Dr. Tóth Judit Lenke: Jó adatvédelmi szakjogászra mindig szükség van

Dr. Tóth Judit Lenke: Jó adatvédelmi szakjogászra mindig szükség van
Szerdahelyi Csaba  |  2022. 04. 27., 09:12

Éppen egy applikáció-fejlesztésben vagyok, ami remélhetőleg könnyebbé teszi jó néhány ingatlan jogügylettel foglalkozó vállalkozó mindennapi rutinját – mondta az Üzletemnek dr. Tóth Judit Lenke adatvédelmi és adatbiztonsági szakjogász, AML specialista.

Dr. Tóth Judit Lenke állítja, hogy a jog nem az ördögtől való! Szerencsére erről nem kell meggyőznie az ügyfeleit. Arra viszont szükség van, hogy elmagyarázza a cégvezetőknek, mi miért fontos akár az adatvédelemben, akár a pénzmosási eljárás integrálásában. A jog mellett mindig kell valami plusz, ahol kiélheti kreativitását. Így lett például a 3D Gallery Budapest társtulajdonosa és alapító tagja. És ha már kreativitás! Nyolc éves iker lányainak sikerült rávenniük arra, hogy velük járjon lovagolni. Következzen az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozat 398. interjúja!

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Büszke vagyok adatvédelmi felelős pozícióimra és a szervezetekre, cégekre, amelyekkel együtt dolgozom. Nagy kihívás az adatkezeléseket úgy összehangolni a különböző jogterületekkel, hogy az a gyakorlatban is megállja a helyét. Ráadásul, ott, ahol DPO (data protection officer) vagyok, minden tag, munkavállaló tisztában van az adatvédelem és adatbiztonság fontosságával, nagyon előremutató az az adattudatos gondolkodásmód, amit képviselnek. De megemlíthetném azokat a hatósági eljárásokat is, amelyek bírság nélkül zárultak. Ezekre is büszke vagyok.

Milyen távra tervez?

– Mindig a hosszú távú terveimre fókuszálok. Látom magamat pár év múlva, ahogyan több ezres vállalkozói közösségnek magyarázom abszolút közérthetően, hogy a jog nem az ördögtől való…. merthogy ez a szuper képességem. Kicsit komolyabbra fordítva a szót, éppen egy applikációfejlesztésben vagyok, ami remélhetőleg könnyebbé teszi jó néhány ingatlan jogügylettel foglalkozó vállalkozó mindennapi rutinját. Unikum, hogy ötvözi a kötelező jogi megfeleltetést (GDPR és pénzmosás) a blokk-lánc technológiával, és ezzel automatikusan átveszi az ügyfél-átvilágítási kötelezettség terhét a vállalkozókról, ráadásul zéró papírt gyártunk, ami tökéletesen környezettudatos.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Nagyon szeretem elmagyarázni és megértetni a cégvezetőkkel, hogy mi miért fontos akár az adatvédelemben, akár a pénzmosási eljárás beintegrálásában. Azon dolgozom, hogy létrehozzak egy önfejlesztő közösséget, olyan cégvezetőkből, kisvállalkozásokból, akik segítenek egymásnak és aktívan részt vesznek a megvalósításban. Szeretnék ismert szakértőként előadni egy AML konferencián. Júniusban most lesz egy Brüsszelben, ezen sajnos még nem előadóként veszek részt, de így is roppant érdekes lesz. Olyan kérdéseket boncolgatunk majd, mint az EU Bizottság új pénzmosás elleni/CFT jogalkotási csomagja, vagy az új EU pénzmosás elleni hatóság (AMLA) várható feladatai, a kriptovaluták szabályozása, valamint az olyan technológiák, mint a blokklánc és az alternatív fizetési platformok járvány utáni felemelkedésének kérdésköre. Úgy gondolom, hogy egy adatvédelemről szóló jogi természetű konferencia megrendezése sem állna távol tőlem. Csupa gyakorlati instrukciókkal, iparág-specifikusan – például: hogy néz ki és mit tartalmaz egy jó adatkezelési tájékoztató? Vagy: hogyan kell regisztrálni az ENSZ szankciós listájára?

