Pintér Zsolt: Egy fejvadásznak hazai pályán kell megállnia a helyét

2019. 01. 21., 10:15

Vérfrissítésként nemrég elkezdtem mikro-kis-középvállalkozások hitelprojektjeivel és vissza nem térítendő támogatásokkal is foglalkozni – mondja Pintér Zsolt az Üzletemnek. Az ismert fejvadász szeret mindig magasabb fokozatba kapcsolni: a városban például egy Yamaha T-max maxirobogóval nyomja a gázt.

Pintér Zsolt, az egyik legismertebb fejvadász és karrierszakértő Magyarországon. Külföldön szerzett nemzetközi közgazdászi és politológusi diplomát, majd itthon külkereskedelmi és jogi képzettséget. Dolgozott diplomataként, majd az üzleti életben töltött be vezetői pozíciókat. A Horton International kelet-európai alelnöke, PTE FEEFI c. egyetemi docens. Most ő az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának interjúalanya.

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Egyrészt, hogy a feleségemmel – az 1989. évi alapítást követően – eljutottunk oda, hogy Magyarország elsőszámú és legismertebb „fejvadásza és karrierszakértőjeként” tartanak nyilván, másrészt a „Hogyan csináljunk karriert? – Az álláskeresés enciklopédiája” c. könyvem megírását és folyamatos fejlesztését.

Milyen távra tervez?

– Természetesen csakis hosszútávra, mert ezt csakis így lehet az üzleti életben. Mindig is ezt tanítottam azoknak, akik új vállalkozásba fognak. 1989. óta vagyunk a „piacon”, a feleségemmel mi kezdtük Kelet-közép Európában a fejvadászatot és 1991. óta én kezdtem a médiában először a „karrier-tanácsadást”. Bár tavaly betöltöttem a 60-at, azért még pár évig szeretnék továbbra is sikeresen működni az üzleti életben

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Szeretném, ha a karrierkönyvem angolul is megjelenne és abból sokkal könnyebb a többi volt szocialista ország nyelvére fordítani, illetve megjelentetni ezekben az országokban, hiszen egy „hasonlóan kelet-közép-európai” szerzőt talán hitelesebbnek tartanak ezekben az országokban, mint egy „sima amerikai könyv” fordítását, mivel az én könyvemben rengeteg sztori/esettanulmány van a rendszerváltások/közép-kelet-európai „átmenetek” problémáival.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Korábbi főnökömtől az MGM-nél, Ábri Laci bácsitól az üzleti viselkedést és a rámenősséget, hogy ne hagyjuk elintézetlenül/befejezetlenül a dolgokat. A magánszférában való elindulás után 1992-ben bekerültünk a Horton International nemzetközi hálózatába, ahol magától Bob Hortontól is nagyon sokat tanultam szakmailag, illetve ő nagyon sokat segített a „karriertanácsadás” elindításában, de a Horton hálózatba minket „bevivő” angol partnertől, Philip Mayertől, illetve a Svájcban lévő amerikai partnertől, Frank Sharptól is rengeteg szakmai fogást sikerült ellesnem. Karriertanácsadó könyvemhez is rengeteg eredeti (tehát nem „internetről letöltött”) anyaggal, önéletrajz-mintákkal segítettek a Horton partnerek.

A szakmájában hol lát nagyobb fejlődési lehetőséget: Magyarországon vagy külföldön?

– Bár külföldön mindig is komolyabb fejlődési lehetőségek voltak a fejvadász-szakmában, nekünk itthon kell megállni a helyünket. Viszont a nemzetközi szakmai együttműködés segíti az itthoni üzletfejlesztést is. Mondjuk, 2010. óta – a korábbiakhoz képest –  sokkal kevesebb kis- és középméretű külföldi befektető jön az országba, és ezt mi is érezzük: a mi szintünkön – közép- és felsővezetők keresése – látszik a keresési igények visszaesése.

Mibe fektetne? Gondolkodik új vállalkozáson?

– Brüll Mária, aki tanított is engem már itthon a Közgázon, híres nemzetközi pénzügyi tankönyvének címét („Forint, dollár, arany”) kicsit kifordítva mindig azt mondtam, hogy én ezekbe fektetek: „Dollár, Euro, arany” + ingatlan. Új vállalkozásként, egyfajta „vérfrissítésként” nemrég – projektmenedzsment alapon – elkezdtem mikro-kis-középvállalkozások hitelprojektjeivel és vissza nem térítendő támogatásaikkal is foglalkozni. Úgy tűnik, ez is sikeres lehet, csak itt nem „jelölteket” menedzselek, hanem céges „pályázókat”, de nagyon hasonlít az ügyintézés.

Mivel lehet Magyarországon „őrületbe kergetni” a vállalkozót?

– Továbbra is a túlbonyolított bürokráciát látom bosszantó tényezőnek, még ha az elektronikus ügyintézéssel sokkal könnyebbé váltak a dolgok, illetve – főleg a partnereimnél látom –, hogy még mindig nagyon magasak a munkaerőt érintő terhek, ezért nem mindig tudnak felvenni plusz munkaerőt. Arról már nem is beszélve, hogy hazánkból a munkaerő jelentős része nyugatra vándorolt, ezért még ha fel is venne valaki embert, nem talál alkalmas munkaerőt. Ami viszont továbbra is őrületbe kerget, a rendszerváltás óta keveset változott a „mentalitás”: az adott szó betartása, a megbízhatóság.

Milyen módszerekkel fejleszti üzleti partneri kapcsolatait?

– Alapvetően 30 éve a személyes kapcsolatépítésben hiszek: szakmai konferenciákra, partnertalálkozókra járok, illetve tartom a kapcsolatot a „régi öreg fiúkkal” („good old boy network”) mind a moszkvai IMO egyetemről, mind az itthoni külker szakközgazdászos, illetve a jogi egyetemi évfolyamtársakkal. Aztán az elégedett partnerek meg úgyis továbbadják a nevemet és a kontaktomat potenciális új partnereknek.

Mire sajnálja az idejét?

– Felesleges, eredmény nélküli szócséplésre, üzleti találkozókra és a felesleges adminisztrációs tevékenységre.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Szakmai „önképzésre”, fejlesztésre, továbbképzésre, illetve kikapcsolódásra, hobbikra.

Milyen célra, kiknek adakozna?

– Mindig is támogattunk „gyermekügyi” alapítványokat, illetve hátrányos helyzetűeket segítő, továbbá állatvédő szervezeteket.

Mivel töltődik fel? Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Szeretünk utazni, távolabbi vidékeket megismerni, de engem teljesen feltölt például a síelés, illetve a tengerparton „döglés” vagy a szörfözés és hajózás. Ezenkívül én „nem hobbi”, hanem „tényleges” motoros vagyok: a városban egy Yamaha T-max maxirobogóval „nyomom” március közepétől november végéig, amíg a középhőmérséklet 10 fok alá nem megy. De sportmotorral is szeretek „adrenalin fröccsöt” szerezni mondjuk, 220-szal az M5-ösön szép időben 25-30 fokos hőmérséklet mellett.

Szerdahelyi Csaba

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS