A Föld naptárát is megbolygatta a koronavírus-járvány

2020. 08. 24., 11:30

Megváltoztatta a Föld naptárát a koronavírus-járvány: az idén augusztus 22-én volt a túlfogyasztás világnapja, szemben a tavalyi július 29-i dátummal. A változás elsősorban a pandémiához köthető tavaszi gyárleállásokkal, visszafogott járműforgalommal, nem pedig a szemléletváltással magyarázható. Viszont előrelépés, hogy például Magyarországon népszerűbbé váltak a fenntartható fejlődésre fókuszáló megtakarítások.

Idén augusztus 22-én volt a túlfogyasztás napja a világ és a különböző országok ökológiai lábnyomát nyilvántartó Global Footprint Network szerint. Ez azt jelentette, hogy ezen a napon élte fel az emberiség a Föld egy év alatt megújuló tartalékait. Tavaly július 29-én volt a túlfogyasztás napja, vagyis az idén egy hónappal későbbre tolódott. Az ideihez hasonló eredmény legutóbb 2005-ben volt, akkor augusztus 25-re fogyasztotta túl a bolygót az emberiség.

Ez még kevés

A múlt évhez képest bekövetkezett javulás a koronavírus-járvánnyal magyarázható. A pandémia miatt tavasszal világszerte komoly korlátozásokat vezettek be az országok: gyárak álltak le, töredékére esett vissza a repülőforgalom, sokkal kevesebb jármű volt az utakon, azaz a járvány miatt jóval kisebb terhelésnek volt kitéve a Föld. Valójában kedvező, hogy a múlt évhez képest majdnem egy hónappal későbbi időpontban fogynak el az erőforrások, de ez nem elsősorban a szemléletváltással, hanem a pandémiához köthető kijárási korlátozás és egyéb intézkedések bevezetésével magyarázható.

Fenntarthatóbb megtakarítások

A túlfogyasztás napja már évek óta felhívja a figyelmet arra, hogy muszáj lesz vigyázni az erőforrásokra és visszafogni a környezetterhelést, valamint klímabarát megoldásokat választani az élet minden területén. Például a megtakarításokén is. A K&H legfrissebb összefoglalója szerint ezen a téren történt előrelépés, ugyanis a K&H Alapok kezelőjének kínálatában szereplő úgynevezett Fenntartható Fejlődés Befektetési (FFB) alapok iránti kereslet is növekedett.

Ezek a nemzetközi szinten egyre kedveltebb befektetési alapok olyan társaságok részvényeibe és országok államkötvényeibe fektetnek, amelyeknek van fenntarthatósági stratégiájuk. Törekszenek arra, hogy a lehető legkisebb terhet róják a környezetre, elkötelezettek a társadalmi felelősségvállalás terén, valamint a vezetőik is folyamatosan ezen célkitűzések mentén irányítják őket. Fontos azonban, hogy ezen befektetések alapvető célkitűzése a hozam elérése is, a klasszikus alapokhoz képest csupán annyi a különbség, hogy a profitszerzés közben kiemelt figyelmet kapnak a fenntarthatósági szempontok.

Szigor a fenntarthatóság érdekében

A K&H FFB alapjainál nagyon szigorú befektetési politika garantálja, hogy kizárólag a fenntarthatóságra figyelő cégek kerülhessenek a megtakarítások célpontjába, mindamellett, hogy a portfólióban szereplő vállalatok társadalmi szempontból sem lehetnek aggályosak. A K&H FFB alapjánál a vállalatok minősítése három pillér, a környezet, a társadalom és a vállalatirányítás szempontjai szerint történik. Pillérenként 50 (összesen 150) szempontot vizsgál a K&H, többek között az adott cég hulladékpolitikáját, vízfelhasználását, foglalkoztatási feltételeit, a munkaerő sokszínűségét, az igazgatók függetlenségét, a fizetések és adózás átláthatóságát. A szempontok alapján az adott szektor legjobban teljesítő cégeit választják ki.

A K&H alapkezelője szerint a FFB alapokon keresztül a megtakarítók hozzájárulhatnak ahhoz, hogy klímabarátabbá, fenntarthatóbbá váljon a környezet, s a következő években remélhetőleg még később legyen a túlfogyasztás napja.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 19., 11:19
Az országra törő, évtizedes csúcsokat döntő árvíz nem csak a lakosságot veszélyezteti, de a vállalkozások, a kkv-k számára is komoly kockázatokat jelent – figyelmeztetett Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
2024. 09. 20., 17:20
Nehéz döntés előtt állnak azok, akik most akarnak lakáshitelt felvenni vagy kiváltanák a korábban felvett drága kölcsönüket. Ha ugyanis a bankok hajlandóak lesznek levinni a THM-jeiket a jelenlegi 6,5–7,5 százalékról a Nagy Márton miniszter által kért 5 százalék alá, akkor egy átlagos lakáshitelnél hónapokon belül 15–25 ezer forintot spórolnak a törlesztőrészletekből a mostani ajánlatokhoz képest – derül ki a Bank360.hu számításaiból.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.