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Azt gondolom, hogy a tudás összegződik, kumulálódik, nem tudok felsorolni egyetlen szervezetet, oktatót vagy mentort, akit kiemelnék. Rengeteget tanulok és képzem magam. Nem tudnám megmondani, hogy a digitális jogi jártasságimhoz mi adott többet, egy személyes kripto tanfolyam vagy a most folyamatban lévő digitális szakjogász képzésem (KRE egyetem), esetleg egy komplex és igen átfogó online marketing tanfolyam, ahol konkrétan megtanultam hirdetési fiókot kezelni, seozni és Facebookon hirdetni.

Úgy gondolom, hogy a jogászi hivatás is – mint minden más szakma – kicsit átalakulóban van, főleg azoké a kollégáké, akik digitális joggal foglalkoznak. A technológiák alapvető ismerete már önmagában elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelő jogi nyelvezetet és logikát csempésszünk a jogalkotási folyamatokba. Elég, ha csak az adatvédelemre gondolunk… Biztos vagyok benne, hogy már minden egyéni vállalkozó találkozott legalább egyszer a munkája során GDPR-os kihívással. Ez azért fordulhat elő, mert a személyes adatok védelme és az azt övező jogszabályi rendelkezések átszővik a vállalkozások mindennapi életét és velük együtt az összes jogterületet. Szerződések, fogyasztóvédelem, IT-biztonság, stb. Muszáj képeznünk magunkat a cyber-térből, hogy fel tudjuk venni a versenyt a bűnelkövetőkkel.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Egyedül dolgozom, még saját magamat motiválom, de ami késik nem múlik.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Most persze jöhetne a szokásos „anyukám már a születésem pillanatában tudta, hogy ügyvéd leszek, mert kalapáccsal hadonászva láttam meg a napvilágot”, de ennek pont az ellenkezője igaz… A jog mellett nekem mindig is kellett valami plusz, ahol kiélhetem a kreatív énemet. Társtulajdonos és alapító tag vagyok a 3D Gallery Budapest-ben. Ez egy interaktív fotó galéria, ahol kézzel készített olaj-festményekbe állhat be a látogató, úgy hogy részese lesz a műalkotásnak. Fotózni kötelező! Nálunk készülnek a legjobb szelfik!

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Főként ajánlásokból dolgozom, de eljárok vállalkozói körökbe, üzleti reggelikre, különböző szakmai rendezvényekre. Egy jó adatvédelmi szakjogászra mindig szükség van. De lehet, hogy csak azért jegyzik meg a nevemet, mert nem tudják elképzelni, hogy foglalkozhatok ezzel a területtel

Mire sajnálja az idejét?

– A rutin feladatok nem igazán kötnek le. Így azokra a feladatokra sajnálom az időmet a leginkább, amelyek már nem jelentenek kihívást. Igyekszem ezeket kiszervezni és mindig új típusú kihívásokat keresni.

Mivel lehet felbosszantani?

– 8 éves iker lányokat nevelek, úgy érzem, elég edzett az idegrendszerem, ezt az évek alatt tökélyre fejlesztettem.

– Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Szerencsés vagyok, mert sokszor kipróbálhattam magam önkéntesként. Már 16 éves koromban vállaltam gyermekfelügyeletet. Általában azoknak a családoknak segítettem, ahol mindkét szülőnek dolgoznia kellett és a hátrányos helyzetű/autista gyerkőcök felügyeletét nem tudták megoldani a nyári szünetben. Bármikor elvállalnám újra. De lobbiztam már az SNI-s gyerkőcök érdekében is és segítettem civil szervezeteket a jogi szaktudásommal.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Képzésre, oktatásra, tanulásra, önfejlesztésre. Számomra nincs olyan, hogy drága tanfolyam, előadás vagy szakképzés.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– A lányaim unszolására elkezdtem velük együtt lovagolni. Csak arra tudok koncentrálni, hogy ne essek le a lóról… Ez teljesen kikapcsol. Természetesen imádok a családommal lenni, barangolni, túrázni, kedvelem az aktív és extrém programokat is. Nagyon szeretek más kultúrákat felfedezni, utazni, világot látni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS