Ideje szembenézni a generációváltás 11 kényes kérdésével!

2019. 09. 13., 10:15

Egy cég alapítója számára gyötrelmes út az alkalmas utód kiválasztása, kinevelése, a staféta átadása – olvasható a Generációk Partnere legújabb blogbejegyzésében.

Van, aki azért keres meg minket, mert át akarja adni a cégét és van is kinek – kezdődik a Generációk Partnere friss blogbejegyzése.

Van, aki azért keres meg minket, mert át akarja adni a cégét, de nincs kinek.

Van, aki azért keres meg minket, mert át szeretné venni a családi céget, de a szülei nem érzik, hogy fontos lenne mielőbb felkészülni erre a folyamatra.

Van, aki azért keres meg minket, mert el akarja adni a családi vállalkozást.

Fentiek közül bármi is a legyen a kiváltó ok, egy cég alapítója számára az alkalmas utód kiválasztása, kinevelése, a staféta átadása gyötrelmes út. Többségük nem is mer szembe nézni a feladattal – halogatja, amíg csak lehet.

Az alábbi alapvető kérdésekre azonban előbb vagy utóbb mindkét generációnak muszáj megtalálnia a választ:

Alapítók

  1. Mi a legnagyobb félelme az utódlás kapcsán?
  2. Mi történne a cégével 5 év múlva, ha nem változik semmi a mostani helyzethez képest?
  3. Mi történne Önnel 5 év múlva, ha nem változik semmi a mostani helyzethez képest?
  4. Ha álláshirdetést adna fel a saját cége ügyvezetői posztjára, a lehetséges jelöltek közül biztos, hogy a gyermekét venné fel?
  5. Mennyit ér a vállalkozása a mostani tudása szerint? Mennyit érne úgy, ha Ön holnaptól nem dolgozna benne?
  6. Tisztában van vele, hogy egy cég tulajdonlása és annak vezetése két teljesen különböző szerepkör?
  7. Hogyan élné meg azt, ha gyermeke gyökeresen más jövőképet fogalmazna meg a cégének, mint amit Ön megálmodott?

Utódok

8. Mi a legnagyobb félelme a családi vállalkozás átvétele kapcsán?
9. Mivel foglalkozna a legszívesebben, ha elődei nem alapították volna meg azt a céget, ahol Ön most dolgozik vagy dolgozni fog?
10. Mi történne Önnel 5 év múlva, ha nem változik semmi a mostani helyzethez képest?
11. Amennyiben Ön viszi tovább a vállalkozást, akkor hogyan élné meg szüleivel szemben, ha gyökeresen más jövőképet fogalmazna meg a cégnek, mint a szülei?

Mik az Ön válaszai a fenti kérdésekre?

Fontos kihangsúlyozni, hogy nincsenek általános érvényű válaszok a fenti kérdésekre. A családtagok, a kialakult élethelyzet, a vállalkozás, az egyéni célok, mind-mind egyedi helyzetet teremtenek.

Ha ismer olyan családot, akiknek vállalkozása a generációváltás szakaszába ért és gyülekeznek a gomolyfelhők a fejük felett, akkor segítsen nekik és ossza meg velük ezt a cikket, hogy lássák, nincsenek egyedül kérdéseikkel, aggályaikkal.

A jó hír, hogy mindig vannak válaszok!

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS