Emelkedett januárban a beszerzésimenedzser-index

2021. 02. 01., 14:37

A januári beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke 54,9 pontra emelkedett a decemberi 51,6-ról, és az eddig mért hetedik legmagasabb januári érték lett. Eszerint a válaszadók az előző hónaphoz képest negyedik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A termelési és rendelési alindexek értékei továbbra is bővülést jeleznek. A vásárolt készletek mennyisége és a foglalkoztatottság alindexei újból 50,0 pont fölé kerültek, ezzel bővülésre utalnak. A BMI-t alkotó ötödik alindex, a szállítási átfutási idő értéke azonban még mindig rendkívül alacsonyan maradt, közre játszott a BMI index alacsonyabb értékében.

A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke elmozdulásra utal a recesszió irányába.

Az idei január összességében átlag feletti hónap volt a korábbi években, az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,4; a januároké 52,8. Az elmúlt három évben a januári átlag ennél magasabb, 55,2 volt a 2018. januári 59,9 pontos kiugró értékének köszönhetően.

A termelési mennyiség indexe csökkent decemberi értékéhez képest, de 50,0 pont fölött maradt, amivel továbbra is a termelt mennyiség növekedését jelzi. A januári érték átlag feletti, 1995 óta tizenegyszer volt magasabb az index az év első hónapjában.

Az új rendelések indexe nőtt, és jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. Az érték szintén átlag feletti és ebből is csak egyszer mért magasabbat az MLBKT januárban.

A januári szállítási átfutási idő hosszabb lett decemberhez képest, de az ütem mérséklődött. Az index értéke 2020-ban majdnem végig erősen 50,0 pont alatt volt. A korábbi januári értékeket nézve az idei a legalacsonyabb.

A vásárolt készletek indexe egy havi szűkülés után első alkalommal bővül, erősebb ütemben. Az idei januári index értéke átlag feletti, és a harmadik legnagyobb januári adat.

A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónaptól eltérően januárban növekedésre utal egy havi szűkülés után. Az index értéke átlag felettinek tekinthető, a harmadik legnagyobb januári adat.

A beszerzési mennyiség indexe erősebben nőtt a decemberinél, azaz gyorsult a bővülés üteme és hetedik hónapja jelez emelkedést 50,0 pont fölötti értékével. A mostani érték azonban elmarad az elmúlt három év átlagától, és a nyolcadik legmagasabb januári adat.

A beszerzési árak indexe is emelkedett, és 50,0 pont fölött árnövekedést jelez válaszadóink szerint. Ezzel a beszerzési árak a szezonális kiigazításnak köszönhetően hatodik hónapja lesznek magasabbak.

A késztermékkészletek szintje januárban magasabb lett az előző hónaphoz képest, és viszonylag erős bővülésre utal. A korábbi januári értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a második legnagyobb 1995 óta.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 09., 16:25
A CERHA HEMPEL Dezső és Társai Ügyvédi Iroda szakértői, dr. Priskin Boglárka ügyvéd és dr. Baumgartner Máté ügyvédjelölt összefoglalják a legfrissebb fejleményeket és iránymutatásokat, amelyek nem csupán a videójáték-ipar szereplői, hanem más digitális piacokon működő vállalkozások számára is hasznos tanulságokkal szolgálhatnak.
2025. 04. 09., 14:25
Bár továbbra is emelkednek az eladó lakások és házak árai országszerte és a fővárosban, a drágulás üteme mindkét porondon lassult havi összevetésben és kezd kiegyensúlyozottabbá válni a lakáspiaci növekedés – derül ki az ingatlan.com márciusi lakásárindexéből.
2025-04-10 16:20:55
A támogató megoldásból egyre inkább az innováció és az üzleti stratégia motorjává váló mesterséges intelligencia integrálása ma már nem csupán optimalizálja, hanem az AI-ra épülő vállalati működés központi elemévé teszi az informatikát – írják a Deloitte szakértői.
2025-04-10 13:20:00
Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint az első negyedévben megkötött teljes körű, casco szerződések átlagdíja 210 200 forint volt a személygépkocsik körében, ami 1,5 százalékkal marad el a 2024 hasonló időszakában tapasztalt 213 400 forintos szinttől. Szintén néhány százalékos csökkenés tapasztalható a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások átlagdíjában is, amelynek aktuális szintje 66 400 forint.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.