Korcsok Katalin: Kapcsolatokkal és tudásalapú kommunikációval építem az üzletet

Korcsok Katalin: Kapcsolatokkal és tudásalapú kommunikációval építem az üzletet
Szerdahelyi Csaba  |  2023. 02. 08., 20:47

Magyarországon a vezetők nagy része rendelkezik olyan képességekkel, amelyekkel képesek a „jövőbe látni“, vagy legalábbis két-három lépéssel előrébb tudnak gondolkodni. Azt hiszem, én is közéjük tartozom – mondta az Üzletemnek Korcsok Katalin, a Qualysoft Csoport magyarországi irodájának Sales és üzletfejlesztési igazgatója.

Korcsok Katalin 2017 óta foglalkozik kereskedelmi és üzletfejlesztési feladatokkal a Qualysoft Csoportnál, 2021 februárjától az üzletág vezetőjeként. Felelősségi körébe tartozik többek között az üzletfejlesztési stratégia tervezése, illetve a nők támogatása a kereskedelmi és műszaki területeken. Izgalmas kihívásnak tartja, hogy új kapcsolatok építésén dolgozhat, és részt vehet a vállalat nemzetközi terjeszkedésében. Az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 461. interjújából azt is megtudhatja, hogy Katalin miért szerzett sommelier képesítést.

– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Ha visszatekintek szakmám fontosabb állomásaira, elmondhatom, hogy nagyon sikeres időszakként éltem meg azt a 14 évet, amikor telekommunikációs nagyvállalatoknál gyártócégekkel, majd banki, energetikai és kormányzati szektorokkal dolgozhattam, hogy munkámmal segítsem a telekommunikációs és infrastruktúra-kiépítéseket. A jelenlegi időszakomat mégis sikeresebbnek érzem, hiszen egy régmúltra visszatekintő, magyarországi nagyvállalatnak vagyok a kereskedelmi és üzletfejlesztési igazgatója, s egy tehetséges és folyamatosan fejlődő csapattal dolgozhatok együtt, amit én építettem fel. Izgalmas kihívás, hogy új kapcsolatok kiépítésén dolgozhatunk és részt vehetek a vállalat nemzetközi terjeszkedésében, illetve támogathatom a cég nemzetközi szintű megerősödését.

– Milyen távra tervez?

– Míg évekkel korábban könnyebb volt 2-5 évre tervezni, addig manapság túl sok olyan külső körülmény uralkodik a világban, amelyek miatt nehezebb a hosszú távú tervezés az üzleti életben. Azt gondolom, hogy Magyarországon a vezetők nagy része rendelkezik olyan képességekkel, amelyekkel képesek a „jövőbe látni“, vagy legalábbis két-három lépéssel előrébb tudnak gondolkodni. Azt hiszem, én is közéjük tartozom, mivel tudok meríteni a korábbi tapasztalataimból, így megvannak azok az elképzeléseim, amelyekkel hosszú távú stratégiát tudok tervezni így támogatva az üzletfejlesztési és szervezeti stratégiánkat.

– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Sok cél körvonalazódik a szemem előtt. Például nagyon szeretem az önfejlesztést, mert azt gondolom, hogy enélkül egy vezető nem képes továbbadni a tudását a csapatának. Engem is mentorálnak, és én is üzleti coaching módszerekkel terelgetem a munkatársaimat. Emellett szeretem inspirálni a fiatal nőket, hogy megtalálják a helyüket a tudományok, a technológia és a mérnöki területeken, azaz elkötelezett vagyok a Women in STEM (science, technology, engineering and mathematics) mozgalom mellett. Célom az is, hogy továbbfejleszthessem és tapasztalatommal irányíthassam a cégnél a nemzetközi folyamatokat és vezethessek egy nemzetközi csapatot.

– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– A legtöbbet azoktól az üzleti vezetőktől tanultam, akikkel a munkám során találkoztam. Szerintem az a leghatékonyabb tanulási forma, ha megismerjük a különböző iparágak vezetőinek üzleti felfogását. Ha megértjük, hogyan gondolkodnak, akkor megértjük, hogyan működik az iparág, s olyan válaszokat tudunk adni a problémáikra, amelyekkel valóban segíthetünk. Szerintem ez a siker egyik kulcsa.

– Mivel motiválja a kollégáit?

– Ennél a kérdésnél hadd nyúljak vissza a kollégáim visszajelzéseihez. Szerintük motiváló, ahogyan hasznosítom az évek során megszerzett IT tapasztalataimat és kiterjedt kapcsolati tőkémet az üzletfejlesztésben. Segíti őket az a minta, ahogyan új lehetőségeket keresek a piacon, ahogyan a csapat szakmai kompetenciát figyelembe veszem, de az is igaz, hogy néha nehéz tartani velem a tempót.

– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Tanári és újságírói végzettségem is van, így alapvetően a helyemen érzem magamat a kommunikáció és a kapcsolatépítés területén. De szeretek másfajta területeket is kipróbálni. Például elkötelezett lettem a magyarországi borkultúra megerősítése mellett, ezért sommelier képesítést szereztem. Úgy vélem, hogy a fenntarthatósághoz hozzátartozik az is, ha tiszteljük a természetet. Szerintem a biodinamikus borok ezt az irányt képviselik. A kultúra támogatásában is szeretnék részt venni a jövőben, de még nem tudom, milyen szerepben.

– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– A COVID időszaka alatt is a személyes jelenlétet és a kapcsolódást tartottam elsődleges szempontnak. Ide fűzhető egyik mottóm, miszerint: „Akkor győzhetünk, lehetünk erősek, ha kapcsolódunk más emberekhez”. Szerintem a siker egyik alapvető része, hogy tudásalapú kommunikációval közösen építsük ki a bizalmi kötődést az üzleti partnereinkkel.

– Mire sajnálja az idejét?

– Nagyon szoros az időbeosztásom, éppen ezért azt szeretem, ha a megbeszélések és a tárgyalások eredményesek. Akkor érzem elvesztegetettnek az időt, ha felkészületlenül érkezik meg a tárgyalópartner, vagy nem érzem benne, hogy a megadott időben meg akarja találni a megoldást vagy a következő lépést. Heti megbeszéléseket is csak akkor tervezünk cégen belül, ha az tényleg előreviszi az üzletmenetet és valós érdek kötődik hozzá.

– Mivel lehet felbosszantani?

– Nagyon nehéz felbosszantani, egyrészt a pedagógiai hátterem miatt, másrészt azért, mert megoldáspárti vagyok. Nálam az első kérdés mindig az, hogy hogyan oldjuk meg a problémát. Talán akkor leszek mérges, amikor olyan külső tényezők akadályoznak, amelyeket ki lehetett volna küszöbölni, vagy attól, ha valaki nem őszinte és nem vállalja a felelősséget. Mindenki hibázhat, de véleményem szerint az a cél, hogy időben azonosítsuk a tévedést, és azonnal kezdjünk el dolgozni a megoldáson!

– Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Ahogy már említettem, az üzleti életben segítem az informatikában dolgozó nők előrehaladását. A magánéletben pedig, miután a versenyszerű sportolást már abbahagytam, de mégis fontos, hogy teljesen ne szakadjak el a sport világától, szívesen önkénteskednék sporteseményeken.

– Mire nem sajnálja a pénzt?

– Utazásra, a világ megismerésére, önfejlesztésre, illetve a baráti és a családi kötelékek erősítésére és a közös programokra!

– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Akkor vagyok igazán elememben a magánéletben és a munkában, ha közösségeket építhetek magam köré. A kapcsolatépítés feltölt, de feltölt az amatőr sportolás is: kettlebell edzésre járok. Emellett érdekel a gasztronómia, a baráti társaságommal közösen szoktunk főzni és új gasztronómiai területeket feltérképezni.

(Fotó: Köő Adrienn)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS