Szabó Beatrix: Megtanultam, hogy vezetőként mit ne csináljak

Szerdahelyi Csaba  |  2021. 04. 22., 09:15

Az a mottóm, hogy a megfelelő ember a megfelelő helyen és a megfelelő időben legyen – mondta az Üzletemnek Szabó Beatrix, az Alteo Integrált Irányítás Rendszer vezetője.

Szabó Beatrix középiskolásként még pedagógusnak készült, ám mérnök lett. A bakancslistáján az is szerepel, hogy jó néhány év múlva saját kávézóját vezesse. Emellett kimondottan érdekli a pszichológia és örömmel önkénteskedne környezetvédelemmel kapcsolatos projektekben. Ha arra is kíváncsi, hogy Beatrix kitől tanulta eddig a legtöbbet, olvassa el az Üzletem 12 kérdés – 2 válasz sorozatának 275. interjúját!

Mit tart karrierje csúcsának?

– Úgy érzem, hogy még nem értem el a pályám csúcsára. Vannak jelentős mérföldkövek a szakmai pályafutásomban, amelyekre biztos alapként tudok építkezni. Büszkeséggel tölt el, hogy Magyarország egyetlen tőzsdén jegyzett energetikai vállalatában jelentős eredményeket értem el akár a fenntarthatóság, akár a vállalati Egészségvédelem Biztonságtechnika és Környezetvédelmi kultúra terén.

Milyen távra tervez?

– Mindenképpen hosszú távra, hiszen az energetika egy tőke, intenzív és napjainkban igen dinamikusan változó iparág, ezért amit ma teszünk, annak csak években mérhető majd a hatása. Ugyanakkor nagy álmom, hogy nyugdíjas éveim előtt egy jó kávézót üzemeltetek és az egész napomat ott töltöm.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Női felsővezető szeretnék lenni egy energetikai vállalatnál, ahol a Fenntarthatóságot a megfelelő szintre tudom ezáltal emelni. Szeretnék a hazai energetikai vállalatok között létrehozni egy olyan szakmai szervezetet vagy fórumot, ahol kizárólag erőművi környezetből érkező kollégák tudnának fenntarthatósági kérdésekben egymással rendszeresen konzultálni.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Az első munkahelyemen, ami egy New York-i tőzsdén jegyzett amerikai energetikai cég volt, az első vezetőmtől. Ő sajnos már nincs közöttünk, de ő szerettette és ismertette meg velem az energetika ipar alapjait, és a munkahelyi fegyelmet, ez utóbbi, ami mai napig elkísér a feladatok végrehajtása során. Később egy boszniai erőmű akvizíció – Technical Due Diligence – során a csapatot vezető Mark Miller széles szakmai látóköre és felkészültsége, valamint emberi és vezetői kompetenciái inspiráltak. Néhány kollégámtól ugyanakkor megtanultam, hogy mit ne csináljak, mint vezető.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Azzal, hogy hiszek abban, amit csinálok, hiteles vagyok és megbízom bennük. Fontosnak tartom, hogy minden esetben látom az embert a munkavállaló mögött. A mottóm: a megfelelő ember a megfelelő helyen és a megfelelő időben legyen.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Pszichológusként szívesen kipróbálnám magam. Nagyon szeretek foglalkozni ezzel a témával, szeretek emberekkel beszélgetni és az elmúlt évek azt igazolják vissza, hogy valamiért az emberek is bíznak bennem és könnyen megnyílnak előttem. A másik ilyen szakma, ami nagyon érdekel, az a pedagógus, amelyre készültem is középiskolásként, de végül mérnök lettem. Jelenleg ezt a kisfiamon „gyakorlom”, valamint a munkám során több pályakezdő is csatlakozott már a csapatomhoz, akik közül van, aki hamar vezetői pozícióba került.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Szakami szervezetekben tagként sokat találkozom az iparági kollégákkal, rendszeresen részt veszek konferenciákon, üzleti találkozókon is. 

Mire sajnálja az idejét?

– Felesleges megbeszélésekre, unalmas és nem őszinte emberekre.

Mivel lehet felbosszantani?

– A nem építő kritika hamar felbosszant, szeretem és elfogadom a konstruktív észrevételeket, de az, érvek nélküli negatív megjegyzéseket nagyon nehezen tudom tolerálni.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Hulladékgyűjtést vagy bármilyen olyan munkát, amely a környezetvédelemmel kapcsolatos és a tudatosítást és az edukációt segíti. Szívesen vállalok iskolákban a környezettudatossággal kapcsolatos oktatást is. Korábban szerettem volna beteg gyerekeknek kórházakban mesét olvasni, de a pandémia közbeszólt. Bízom abban, hogy egy nap ezen a területen is tudok majd segíteni.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Utazásra, gasztronómiai élményekre, finom magyar borok kóstolására.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Utazás a családommal és a barátokkal együtt töltött idő, vagy egy finom vacsora elkészítése. A kertészkedés is feltölt energiával, és van egy új hobbim is, a TRX, a mozgás mindig is fontos szerepet töltött be az életemben.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS