Felemás produkció az építőipartól: jöhet az alkalmazkodás

2022. 11. 14., 17:46

„A korábbi években is fontosak voltak az energiatakarékossági szempontok, de a jövőben még inkább azok lesznek.”

„A szeptemberi növekedés hozzájárult ahhoz, hogy az év első kilenc hónapjában pozitív tartományban volt a termelés volumene, a nyers adatok szerint 4,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ugyanakkor az elmúlt hónapokban visszafogott volt a teljesítmény a korábbi időszakhoz, például 2021 legtöbb hónapjához képest, amikor 10 vagy akár 20 százalék feletti dinamikára is volt példa” – értékelte a statisztikai hivatal friss adatait Vida Tamás, a KÉSZ Csoport vezérigazgatója.

A hosszú távú, úgynevezett fix bázison alapuló – szezonálisan és munkanaphatással korrigált – adatok szerint szeptemberben 59,1 százalékkal, az év első kilenc hónapjában pedig 61,1 százalékkal volt haladta meg a termelés volumene a 2015-ös havi átlagot.

„A szektor jövőbeni teljesítményét, azaz a következő évekre szóló építőipari munkák, beruházások, kivitelezések alakulását meghatározó szerződés- és megrendelésállomány kedvezőtlenül alakult. Szeptemberben a megkötött új szerződések volumene jelentősen, 20,9 százalékkal csökkent, a harmadik negyedév végén a teljes állomány pedig 8,2 százalékkal mérséklődött éves szinten. Ez köszönhető többek között a bizonytalanabbá váló gazdasági környezetnek és kilátásoknak. Az infláció felgyorsulása az építőiparban a termelési árak növekedésén keresztül látszik a legjobban: itt a drágulás az év első kilenc hónapjában majdnem 24 százalékos volt” – mondta el Vida Tamás. Ehhez hozzájárul többek között az alap- és nyersanyagok, valamint az energia árának emelkedése, a magasabb kamatok miatt dráguló finanszírozás is.

Az energiakrízisnek van azonban egy kedvező hatása a jövőre nézve Vida Tamás szerint, ugyanis elindult egy alkalmazkodás az építőiparban is. „Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy bár a korábbi években is fontosak voltak az energiatakarékossági szempontok, a jövőben még inkább azok lesznek. Így várhatóan valamennyi új vagy újonnan induló építőipari beruházásnál még nagyobb szerepet kapnak a fenntarthatóságot előtérbe helyező, környezettudatos megoldások.”

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS