A statisztikai hivatal adatait Rippel Géza, az MNB szakértője elemezte.
2022 decemberében az éves összevetésben számított infláció 24,5 százalék volt. Az infláció 2,0 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, ami teljes egészében az üzemanyagok áremelkedésének következménye. A termékcsoport árai az üzemanyagár-sapka december 7-i kivezetésének következtében 27 százalékkal emelkedtek az előző év decemberéhez képest, ezzel az üzemanyagok áremelkedése 2,0 százalékponttal járult hozzá az infláció növekedéséhez.
Az iparcikkek árai 0,9 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest, ami lassulást jelent az előző havi átárazáshoz képest. Az iparcikkek éves inflációja így 18,8 százalékra emelkedett.
A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal nőttek, ami hasonló az elmúlt hónapokban megfigyelt árváltozáshoz. Az élelmiszerekhez kapcsolódó szolgáltatások (éttermi és étkezési szolgáltatások, büféáruk) inflációja gyorsult. A piaci szolgáltatások éves árindexe 15,4 százalék volt.
A KSH adatközlése alapján az élelmiszerek inflációja 44,8 százalékra növekedett, a termékkörön belül a feldolgozott élelmiszerek árindexe emelkedett, míg a feldolgozatlan élelmiszerek inflációja mérséklődött. Novemberhez képest az feldolgozott élelmiszerek árai 3,0 százalékkal nőttek, míg a feldolgozatlan élelmiszereké 0,3 százalékkal mérséklődtek, így a teljes termékcsoport áremelkedése 2022 legalacsonyabb havi dinamikáját mutatta. A feldolgozatlan élelmiszerek esetében az árcsökkenés a tojásokhoz, valamint a gyümölcsökhöz kapcsolódott. A feldolgozott élelmiszerek körében az árak növekedése legnagyobb mértékben továbbra is a tejtermékekhez kötődik.
Az alkohol, dohány termékkör ára novemberhez képest 0,4 százalékkal nőtt, amit az alkoholtermékek áremelkedése magyaráz.
A szabályozott árú termékek és szolgáltatások árai novemberhez képest 3,1 százalékkal mérséklődtek, melyet a vezetékes gáz árának 11,8 százalékos csökkenése magyarázott. A gáz árának csökkenése arra volt visszavezethető, hogy a lakossági szereplők alkalmazkodásának és a kedvező időjárásnak köszönhetően a fogyasztók nagyobb hányadának fogyasztása esett az alacsonyabb hatósági ár mennyiségi korlátja alá. (MNB)
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.