Nyitottsággal, érdeklődéssel építem az üzleti kapcsolataimat. Számomra a kézfogás erősebb megállapodást jelent, mint az aláírt szerződés – mondta az Üzletemnek Tausz Ádám, a Budapest Contemporary Kortárs Képzőművészeti Vásár főszervezője.
Tausz Ádám közel 30 éves tapasztalattal rendelkezik klasszikus és kortárs művészeti vásárok szervezésében, nevéhez kötődik például a budapesti Art and Antique művészeti vásár is. 1994-ben Magyarországon még nem voltak aukciósházak, csupán egyetlen kortárs galéria működött, a piacon szinte csak régiségkereskedőkkel találkozhattunk. Ma a piac felét az aukciósházak uralják, 80 százalékban kortárs galériák vannak jelen és „eltűntek” a régiségkereskedők. Következzen az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 479. interjúja!
– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?
– A mai napig foglalkozom rossz állapotban lévő cégek átvételével és feljavításával, majd eladásával. 10 évvel ezelőtt a Szombathelyi Vasjármű a csőd szélére jutott. Minket bíztak meg a megmentéssel és 3-4 hónap alatt sikerült 4 milliárd forint német-osztrák megrendelést hozni (ezt személyesen én tárgyaltam végig), az adósságokat konszolidálni (3 bankkal), így megmentettük 250 ember munkahelyét. Munkánkat egyenként minden munkavállaló megköszönte.
– Milyen távra tervez?
– Mivel szeretek dolgozni, és csak olyan dolgokat csinálok, ami tetszik, hosszú távra tervezek. Nem szeretnék nyugdíjas lenni.
– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?
– Nincs bakancslistám, mert amit éppen szeretnék megtenni, és reális esély van rá, azt megvalósítom. Aminek nincs esélye, azzal pedig nem foglalkozom.
– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?
– Édesapámtól, aki orvos. Én is jártam az SOTE-ra, de aztán üzemgazdász lett belőlem.
– Mivel motiválja a kollégáit?
– Egyenrangú félként kezelem Őket, és hagyom Őket dolgozni.
– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?
– Az építészetben. Gyerekkoromban is sokat rajzoltam, nyertem rajzversenyeket, mindig érdekelt a műszaki rajzok világa.
– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?
– Nyitottsággal, érdeklődéssel. Számomra a kézfogás sokkal erősebb megállapodást jelent, mint az aláírt szerződés.
– Mire sajnálja az idejét?
– Minden felesleges és később egyáltalán nem használt dolgok vásárlására.
– Mivel lehet felbosszantani?
– Azzal, ha valaki lassú felfogású és többször kell valamit elmondani neki. Kerülöm a pesszimista emberek társaságát.
– Milyen önkéntes munkát vállalna?
– Mindent, aminek van értelme. A tiszai műanyaghulladék-gyűjtéstől a szegény embereknek az ételosztásáig sok mindenben részt vettem már, és erre ösztönzök mindenkit. Nagyon hasznos testközelből megtapasztalni, hogy mit teszünk a természetünkkel, és milyen más világok is léteznek.
– Mire nem sajnálja a pénzt?
– Sportfelszerelésekre – több sportban is versenyeztem szép eredményekkel, és a mai napig aktívan sportolok szinte minden nap. A vitorlázást, surfölést, golfozást, sí sportokat a mai napig aktívan űzöm.
– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?
– A család! Három gyermekünket feleségemmel „nevelgetjük”, bár mostanság az idősebbek már minket nevelgetnek. Családi körben mindig nyugalmat érzek. De ha épp nincs nyugi, az is jó.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.