reprezentálja.

A nemzetközi felmérés második ciklusának előkészítése 2019-ben indult, Magyarországgal együtt 32 ország részvételével.

A programban részt vevő országokra – köztük Magyarországra – vonatkozó eredmények feldolgozását 2024 végére tervezi befejezni az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet). A PIAAC-mérés adatbázisa nyilvános és kutatható, az adatbázison alapuló elemzések alkalmasak a foglalkoztatás-, valamint az oktatáspolitika – különösképpen a felnőttképzés – számára fontos következtetések levonására. Az állományok a válaszadók adatait az adatvédelmi szabályoknak megfelelően az azonosítást lehetetlenné tévő módon tárolják, illetve bocsátják a felhasználók rendelkezésére.

A PIAAC az OECD kezdeményezésére jött létre. Az adatfelvételt rendszeresen megismétlik, így láthatóvá válik, hogyan változnak a felnőttek készségei az egyes országokon belül és a többi részt vevő országgal történő összehasonlításban.

A 2018. évi felmérés eredményei itt érhetők el.

A projektet a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH), a Pénzügyminisztérium (PM), valamint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által alkotott konzorcium valósítja meg. A konzorcium vezetője az NSZFH, a felmérés terepmunkájának lebonyolításáért a KSH felel. (KSH)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 05., 10:05
Nagyon viszik a lakossági hiteleket az ügyfelek a bankoktól. A személyi kölcsönöknél az idei év mindenképpen rekordot hoz, de a lakáshiteleknél is nagy esély van erre. A babaváró támogatás iránti kereslet is megugrott hirtelen, hajrázhatnak azok, akiknek jövőre már nem jár ebből a nulla százalékos hitelből – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
2024-12-05 21:05:00
A Magyar Innovációs Szövetség 33. alkalommal hirdette meg kis-, közép- és nagyvállalatok számára a Magyar Innovációs Nagydíjat, amelyre a cégek a gyakorlatban is megvalósult, 2024. évben mérhető üzleti hasznot hozó innovációs projektekkel nevezhetnek.
2024-12-05 15:05:00
A 2025-re vonatkozó kilátásaikat tekintve a munkáltatók inkább optimisták, de egyelőre óvatosan nyilatkoznak a létszámbővítési terveikről. A legnagyobb kihívásuk jelenleg megtalálni azokat a szakmailag megfelelő jelölteket, akik beillenek a cégkultúrába, miközben meg kell birkózniuk a jelentkezők magas bérigényeivel is – derült ki a Profession.hu elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS