Pataki Zoltán: Cégcsoportunk évről évre magasabbra emel engem is

Pataki Zoltán: Cégcsoportunk évről évre magasabbra emel engem is
Szerdahelyi Csaba  |  2021. 08. 04., 10:30

Nyitott és befogadó alkat lévén nagyon sok embertől tanultam rengeteg fontos leckét: barátoktól, üzleti partnerektől. Profi trénerektől és coach-októl is volt alkalmam ellesni a jót az elmúlt évek önfejlesztése során – mondta az Üzletemnek Pataki Zoltán, az euJobs HR-Group egyik tulajdonosa.

Pataki Zoltán azt mondja: bár a hosszú távú tervezés elkötelezett híve, a pandémiás időkben negyedévekben, de akár hónapokban kell gondolkodni. Minden foglalkoztatónak lényegesen rugalmasabbá kellett tennie a munkaszervezést és a munkavégzés feltételeit, és ezzel együtt folyamatosan kell tanulni, elemezni a piacot és előre menni. Zoltán nagyra becsüli az üzleti életben is az etikus magatartást, és a digitális világban is a fizikai találkozókat részesíti előnyben. Ha kíváncsi rá, hogy az euJobs HR-Group elnöke milyen területen próbálná még ki magát, a választ megtalálja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 308. interjújában.

Mit tart karrierje csúcsának?

– Abban a 17 esztendőben, amióta ez euJobs HR-Group a piacon van, minden egyes év a karrierem csúcsa volt, hiszen ez a prosperáló cégcsoport évről évre magasabbra emel engem is. Igyekszem felnőni a feladathoz, ami egy állandó tanulási folyamat, szüntelen fejlődés mind szakmai, mind emberi értelemben.

Milyen távra tervez?

– Személy szerint a hosszú táv elkötelezett híve vagyok. Ugyanakkor ehhez üzleti értelemben finoman sem ideálisak a körülmények: a munkaerőpiacon dolgozunk, amelyet a pandémia pozitív és negatív következményei egyformán erőteljesen érintenek. Így minden értelmes vállalkozói szemlélet azt diktálja, hogy negyedévről negyedévre tervezzünk, és ha a helyzet még bonyolultabb vagy képlékenyebb, akár hónapról hónapra.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Az első helyen egy olyan stabil szervezet kialakítása, amelyből egy idő után hátra lehet lépni, lehetőséget adva a kollégáknak a bizonyításra, az etikus üzleti magatartásra építő alapértékek változatlansága mellett. Ez még a mostaninál is jóval önjáróbb céget feltételez, amelynek mindig van kész válasza és jó megoldása az aktuális munkaügyi trendekre és kihívásokra.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Nyitott és befogadó alkat lévén nagyon sok embertől tanultam rengeteg fontos leckét: barátoktól, üzleti partnerektől. Profi trénerektől és coach-októl is volt alkalmam ellesni a jót az elmúlt évek önfejlesztése során, illetve meghatározó történelmi alakok és korszakalkotó vállalatvezetők gondolataiból is szívesen merítek.

Mivel motiválja a kollégáit?

– A leghatékonyabbnak a munkahelyi jóllétet, a célzott hangulatjavító intézkedéseket tartom. A felfogásom szerint a vezető azzal képes a legtöbbet tenni, ha optimális körülményeket teremt a csapatának, ha erősíti az önbizalmukat, ha arra ösztönzi őket, hogy bízzanak magukban, merjenek dönteni és cselekedni.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Erre elég nehéz mit mondani azok után, hogy egyebek közt voltam már tűzoltó, búvároktató, vízimentő, és mindegyiket szívesen csináltam, őszinte örömmel. A válasz tehát az, hogy bármilyen szakmában kipróbálnám magam, ahol tudok segíteni, és ahol az számít, hogy az, amit csinálok, működik-e vagy sem.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– A személyes kapcsolatépítésben hiszek, a csapat és a közösség értelmes és közös célok megfogalmazására és megvalósítására irányuló erőfeszítéseiben. Ennek megfelelően – bár a digitalizáció nyújtotta lehetőségeket igyekszem maximálisan kihasználni – a fizikai találkozók élveznek abszolút prioritást.

Mire sajnálja az idejét?

– Az értelmetlen, felesleges dolgokra. Meddő szellemi szkanderre konstruktív vita, üres fecsegésre tartalmas beszélgetés helyett. Bár előre ezt nem mindig könnyű megítélni, de nem szeretek időt pazarolni olyasmire, amiben nincs valós tartalom.

Mivel lehet felbosszantani?

– A nemtörődömséggel, a hányavetiséggel. Előfordul, hogy rossz döntést hozunk meg, ahogyan az is, hogy félig rosszul szerelünk össze valamit. A tunyaságba, önsajnálatba, a múlton való kesergésbe csomagolt tehetetlenséget azonban semmilyen körülmények között nem tudom elfogadni.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Több civil szervezetnek vagyok az alapítója és/vagy máig aktív tagja. A Mozdulj közhasznú egyesület alapítójaként a fogyatékkal élő embertársaink sportolási igényeit szeretnénk kielégíteni. Elnöki pozíciót töltök be a Csepeli Öttusa és Vizessport Egyesületnél, a Csepeli Futó Szabadidő és Életmód Egyesületnél, valamint a Magyar Élet- és Vízimentő Szakszövetségben. Ezekben a segítség a közös pont: ha segítségre van szükség, akkor ott vagyok, akár egy kisgyerek biztonságot adó úszóleckéiről, akár egy leendő olimpiai bajnok kineveléséről legyen szó.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Elsődlegesen a családom és a magam egészségére. Szerencsére nem gyógyszerekről van szó, hanem értelmes feltöltődésről, kikapcsolódásról, értelmes közös élményekről. Üzleti értelemben pedig a valóban hatásos és hatékony célokra érvényes mindez.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Annál jobban semmi nem üdít fel, mint amikor négyszemközt lehetek a feleségemmel és az élet kis és nagy dolgaihoz fűződő gondolatainkkal. Remekül kikapcsolnak a három fiammal kiegészülve eltöltött családi programok, akár társasjátékozunk, akár egy sporteseményen veszünk részt közösen. Az is rendkívül hatásos, amikor egyedül futok egy kellően hosszú távot, vagy búvárkodom.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS