Értékpapír-állományok: közzétette az MNB a legfrissebb, 2024. novemberi adatokat

2025. 01. 07., 18:15

Az állampapírok, az egyéb kötvények, a jelzáloglevelek, a befektetési jegyek és a részvények állományainak legfontosabb mutatói.

A forgalomban lévő értékpapírok állományának alakulása értékpapír fajtánként

A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok állománya 1137 milliárd forinttal növekedett novemberben. Az összes állományon belül az állampapírnak nem minősülő kötvények hó végi állománya 37 milliárd forintot tett ki. A hosszú lejáratú forint állampapírok piacán novemberben a Magyar Államkötvény és az Önkormányzati Magyar Államkötvény ki- és rábocsátások 232 milliárd forintot, a törlesztések 83 milliárd forintot tettek ki névértéken. A lakossági kötvények értékesítésének és visszaváltásának egyenlege 83 milliárd forint értékű állománynövekedést eredményezett. A rövid lejáratú forint állampapírok piacán a diszkont kincstárjegy ki- és rábocsátások 231 milliárd forintot tettek ki, a lejárat és visszavásárlás 179 milliárd forint volt. A kamatozó instrumentumok (lakossági papírok) állománya 48 milliárd forinttal csökkent a hónap során. A forintban denominált papíroknál a hozamok csökkentek, az árváltozás 460 milliárd forinttal növelte az állományt. A devizában kibocsátott kormányzati értékpapírok piacán új kibocsátás nem volt, egy állampapír járt le 27 milliárd forint összegben. Az árváltozás 38 milliárd forinttal, a devizaárfolyamok változása 346 milliárd forinttal növelte az állományt novemberben.

A rezidens hitelintézetek által kibocsátott jelzáloglevelek állománya 28 milliárd forinttal növekedett novemberben. A tárgyhónapban a rábocsátások érteke 7 milliárd forintot tett ki, a lejárat nem volt. Az árváltozás 14 milliárd forinttal, a devizaárfolyam változása 2 milliárd forinttal növelte az állományt. A forintban kibocsátott jelzáloglevelek állománya 1802 milliárd, a devizában kibocsátott jelzáloglevelek állománya 210 milliárd forintot tett ki november végén.

Az egyéb – nem központi kormányzat által kibocsátott - kötvények állománya novemberben 601 milliárd forinttal csökkent, melyből az MNB kötvények állománycsökkenése 864 milliárd forintot tett ki. A hitelintézetek által kibocsátott kötvények állománya 7 705 milliárd, a hitelintézeteken és az MNB-n kívüli egyéb szektorok által kibocsátott kötvények állománya 4 405 milliárd forintot ért el a hó végén. Novemberben a nem pénzügyi vállalatok, a hitelintézetek és az egyéb pénzügyi közvetítők által kibocsátott kötvények esetében a ki- és rábocsátások értéke 232 milliárd forintot tett ki, a lejáratok és visszavásárlások értéke 148 milliárd forint volt. Az árváltozás 30 milliárd forinttal, a devizaárfolyamok változása 147 milliárd forinttal növelte az állományt.

Novemberben a rezidens kibocsátású befektetési jegyek piaci értékes állománya 524 milliárd forinttal növekedett. A pénzpiaci alapok jegyei 494 milliárd forintot, az egyéb alapok értékpapírjai 22 094 milliárd forintot értek el az időszak végén. A tárgyhónapban az új kibocsátások értéke 35 milliárd forint, a lejárat 16 milliárd forint volt. Az árváltozás 183 milliárd forinttal, a devizaárfolyamok változása 75 milliárd forinttal növelte az állományt.

A rezidens vállalatok tőzsdei részvényeinek piaci értékes állománya 705 milliárd forinttal növekedett a hónap során. Az állományokat tekintve a hitelintézeti részvények 6 984 milliárd, a nem pénzügyi vállalati részvények 6 842 milliárd, az egyéb szektorok által kibocsátott részvények 99 milliárd forintot tettek ki november végén. A vezető papírok árfolyama többnyire emelkedett, a részvénypiaci kapitalizáció 5,3 százalékkal került feljebb az előző hónaphoz képest. Az árváltozás 727 milliárd forinttal növelte az állományt.

A forgalomban lévő értékpapírok állományának tulajdonosi megoszlása

A külföldiek tulajdonában lévő értékpapírok tranzakcióból eredő állománycsökkenésén belül 328 milliárd forinttal csökkent az MNB által kibocsátott kötvények állománya. Szintén csökkent a kormányzati szektor által kibocsátott értékpapírok állománya, a csökkenés 323 milliárd forint volt. Ezzel szemben az egyéb kötvények, a tőzsdei részvények a befektetési jegyek és a jelzáloglevelek állománya növekedett, a növekedés 171 milliárd, 28 milliárd, 24 milliárd és 2 milliárd forintot tett ki.

A hitelintézetek tulajdonában lévő értékpapírok állománya tranzakciókból eredően 241 milliárd forinttal csökkent novemberben. Az MNB kötvény és az egyéb kötvény állományuk csökkent, a csökkenés 471 milliárd és 29 milliárd forint volt a hónap során. Ezzel szemben a kormányzati szektor által kibocsátott értékpapír, a befektetési jegy, a jelzáloglevél és a tőzsdei részvény állományuk növekedett, a növekedés 248 milliárd, 5 milliárd, 4 milliárd és 2 milliárd forint volt.

A vizsgált időszakban tranzakciókból eredően 285 milliárd forinttal nőtt a háztartások (beleértve a háztartásokat segítő nonprofit intézményeket is) tulajdonában lévő értékpapírok állománya. Ezen belül a háztartások 250 milliárd forinttal növelték állampapír tulajdonukat; ebből a hosszú lejáratú, forintban kibocsátott állampapíroknál 204 milliárd, a rövid lejáratú, forintban kibocsátott állampapíroknál 54 milliárd forint állománynövekedés, a devizában kibocsátott állampapíroknál 8 milliárd forint állománycsökkenés valósult meg. A tárgyhónapban a háztartások 105 milliárd forinttal szintén növelték a befektetési jegy állományukat. A tőzsdei részvény és az egyéb kötvény állományuk csökkent, a csökkenés 44 milliárd és 34 milliárd forint volt. A háztartásokat segítő nonprofit intézmények tulajdonában lévő értékpapírok állománya tranzakciókból eredően novemberben növekedett.

A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok piaci értékes állományának tulajdonosi megoszlásán belül minden szektorban növekedett az állomány. A pénzügyi vállalatok, a külföldiek, az államháztartási szektor és a nem pénzügyi vállalatok állománya is növekedett, a növekedés 650 milliárd, 150 milliárd, 42 milliárd és 26 milliárd forintot tett ki. A háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények együttes állománya 269 milliárd forinttal növekedett novemberben. (MNB)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 21., 16:10
„Nem, éppen ellenkezőleg. A piaci tapasztalatok azt mutatják, hogy a vendégmunkások alkalmazásával több beruházás valósul meg és ezzel több (és jobb) munkahely jön létre a magyar munkavállalók számára! Ha viszont adminisztratív korlátozó intézkedésekkel tovább szűkül a vendégmunkások alkalmazásának a lehetősége, akkor magyar munkahelyek tömege veszhet el!” – A VOSZ szakértőinek cikke.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.