A trendfordulót hozó 2024-es év ingatlanpiacán a vásárlói igények is formálódtak, 62 százalékos aránnyal előtérbe kerültek a korszerűbbnek számító, nagyon jó, illetve jó állapotú ingatlanok Pest vármegye területén.
A fővárosi agglomerációt magában foglaló Pest vármegye ingatlanpiacán is trendfordulót hozott a 2024-es év. A Duna House közreműködésével zárult adásvételek adatai alapján a tranzakciószámok terén gyengébben teljesítő 2023-as eladásoknál 44, de az aktívabb 2022-es évhez képest is 37 százalékkal több lakás és ház cserélt gazdát a területen az óévben. „Ahogy fokozódott az érdeklődés, úgy az árak is emelkedő tendenciára váltottak Pest vármegyében, ahol az átlagos négyzetméterár 12 százalékos növekedés után 562 ezer forintra, az ingatlanvásárlásra fordított összeg pedig 19 százalékos bővülés után 56 millió forint fölé emelkedett” – mondta el Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese. A területen értékesített ingatlanok jelentős része, 37 százaléka az átlagos ingatlanértéknél, vagyis 56 millió forintnál is magasabb értéket képviselt, az összes, 2024-ben tulajdonost cserélt Pest vármegyei otthon 10 százaléka pedig még a 100 millió forintos értékhatárt is meghaladta.
Ahogy országos tekintetben, úgy Pest vármegyében is egyre népszerűbb választásnak bizonyulnak a jobb minőségű, nagyon jó állapotú, vagy csak minimális korszerűsítést igénylő, jó állapotú ingatlanok. Míg 2023-ban 57, addig 2024-ben 62 százalékos arányban szerződtek nagyon jó, jó állapotú házra és lakásra az ingatlanközvetítő ügyfelei, ezen belül pedig 2023-hoz képest 7 százalékponttal 30 százalékra emelkedett a felújítást egyáltalán nem igénylő, nagyon jó állapotú otthonok aránya, amelyekért átlagosan 673 ezer forintot kértek négyzetméterenként az eladók.
Ingatlantípus tekintetében 2023-hoz képest 2 százalékkal alacsonyabb arányban, de még így is 70 százalékos többségben a használt családi házakat vásárolták 2024-ben a Duna House ügyfelei, amelyekért átlagosan 14 százalékkal többet, 500 ezer forintot fizettek négyzetméterenként, ami egy 110 négyzetméter alapterületű ház esetében 54,8 millió forintos kiadást jelentett. 15 százalékra nőtt a téglaépítésű lakások aránya, újépítésű ingatlanokra az esetek 13 százalékban szerződtek a vevők 2024 folyamán. A fennmaradó 2 százalék a csekély darabszámban elérhető házgyári lakásokat jelentette. A területen értékesített új lakások és házak 2023-hoz képest 13 százalékkal drágábban, közel 800 ezer forintos átlagos négyzetméteráron kerültek új tulajdonoshoz, a téglalakásokat 764 ezer forintért lehetett megvásárolni Pest vármegyében, a panelek iránt érdeklődők pedig átlagosan 653 ezer forint/m2-es áron szerződtek tavaly.
A Pest vármegyében ingatlant vásárló ügyfelek közül a legtöbben a fővárosi agglomeráció népszerű települését, Érdet választották, ahol 11 százalékos áremelkedést követően 673 ezer forintos átlagos négyzetméteráron lehetett ingatlanhoz jutni a Duna House adatai szerint 2024-ben. Az otthonteremtésre fordított összeg az érdi lokációban meghaladta a 72,3 millió forintot, az átlagos ingatlanméret pedig 107 négyzetméter volt az elmúlt év eladásai alapján. Keresett volt még a fővárostól valamivel távolabb eső Albertirsa és Cegléd is, valamint Vác, Monor és Gyömrő is népszerűnek számított.
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.