Még másfél hónapig tart a felnőttek kompetenciáit vizsgáló PIAAC-felmérés

2022. 11. 11., 13:19

A Központi Statisztikai Hivatal megbízásából december 31-ig kérdezőbiztosok kereshetik fel mindazokat, akik bekerültek a felnőttek alapkompetenciáit – az olvasási, a hétköznapi számolási és az adaptív problémamegoldó képességeket, valamint ezek munkaerőpiaci hasznosulását – vizsgáló PIAAC-felmérés mintájába. A nemzetközi kutatást az OECD koordinálja, Magyarország részt vesz majd a felmérés második ciklusában is.

Szeptember 1-jén indult és december 31-ig tart a PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies – Felnőttek Képesség- és Kompetenciamérése Program) -felmérés, amely olyan alapvető készségeket vizsgál, amelyek az egyén számára napjainkban nélkülözhetetlenek a hétköznapi és munkahelyi kihívások sikeres teljesítéséhez. Ezek az alapkészségek – az olvasási és a hétköznapi számolási készség, valamint az adaptív problémamegoldás – azért lényegesek, mert más, magasabb szintű képességek alapjait jelentik. A programban több mint 9000, tudományosan megalapozott, statisztikai módszerrel véletlenszerűen kiválasztott, magyarországi lakcímmel rendelkező, 16 és 65 év közötti lakost kérnek fel a kérdezőbiztosok a részvételre. A felmérés két részből áll: egy háttérkérdőívből, valamint számítógépen megoldható feladatokból.

A nemzetközi felmérés elsősorban arra szolgál, hogy információt szerezzünk arról, hogy az egyes országok polgárai mennyire képesek reagálni a tudásalapú társadalom újabb és újabb kihívásaira. A felnőttkorban végzett közvetlen képességfelmérésnek számtalan előnye van: az esetenként sok-sok éve megszerzett diploma vagy más, végzettséget igazoló irat nem ad pontos képet az egyén képességeiről és a benne rejlő potenciálról. A PIAAC nemcsak feltérképezni szeretné az egyéni képességeket, de igyekszik az egyén, valamint az adott ország gazdasági és társadalmi eredményei közti összefüggéseket is értékelni.

A kompetenciák mérésén kívül a PIAAC olyan, alapvető demográfiai adatokra is rákérdez, mint az életkor, a képzettségi szint vagy a megkérdezett személy foglalkozási helyzete. A munkavállalók ezenkívül a munkakörükkel, a munkahelyi környezetükkel, valamint a munkájuk során alkalmazott készségeikkel kapcsolatban is átfogó kérdéseket kapnak. A kapott adatok alapján felismerhetők a felnőttek képességeit és készségeit befolyásoló tényezők.

Az adatgyűjtésben való részvétel önkéntes. Aki bekerült a felmérésbe, annak nem kell tartania attól, hogy adatait vagy tesztjeinek eredményeit nyilvánosságra hozza a KSH, ezeket a hivatal kizárólag statisztikai céllal, összesítve publikálja. A mintába kiválasztott személyek egy olyan, egyedülálló adatfelvétel sikerességéhez járulnak hozzá, ami a magyar felnőtt népesség kompetenciáit és képességeit nemzetközi szinten is reprezentálja.

A nemzetközi felmérés második ciklusának előkészítése 2019-ben indult, Magyarországgal együtt 32 ország részvételével.

A programban részt vevő országokra – köztük Magyarországra – vonatkozó eredmények feldolgozását 2024 végére tervezi befejezni az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet). A PIAAC-mérés adatbázisa nyilvános és kutatható, az adatbázison alapuló elemzések alkalmasak a foglalkoztatás-, valamint az oktatáspolitika – különösképpen a felnőttképzés – számára fontos következtetések levonására. Az állományok a válaszadók adatait az adatvédelmi szabályoknak megfelelően az azonosítást lehetetlenné tévő módon tárolják, illetve bocsátják a felhasználók rendelkezésére.

A PIAAC az OECD kezdeményezésére jött létre. Az adatfelvételt rendszeresen megismétlik, így láthatóvá válik, hogyan változnak a felnőttek készségei az egyes országokon belül és a többi részt vevő országgal történő összehasonlításban.

A 2018. évi felmérés eredményei itt érhetők el.

A projektet a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH), a Pénzügyminisztérium (PM), valamint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által alkotott konzorcium valósítja meg. A konzorcium vezetője az NSZFH, a felmérés terepmunkájának lebonyolításáért a KSH felel. (KSH)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-24 11:05:00
A munkavállaló rendszerint a munkaidejében köteles a munkáltató rendelkezésére állni. Lehetséges azonban, hogy a munkáltató munkaidőn kívüli rendelkezésre állást írjon elő, amelynek egyik formája a készenlét. Dr. Szabó Gergely ügyvéd összefoglalója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS