Az elmúlt években hatalmas lendületett vett ingatlanpiaci árak országszerte az egekbe emelkedtek. Egyre több ingatlan kerül ki a piacra magas árszintű címkével. Az egyes esetekben megfizethetetlennek tűnő eladási árakat a lakáspiac szemlélteti legjobban. 2019 decemberében a 19 megyeszékhelyünk lakáspiaci átlagára közül 10 is megugrotta a 400 ezer Ft/m²-t.
Borsos árú családi fészkek
Amennyiben a fővárosban családi ház vásárlásában gondokozunk, bizony mélyre kell nyúlnunk a zsebünkben. Itthon Budapest büszkélkedhet a legmagasabb négyzetméter árakkal. Tavaly decemberben a fővárosi házakat négyzetméterenként átlagosan 530 ezer forintért kínálták. Budapest mellett nem találunk másik megyeszékhelyet az 500 ezer forintos tartományban, sőt a második helyezett még a 400 ezer forintos négyzetméter árat sem üti meg.
Viszont tavaly decemberben több megyeszékhelyünk, Debrecen, Székesfehérvár, Kecskemét, Győr, Szombathely és Veszprém eladó házait is 330-380 ezer Ft/m² átlagár jellemezte. Szeged családi házai pedig csak éppen, de elérték a 300 ezer Ft/m²-es lélektani határt. Így az árak versenyében nyolcadik helyre kerülő napfény városában sem juthattunk túlságosan olcsón családi házhoz 2019 végén.
Egekben a lakásárak
Az elmúlt években nem csak a budapesti lakáspiac lendült fel, hanem a vidéki városoké is. Viszont fővárosunk után óriási szakadék tátong. A téglalakások esetén 2019 decemberében a második legdrágább megyeszékhelyünk Debrecen volt, mely átlagosan 300 ezer forinttal maradt el a fővárosi téglalakások 830 ezer Ft/m²-es átlagárától.
Vizsgálatunk szerint a bronzérmes Szeged, ahol tavaly decemberben egy téglaépítésű lakás átlagos négyzetméter ára 510 ezer Ft/m² volt. Ezt szorosan követi Veszprém és Székesfehérvár téglalakásai, a csaknem fél millió forintos átlagárukkal. Tőlük a győri és kecskeméti lakások sem maradtak le sokkal, átlagos áruk 470 ezer Ft/m² volt.
A fővárosi és a vidéki ingatlanpiac közötti hajmeresztő különbség jól látszik abból, hogy míg egy 60 négyzetméter alapterületű lakást Budapesten átlagosan 50 millió forintos kínálati áron kapnánk meg, addig a harmadik legdrágább megyeszékhelyen, Szegeden, 30 millió forintért.
Megéri az ingatlanbefektetés?
Igen, továbbra is kedvező lehetőségnek számít ingatlanba fektetni a pénzünket. A lassabb ütemben, de továbbra is növekvő árak, valamint az ingatlanpiac kismértékű inflációérzékenysége miatt vonzó az ingatlanvásárlás a befektetők számára. Azonban jól megalapozott döntésre van szükség, fontos tisztában lenni az ingatlantípusokhoz és lokációkhoz kötődő aktuális tendenciákkal.
Ugyanis a kiadási célú lakásvásárlás, illetve az ingatlanok adás-vétele csak egyes helyeken jelent még jó üzletet. Például ezek közé tartozik Pécs, Szeged és Kecskemét is, ahol a befektetők nagy örömére egy ingatlan 6–8 százalék közötti bérleti hozamot is generálhat. Ezzel szemben Budapesten, a válságot követő időszak 11 százalék feletti tiszta bérleti hozama, mára 4–5 százalékra apadt.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.